Z cyklu Flavor of Poland: Malownicze i gościnne Podkarpacie

0

„O miejsce słodkie, gdzie się urodziłem (…) Lepiej by było z ciebie nie wychodzić” – Ignacy Krasicki

W południowo-wschodniej części Polski znajduje się bardzo wiekowe i piękne miejsce, w którym podziwiać można jedne z najstarszych i największych drzew w kraju. Tu prawie 40 procent ziemi pokryta jest pradawnymi, majestatycznymi lasami. Jesienią eksplozja kolorów wprost zapiera dech – ten krajobraz to, jak obraz ożywiony z płótna! Wśród tych gęstych, starych lasów znajduje się również mnóstwo uroczych pałaców, zamków, cennych zabytków i jedne z najstarszych Polskich miast. Tu można nie tylko podziwiać cudowną przyrodę, ale również wspaniałość Polskiej historii, sztuki i kultury, ciekawe legendy oraz charakterystyczne polskie smaki – te szlachetne i te proste. Cóż to za ciekawe miejsce? To Podkarpacie! Miejsce, o którym z wielkim sentymentem pisał kiedyś wielki polski poeta – Ignacy Krasicki. O prawdzie słów odnoszących się do ziemi z której pochodził, przekonałam się osobiście już chwilę temu, kiedy przeżyłam piękną przygodę na Podkarpaciu podczas nagrań do programu Flavor of Poland. To właśnie tą przygodą podzielę się z widzami publicznej telewizji w Chicago, jak i w całych Stanach już w ten weekend.

Moja wizyta w podkarpackim regionie rozpoczęła się, jak wiele z moich podróży po Polsce od stolicy regionu, czyli od dość znanego w USA – Rzeszowa! Ma tam swoje korzenie kilka słynnych osób, m.in. Natalie Portman, Anja Rubik i Wojciech Kilar. Mogą być dumni z tego że ich rodzinne korzenie wywodzą się z jednego z najstarszych polskich miast. Badania archeologiczne potwierdziły, że osada zlokalizowana na terenie współczesnego Rzeszowa istniała już od XIV wieku, a akt lokacyjny miasto otrzymało w 1354 roku. Główna część miasta znajdowała się na terenie dzisiejszego Starego Rynku. Choć nie należy do największych, jest to jeden z elegantszych rynków po których spacerowałam podczas swoich podróży po Polsce – ozdobiony pięknym białym ratuszem, z którego co trzy godziny rozbrzmiewa rzeszowski hejnał, a wokół znajdują się urocze kamienice, w których dziś mieszczą się liczne kafejki, puby i restauracje oferujące ogromny wybór regionalnych dań i napoi, i gdzie w menu znaleźć można współczesne receptury oraz dawne smaki, pochodzące z regionalnej historii!

REKLAMA

Spacerując po rynku postanowiłam się rozgościć w jednym z tych miejsc. Osobiście uwielbiam badać historię i doświadczać jej poprzez miejsca, w których jej duch żyje do dziś, a takim jest właśnie Szynk Rzeszowski. w którym się zatrzymałam na szybki (ale nie mały!) posiłek. To miejsce, które odwołuje się do przedwojennych tradycji miasta. Jeszcze przed II wojna światową w całym Rzeszowie istniało prawie 300 takich tawern, w których napoić się można było specjalnymi trunkami takimi, jak piwa szynkowe, śliwowice, Rosolisy, a także wódka o 200-letniej tradycji książęcej gorzelni. Dziś nadal można delektować się tu lokalnymi napojami, łącząc je z różnymi regionalnymi daniami i przystawkami, rozmyślając przy tej degustacji nad dawnymi dziejami miasta. Ich pamięć przywołują liczne czarno-białe zdjęcia przedwojennego Rzeszowa, którymi udekorowana jest niemalże cała powierzchnia wnętrza dzisiejszej tawerny. To eleganckie miejsce, pasujące w swoim stylu do miasta i gdzie mozna poznać ciekawą część lokalnej historii i kuchni. Co dokładnie odnalazłam w menu dawnego szynku, dowiecie się już podczas naszej wspólnej wizyty w kolejnym odcinku Flavor of Poland w tę sobotę.

Po spacerze i pysznym posiłku na rynku warto się udać na dalszy spacer, aby poznać kilka kolejnych ciekawych punktów, z których dymny jest Rzeszów. Zwiedzić warto Rzeszowskie Piwnice – 400-metrowa trasa turystyczna w podziemiach rynku, w której odkryć możemy jeszcze starszą części historii miasta (tę sięgającą aż po średniowiecze). Wracając z piwnic na powierzchnię, warto powędrować przez urocze, historyczne uliczki Rzeszowa w kierunku Zamku Lubomirskich, a po drodze zatrzymać się przy kolejnych ciekawych zabytkach tego pięknego polskiego miasta, ważnych pod względem historycznym jak i architektonicznym.

W Rzeszowie zapoznałam się z dużą częścią charakteru Podkarpacia, ale prawdziwą magię tego regionu odkryłam w cudownym miejscu znajdującym się niecałą godzinę poza miastem. Tu, wśród gęstych podkarpackich lasów, z widokiem na dolinę rzeki San, stoi do dziś imponujący Zamek Dubiecko. Historyczny park, w którym położony jest zamek posiada ponad 700 drzew ( 32 różnych gatunków), z których najbardziej fascynujący jest 300-letni dąb rosnący na dziedzińcu. Na terenie zamku można napotkać nie tylko piękną przyrodę, ale także królewskie ptaki – pawie i łabędzie, zdobiące to czarujące miejsce. To w tym prawdziwie bajecznym otoczeniu urodził się w 1735 r. wcześniej wspomniany książę polskich poetów, Ignacy Krasicki. Tu w dubieckim zamku, rodzinnym domu poety, powstały niektóre z jego najbardziej cenionych wierszy i książek, i przechowywane są cenne obrazy i artefakty. Według niektórych historycznych badań, stwierdzono też że to w Zamku Dubiecko powstała królowa polskich kolęd – „Bóg się rodzi.”

Zamek i otaczający go park to perła na Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych, i rzeczywiście słodkie miejsce, jak je opisał dawny właściciel. Zamek do dziś, tak jak za dawnych czasów, przyjmuje gości, fascynuje ich swoją ciekawą historią i zabawia swoją ciepłą gościnnością i bogatą kuchnią, która oferuje gamę szlachetnych smaków podkarpackiego regionu! Ugościł i zafascynował również i mnie! Swoimi odkryciami i doznaniami podzielę się ze wszystkimi widzami publicznej telewizji w Chicago, WTTW PBS Chicago, o godzinie 11 rano w sobotę 16 maja! Gorąco zapraszam na tę przygodę w kolejnym pięknym polskim regionie.

Odcinek o Podkarpaciu można też obejrzeć na kanale publicznym, Create, w nadchodzący poniedziałek 18 maja o godzinach 11 am i 3 pm czasu chicagowskiego. Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony: www.flavorofpoland.com.

Prowadząca dla Was program:

Aleksandra August

Aleksandra August jest pochodzącą z Tuchowa koło Tarnowa amerykańską aktorką, absolwentką kierunku teatralnego na Northwestern University, grającą w teatrze i produkcjach filmowych. Ostatnio prowadzi niezwykle popularny program „Flavor of Poland”, emitowany w amerykańskiej telewizji publicznej (PBS). Więcej informacji w wywiadzie z Aleksandrą August na naszej stronie internetowej.

Zdjęcia: Flavor of Poland

Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony http://www.flavorofpoland.com. Z kolei w mediach społecznościowych umieszczane są wszelkie aktualności odnośnie programu i ciekawostki z mojej podróży po Polsce: @flavorofpoland na Instagram, Facebook i Twitter.