REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWybory do zarządu chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej

Wybory do zarządu chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej

-

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Chicagowski oddział Fundacji Kościuszkowskiej wybrał swój zarząd. Prezesem ponownie została prof. Lidia Filus, szefowa katedry matematyki na Northestearn Illinois University. W programie spotkania był też wykład stypendysty FK oraz relacja z prac Fundacji Parku im. Kościuszki w Chicago.

REKLAMA

Obok prof. Lidii Filus na kolejną kadencję w zarządzie organizacji wybrani zostali: wiceprezes – Anna Kordylewska, genetyk na Uniwersytecie Chicagowskim, sekretarz – Joanna Pawlikowska, wokalistka i muzyk, skarbnik – Witold Pawlikowski, emerytowany inżynier, członkini zarządu – Maria Zakrzewska, pedagog, była pracownica Chicagowskiej Biblioteki Publicznej, członkini zarządu – Czesława Kolak, wykładowczyni języka polskiego w NEIU.

Prowadząca spotkanie prof. Filus przypomniała, że FK finansuje stypendia na studia wyższe w USA i w Polsce, letni kurs kultury i języka polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także wspiera obozy nauki języka angielskiego w Polsce.

Opowiadając o inicjatywach chicagowskiego oddziału FK prof. Filus mówiła o zacieśnieniu współpracy organizacji z Northeastern Illinois University (NEIU) i Uniwersytetem Warszawskim (UW). W wyniku tej kooperacji na NEIU zostało otwarte w minionym tygodniu centrum badań i wymiany naukowej między obiema uczelniami.

Dr Ewa Radwańska, reprezentująca radę powierniczą krajowej Fundacji Kościuszkowskiej, zachęcała do członkostwa w organizacji i popierania jej inicjatyw, wśród których są programy stypendialne głównie na studia podyplomowe dla Amerykanów polskiego pochodzenia i Polaków z Polski.

O Kosciuszko Park Foundation mówił jej szef Geary Yonker, menadżer w rozgłośni radiowej WBEZ. Jak podkreślił, działalność organizacji obejmuje m.in. edukację społeczeństwa nt. historii parku, jego patrona i okolicy, którą 30-40 lat temu licznie zamieszkiwała społeczność polonijna. Yonker podziękował za wsparcie finansowe, jakie organizacja otrzymała od chicagowskiego oddziału FK.

Stypendysta FK na chicagowskim Uniwersytecie Loyola, dr Jakub Wysmułek, przedstawił interesujący wykład na temat średniowiecznego Krakowa i odpowiedział na pytania uczestników spotkania, które odbyło się 23 kwietnia w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Imprezę zakończył poczęstunek i loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na działalność chicagowskiego oddziału FK.

Przypomnijmy, że Fundacja Kościuszkowska już od ponad 90 lat pomaga zdobyć wyższe wykształcenie młodym Polakom oraz propaguje polską kulturę i naukę. Informacje na temat działalności organizacji można znaleźć na jej witrynie: www.thekf.org.

Tekst i zdjęcia: Alicja Otap

[email protected]

  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA

REKLAMA

2123269925 views

REKLAMA

REKLAMA

2123269942 views

REKLAMA

REKLAMA

2125066262 views

REKLAMA

2123269952 views

REKLAMA

2123269958 views

REKLAMA

2123269962 views