REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Forum Polonii Z Polonią o Polonii w Rzeszowie

Z Polonią o Polonii w Rzeszowie

-

fot. Podkarpacie.pl
fot. Podkarpacie.pl

Od uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego rozpoczęło się w Rzeszowie pierwsze Forum Polonii Amerykańskiej. Na zaproszenie samorządu województwa podkarpackiego i Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” w stolicy Podkarpacia do soboty gościć będzie ponad stu przedstawicieli Polonii.

W ciągu najbliższych kilku dni goście będą mieli okazję poznać region, z którego pochodzi wielu imigrantów mieszkających w Stanach Zjednoczonych, w szczególności jego atrakcyjność biznesową i inwestycyjną, bogatą kulturę, piękny krajobraz oraz niepowtarzalną gościnność. Marszałek Województwa Podkarpackiego ma nadzieję, że bezpośrednie kontakty z lokalnymi samorządowcami i biznesmenami przyczynią się do nowych inwestycji i rozwoju współpracy gospodarczej.

Jak czytamy w opublikowanym na stronie internetowej Sejmiku Województwa Podkarpackiego stanowisku, „bez ścisłej łączności z Polonią nie można mówić  o współczesnym patriotyzmie, rozwoju i przyszłości Polski. Polonia swoimi doświadczeniami wzbogaca nas wszystkich, a losy Polaków, którzy pozostali poza granicami kraju lub musieli go opuścić przypominają nam, że zachowanie tożsamości i pielęgnowanie historii są zadaniami i wyzwaniami nieustannymi. Stanowią nasze dziedzictwo przekazywane następnym pokoleniom zarówno w kraju, jak i za granicą. Patriotyzm Polonii to miłość Ojczyzny z oddali, szczególnie trudna i wymagająca, kształtująca się w specyficznych okolicznościach, dążąca do zachowania tożsamości narodowej.”

Uczestnicy I Forum Polonii Amerykańskiej fot. Podkarpacie.pl
Uczestnicy I Forum Polonii Amerykańskiej fot. Podkarpacie.pl

O tym jak ważna jest ścisła współpraca pomiędzy Polonią i Polską podczas pierwszego dnia forum mówili m. in. marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula,  sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski oraz prowadzący obrady przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła, że forum jest to okazją do poznania kraju ich ojców. “Jestem pewna, że spotkacie się państwo na Podkarpaciu ze wspaniałą atmosferą i gościnnością. Życzę, aby wasza wizyta zaowocowała kolejnymi wizytami, nie tylko w celach biznesowych, ale i w celu odkrywania tradycji” – dodała wojewoda.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że w regionie co trzy lata odbywa się festiwal polonijnych zespołów folklorystycznych. W tym roku odbyły się również w Bieszczadach igrzyska polonijne. “Liczymy, że ta wizyta rozwinie tą współpracę z naszym regionem. Jesteśmy partnerem solidnym i otwartym na współpracę. Wiem, że państwo spędzą tu wspaniały czas. Niech ten patriotyzm, z którym się państwo spotkają będzie zaproszeniem na przyszłość” – zaznaczył.

I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce to wspólna inicjatywa samorządu województwa podkarpackiego i Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Imprezie patronuje marszałek Senatu, izba wyższa również dofinansowała forum. Obrady odbywają się w dniach 26-30 lipca. Uczestniczy w nich w sumie 112 osób, w tym 44 przedstawicieli Kongresu Polonii Amerykańskiej, dla którego forum ma szczególne znaczenie. Po raz pierwszy bowiem w ponad 70-letniej historii tej organizacji jej członkowie obradują poza granicami USA.

Wśród gości są przedstawiciele organizacji polonijnych i świata biznesu nie tylko z Ameryki Północnej, ale również Norwegii, Szwajcarii oraz Litwy.

Program forum przewiduje kilka części tematycznych. Pierwszą z nich jest panel poświęcony polityce polonijnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju kontaktów Polonii z Macierzą poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami państwowymi, samorządowymi oraz gospodarczymi.

Kolejny panel poświęcony będzie tematyce gospodarczej. Na tę część programu będzie się składał objazd studyjny po obszarach podwyższonej aktywności gospodarczej i wizyty w firmach z branż, które stanowią inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego.

Odbędzie się także konferencja “Ja dla Polski-Polska dla mnie”, podczas której poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. znaczenia polonijnych liderów w budowaniu silnych relacji gospodarczych oraz integracji polskich i polonijnych środowisk. W czasie forum zostaną również wręczone państwowe odznaczenia za zasługi dla wybitnych polonijnych działaczy.

Uczestnicy forum zwiedzą również najważniejsze atrakcje turystyczne regionu. W ramach objazdu zobaczą m.in. obiekty architektury drewnianej, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów pejzażu architektonicznego i kulturowego regionu.

Polonusi zobaczą również m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, galerię prac Zdzisława Beksińskiego, która znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, Zamek w Krasiczynie czy wioskę tematyczną Osada Kresowa w Baszni Dolnej. (mp/PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks