0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaZacna jubilatka. Sabina Szalewska, nauczycielka szkoły im.T. Kościuszki, skończyła 80 lat

Zacna jubilatka. Sabina Szalewska, nauczycielka szkoły im.T. Kościuszki, skończyła 80 lat

-

„Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym”. Nieprzemijające słowa Janusza Korczaka w sposób szczególny kojarzą się z naszą koleżanką ze szkoły im. T.Kościuszki, panią Sabiną Szalewską, człowiekiem o szlachetnym sercu, o duszy delikatnej i wrażliwej, osobie rzetelnie wypełniającej swoje obowiązki z niewiarygodną chęcią ustawicznego doskonalenia się i niesienia pomocy innym.

Pani Sabina z uczniami fot. Urszula Gawlik
Pani Sabina z uczniami fot. Urszula Gawlik

REKLAMA

Moje pierwsze spotkanie z panią Sabiną Szalewską to wspomnienie najpiękniejsze, jakie tylko mogę sobie przypomnieć. Ciepło i wielka życzliwość to uczucia towarzyszące każdemu spotkaniu z panią Sabiną i można je porównać do kontaktu z kimś niezwykłym. Pani Sabina Szalewska to nie tylko wyjątkowy człowiek, kobieta, matka, babcia, przyjaciel – to przede wszystkim wspaniały nauczyciel. 53 lata w zawodzie to imponujący staż. Praca to niezwykła, praca przez duże „P”, praca pełna poświęcenia i wyjątkowej miłości do dzieci, zrozumienia i odwzajemnionej życzliwości uczniów i rodziców.

Pani Sabina Szalewska od ponad 30 lat pełni funkcję zastępcy dyrektora szkoły, wypełniając ją nadzwyczaj starannie i sumiennie, z wielkim wyczuciem i zaangażowaniem. Pani Sabina to filar Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Tacy ludzie to także drogowskazy dla innych nauczycieli. Patrząc na pracę pani Sabiny, czerpiemy siłę i wolę naśladowania tak wyjątkowej postawy nauczyciela z zamiłowania i z powołania.

Pragnę przytoczyć teraz bardzo mądre i pełne przesłania słowa Pani Sabiny oddające jej profesjonalizm i miłość do zawodu nauczyciela: „Nauczyciele polonijni starają się wnikać w osobowość każdego ucznia, jego osobiste zainteresowania i ambicje. Szkoła polonijna jest laboratorium kształtującym w uczniach świadomość polskiego pochodzenia i przekazania najlepszych elementów polskiej kultury do wieloetnicznej kultury w kraju, w którym żyją. Specyfika nauczania języka polskiego jako obcego polega między innymi na tym, że uczniowie pochodzą z różnych kultur, są nieraz w różnym wieku i często w jednej grupie, a powody, dla których uczą się języka polskiego, są nie mniej zróżnicowane. Nauczyciel musi wykazywać się sporą tolerancją i wyrozumiałością. Do zawodu nauczyciela trzeba mieć powołanie, a to sprawia, że powinno się go wykonywać nie z konieczności, ale z zamiłowania, co w oczywisty sposób przekłada się na efekty nauczania. Bodajbyś cudze dzieci uczył. To nie przekleństwo… To zaszczyt i powołanie! To najcudowniejsze boże posłanie! To praca nad najsubtelniejszą materią wszechświata – nad duszą ludzką. Przez długie lata. Nauczyciel – jak każdy mistrz w swojej specjalności, winien w nauczaniu dążyć do doskonałości. Słowa zamieniać w czyn, dla ucznia wzorem być”.

Nauczyciele, katecheci, uczniowie i rodzice Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy uczcili urodziny pani Sabiny Szalewskiej. Przygotowane przez wszystkich niespodzianki i prezenty na długo pozostaną w pamięci naszej zacnej jubilatki. Piękny montaż taneczno-słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pani Sabiny wzruszył ją do łez. W programie wystąpił zespół „Polonia” prowadzony przez panią Cecylię Rożnowską – jej także składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe – i panią Annę Krysińską, który odtańczył po mistrzowsku poloneza i krakowiaka. Uczennica Pani Sabiny Nina Romek wraz z przedszkolakami pięknie odśpiewała piosenkę ze specjalną dedykacją dla swojej wychowawczyni. Były urodzinowe wiersze, prezenty, balony i kwiaty. Wiele wzruszeń i łez. Prezenty w imieniu całej społeczności szkolnej wręczała prezes Koła Rodzicielskiego Agata Kowalkowska i dyrekcja szkoły. Uroczystości urodzinowe zakończyliśmy na szkolnej zabawie andrzejkowej, w czasie której Pani Sabinie wręczono kwiaty i prezenty, a zespół góralski „Rajcorze” – w którym występują także uczniowie jubilatki – z Królową Podhala w Ameryce Północnej 2012/2013 Anetką Rzepką odśpiewał gromkie sto lat.

Droga Pani Sabino! W imieniu całej społeczności szkoły im. Tadeusza Kościuszki składamy Pani najserdeczniejsze życzenia i z głębi serca płynące podziękowania za Pani oddanie i wielkoduszność, czas ofiarowany kościuszkowskiej sprawie i niech Pan Bóg obdarza Panią wszelkimi łaskami, a nade wszystko łaską zdrowia, abyśmy jeszcze przez wiele lat mogli korzystać z Pani rad, pomysłów i doświadczenia. Dziękujemy Pani za oświatową pasję, za wierność posłannictwu, któremu oddanie Pani służy. Niech rozsiane po świecie kwiaty w postaci Pani uczniów Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki dumnie wznoszą swe czoło, kierując się zamiłowaniem do poznawania otaczającego i tego nieznanego świata, którym oby rządziła mądrość, dobro, zgoda i miłość. Z najlepszymi życzeniami Pani Sabino!

Dyrektor szkoły
Urszula Gawlik

REKLAMA

2118712639 views

REKLAMA

REKLAMA

2118712742 views

REKLAMA

REKLAMA

2120509099 views

REKLAMA

2118712819 views

Niezwykła historia słoni

Afgański dylemat

Najwcześniejsi Amerykanie

Aktor po burzy

REKLAMA

2118712881 views

REKLAMA

2118712939 views