REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWybór zarządu w Chicagowskim Oddziale Fundacji Kościuszkowskiej

Wybór zarządu w Chicagowskim Oddziale Fundacji Kościuszkowskiej

-

Zarząd Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej wraz zaproszonymi gośćmi podczas dorocznego spotkania sprawozdawczo-wyborczego Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej fot.Alicja Otap
Zarząd Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej wraz zaproszonymi gośćmi podczas dorocznego spotkania sprawozdawczo-wyborczego Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej fot.Alicja Otap

Chicagowski Oddział Fundacji Kościuszkowskiej, promujący polską kulturą i naukę oraz oferujący stypendia na studia, wybrał nowy zarząd. Prezesem ponownie została prof. Lidia Filus, szef katedry matematyki na Northestearn Illinois University. W bogatym programie spotkania był też wykład stypendystki fundacji oraz koncert muzyki klasycznej.

REKLAMA

Na kolejną kadencję w zarządzie fundacji wybrani zostali: wiceprezes – Anna Kordylewska, genetyk na Uniwersytecie Chicagowskim, sekretarz – Joanna Pawlikowska, wokalistka i muzyk, skarbnik – Witold Pawlikowski, emerytowany inżynier, członkini zarządu – Maria Zakrzewska – pedagog, była pracownica Chicagowskiej Biblioteki Publicznej, członkini zarządu – Czesława Kolak, była wykładowczyni języka polskiego w NEIU oraz członkini zarządu – Kinga Kosmala, wykładowczyni języka polskiego na Uniwersytecie Chicagowskim.

Dr Ewa Radwańska reprezentująca radę powierniczą krajowej Fundacji Kościuszkowskiej (FK) zachęcała do członkostwa w organizacji i popierania jej inicjatyw, wśród których są programy stypendialne głównie na studia podyplomowe dla Amerykanów polskiego pochodzenia i Polaków z Polski.

W tym roku FK na stypendia w USA przeznaczyła pół miliona dolarów, które zostały podzielone między 44 wnioskodawców – w tym 19 z Illinois.

Do wspierania fundacji zachęcał również Thomas Rusnack, przedstawiciel programu obozów letnich nauki języka angielskiego w Polsce, organizowanych rokrocznie przez FK od 25 lat. Obozy, polegające nie tylko na nauce amerykańskiego angielskiego (w odróżnieniu od brytyjskiego) są również interakcją z kulturą amerykańską.

Stypendystka FK na Uniwersytecie Chicagowskim, dr Joanna Kulska, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Opolskiego, wygłosiła referat nt. wpływu organizacji wyznaniowych na stosunki międzynarodowe. (Wywiad z dr Kulską znajdą czytelnicy w I części dzisiejszego wydania).

Uroczystość uświetnił koncert flecistki Joanny Turskiej i pianistki Danuty Berger. W programie znalazły się kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Josepha Szulca i Alexandra Aliabieva.

Spotkanie zakończył poczęstunek i loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na działalność Chicagowskiego Oddziału FK.

Fundacja Kościuszkowska istnieje od 90 lat. Informacje na temat działalności organizacji można znaleźć na jej witrynie: www.thekf.org

Alicja Otap

[email protected]

REKLAMA

2123128408 views

REKLAMA

REKLAMA

2123128425 views

REKLAMA

REKLAMA

2124924745 views

REKLAMA

2123128435 views

REKLAMA

2123128441 views

REKLAMA

2123128445 views