REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Wyróżnienie młodych polonijnych sportowców

Wyróżnienie młodych polonijnych sportowców

-

KPA nagrodziło za naukę i sport

Wyróżnienie młodych poJuż po raz trzeci Kongres Polonii Amerykańskiej stanu Illinois przy współpracy z Polish-American Olympic Sports Foundation zorganizował wybory 10 najlepszych sportowców polskiego pochodzenia, w tym roku kończących szkołę średnią. Głównym kryterium klasyfikacyjnym były nie tylko osiągnięcia sportowe, ale też dobre wyniki w nauce oraz rodzaj otrzymanego stypendium na wyższą uczelnię.

REKLAMA

Młodzież z Polish-American Olympic Sports Foundation prezentująca olimpijskie stroje. Od lewej: organizator imprezy Bogusław Niemczewski, Ted Palka, dr. Bronisław Orawiec, Irena Moskal, Karol Różycki, Zenon Olejniczak i królowa parady 3 Majowej Klaudia Kukułka
Młodzież z Polish-American Olympic Sports Foundation prezentująca olimpijskie stroje. Od lewej: organizator imprezy Bogusław Niemczewski, Ted Palka, dr. Bronisław Orawiec, Irena Moskal, Karol Różycki, Zenon Olejniczak i królowa parady 3 Majowej Klaudia Kukułka

Celem akcji jest promowanie sportu wśród młodzieży jako formy otrzymywania bezpłatnych studiów, ale też sposobu promowania polskości w USA; również sposobu na życie.

,,Myślą przewodnią dzisiejszej imprezy było podkreślenie osiągnięć naszej polonijnej młodzieży, o której tak mało mamy informacji w naszej prasie. Sport sprzyja dalszemu rozwojowi, daje radość i zadowolenie, wyrabia charakter. Często właśnie w szkole średniej odnosi się pierwsze sukcesy, które potem prowadzą do wielkiej sportowej kariery. Nic tak nie rozsławia kraju, jak nazwisko znanego sportowca” – powiedział Bogusław Niemczewski, inicjator i pomysłodawca, także prowadzący całą imprezę, dyrektor krajowy KPA na stan Illinois, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pan Bogusław jest członkiem Grupy 877 ZNP, instruktorem polonijnego Klubu Szachowego i zdobywcą drugiego miejsca w prestiżowych zawodach szachowych Chicago Open.

W czasie spotkania, które odbyło się 6 czerwca 2013r. uczczono minutą ciszy pamięć niedawno zmarłago sportowca Roberta Komosy, który uległ tragicznemu wypadkowi podczas gry w futbol. Na skutek wypadku Komosa, wówczas uczeń liceum, został sparaliżowany.

Na uroczystosci obecni byli m.in. prezeska Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Irena Moskal i wiceprezes Zenon Olejniczak, marszałek tegorocznej parady 3-Majowej dr.Bronisław Orawiec, jednocześnie prezes Klubu Sportowego ,,Bronek”, królowa parady Klaudia Kukułka, derektorka ZNP Stanisława Rawicka, prezes Polish-American Olympic Sports Foundation Karol Różycki, Anna Zalińska ze Związku Podhalan, przedstawiciel prasy Kazimierz Panek, a także kandydat na szeryfa Cook County, Ted Palka.

Spośród zgłoszeń od trenerów komisja w składzie: Bogusław Niemczewski, przewodniczący, Ewa Cholewińska, Kamila Kopielski, Kenneth Gill i Walter Żarnecki, wyróżniła 10 najlepszych młodych sportowców.

Zwycięzczynią tegorocznych wyborów została utalentowana pływaczka i rekordzistka Stanów Zjednoczonych w kraulu (tzw. backstroke) na 50 m Olivia Smoliga, uczennica Glenbrook South High School w Glenview. Otrzymała ona pełne stypendium z University of Georgia.

Następne miejsca zajęli:

Vince Ambrose trenujący football i zapasy ze szkoły Providence Catholic H.S. w Tinley Park, Daniel Sczepanek, uprawiający piłkę nożną w Warren Township H.S. w Gurnee, Jakub Barabas, grający w piłkę siatkową w Glenbrook North H.S. w Northbrook, Daniel Wójtowicz, uprawiający golf, ze szkoły Rolling Meadows H.S. w Rolling Meadows, Mitchell Schulewitz grający w baseball w szkole Mundelein H.S. w Mundelein, Kate Gniatczyk uprawia pływanie, również biega, trenuje w Glenbrook South H.S. w Glenview,Samantha Baran, trenuje cross country w szkole Jacobs H.S. w Algonquin, Michael Stepuszek, uprawia zapasy i gra w football w szkole Providence Catholic H.S w Lockport, Thomas Grudzinski gra w szachy i chodzi do Lane Tech H.S. w Chicago.

Wiekszość wymienionych laureatów otrzymała całe, lub częściowe stypendium na wyższe uczelnie.

Trójka pierwszych, najlepszych sportowcówotrzymała pamiątkowe statuetki, dyplomy, listy gratulacyjne i nagrody finansowe. Natomiast pozostali uczestnicy dostali pamiątkowe plakietki, dyplomy oraz z listy gratulacyjne z Konsulatu RP w Chicago.

Sponsorami tegorocznej uroczystości był Kongres Polonii Amerykańskiej, stan Illinois, inicjator tej imprezy Bogusław Niemczewski, Polish-American Olympic Sports Foundation, jak i Klub Sportowy ,,Bronek” Związku Lekarzy Polskich.

Dr. Bronisław Orawiec nagrodził Bogusława Niemczewskiego medalem 20-lecia za działalność na rzecz Polonii na polu sportowym.

Jedna z laureatek Samantha Baran poza talentami sportowymi obdarzona świetnym głosem odśpiewała na początku uroczystości hymn amerykański.

W części artystycznej wieczoru wystąpili soliści: Aleksandra Bendkowski, Ricardo i Grażyna Zawadzka, która śpiewał akompaniując sobie na gitarze. Pokaz tańca zaprezentowała para 15-latków: Agnieszka Sumiński i Daniel Suszczyński.

Wieczór zakończył się gratulacjami i życzeniami dalszych sportowych sukcesów, jak również wspaniałych wyników w nauce.

Krystyna Białasiewicz

 fot. Anna Zalińska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks