REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWyniki XII Edycji Konkursu „Być Polakiem”

Wyniki XII Edycji Konkursu „Być Polakiem”

-

Zgodnie z przyjętym kalendarium zakończył się kolejny etap XII edycji Konkursu „Być Polakiem“.

W dniu 15.05.2021 r. obradowało (on-line ) pełne Jury Konkursu. Obradom plenarnym przewodniczyła pani Joanna Fabisiak, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, która podsumowała przebieg XII edycji konkursu. Podkreśliła, że nawet pandemia nie stała się przeszkodą w masywnym udziale dzieci i młodzieży w Konkursie, który od 12 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Świadczy o tym prawie 900 nadesłanych w tym roku prac z 38 różnych stron świata, także z tak egzotycznych krajów jak Katar, Korea, Hong Kong, Egipt, Uzbekistan, Brazylia.

REKLAMA

Jury z satysfakcją odnalazło w pracach potwierdzenie, że młodzi Polacy z całego świata dumni są ze swoich polskich korzeni. Niektórzy z uczestników definiowali polskość w następujący sposób:
„…Tego się nie da wykreować. To jest gdzieś w środku – rośnie, dojrzewa by wykiełkować z pełną mocą i siłą”.
„…To dwie miłości, dwa domy, dwie ojczyzny kochane na dwa odrębne sposoby. To ciężka praca mamy, aby nauczyć mnie miłości do kraju jej dzieciństwa”.
„…Co sprawia, że Polska jest ważna? – Ludzie, to oni tworzą historię, sztukę, tradycję a przede wszystkim naród”.

Przy ocenie prac jurorzy kierowali się zgodnością prac z przesłaniem konkursu, walorami artystycznymi, edukacyjnymi, oryginalnością, poprawnością językową ukazaniem emocji i wymogami formalnymi konkursu. Ogólnie wyłoniono 35 laureatów i wyróżniono 109 prac.
Pełne listy laureatów i wyróżnionych są opublikowane na stronie internetowej Konkursu: www.bycpolakiem.pl

Główna nagrodą w Konkursie jest udział w pięciodniowej wycieczce „Śladami Polskości”: przez Jasną Górę, Wadowice, Wieliczkę, Kalwarię Zebrzydowska do Krakowa.
W dniu 1 sierpnia młodzież polonijna złoży kwiaty pod Pomnikiem Małego Powstańca na warszawskim Barbakanie, oddając hołd powstańczej młodzieży.

Gala XII edycji konkursu „Być Polakiem” odbędzie się 03 sierpnia 2021 r. o godz. 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Plac Zamkowy 4, w której udział zapowiedziała między innymi Pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP.

Marek Machała, Koordynator Konkursu

Partnerem konkursu „Być Polakiem” jest Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju.
„Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju realizuje szereg projektów edukacyjnych, społecznych i kulturalnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Dlatego cieszę się, że mogliśmy wesprzeć XII. edycję konkursu „Być Polakiem”, w czasie której młodzi artyści zaprezentowali swoje prace plastyczne. Wszystkim laureatom i wyróżnionym osobom serdecznie gratulujemy” – mówi Sebastian Mackiewicz z Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju w Warszaie 16 czerwca br.

REKLAMA

2118986718 views

REKLAMA

2118986816 views

REKLAMA

REKLAMA

2120783171 views

REKLAMA

2118986889 views

REKLAMA

2118986950 views

REKLAMA

2118987001 views