REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Wszystkiego najlepszego „Dzienniku Związkowy”! Po raz 111!

Wszystkiego najlepszego „Dzienniku Związkowy”! Po raz 111!

-

Dziś “Dziennik Związkowy” obchodzi swoje 111. urodziny. Jesteśmy najstarszą polskojęzyczną gazetą codzienną w Stanach Zjednoczonych, najstarszą gazetą polskojęzyczną poza Polską i najstarszą polską gazetą na świecie wydawaną nieprzerwanie. Już od 111 lat jesteśmy najbliżej Polonii.

Pierwszy numer „Dziennika Związkowego” ukazał się 15 stycznia 1908 roku na mocy uchwały przyjętej podczas Sejmu Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance). Na XVII Sejmie ZNP (PNA) w Baltimore we wrześniu 1907 roku przegłosowano ustawę o powołaniu do życia gazety codziennej pn. „Dziennik Związkowy”.

REKLAMA

W tym czasie Związek Narodowy Polski miał już swój oficjalny organ, tygodnik „Zgoda”, przeznaczony wyłącznie dla członków organizacji. Zgodnie z intencją ojców założycieli, nowa gazeta miała być drugą publikacją ZNP-PNA przeznaczoną dla ogółu Polonii, i stanowić obiektywne źródło informacji z USA, Polski i świata. Angielska nazwa „Dziennika Związkowego”, Polish Daily „Zgoda”, wskazywała na genezę gazety, jej założycieli oraz integracyjną rolę (zgoda) w życiu polskiej społeczności w Chicago. Pierwszym redaktorem naczelnym mianowany został przez Sejm ówczesny redaktor „Zgody” Franciszek H. Jabłoński. W chwili, gdy ukazał się pierwszy numer „Dziennika Związkowego” w Chicago wychodziły trzy inne polskojęzyczne gazety codzienne.

W okresie swojej działalności „Dziennik Związkowy” podtrzymywał ducha patriotycznego Polaków w USA w czasie I i II wojny światowej, później przeciwstawiał się komunizmowi w Polsce i popierał jej demokratyczne dążenia oraz zakończone sukcesem starania o przyłączenie Polski do NATO.

Od styczniu 1968 r. stanowisko redaktora naczelnego „Dziennika Związkowego” objął Jan Krawiec, były żołnierz podziemia, więzień KL Auschwitz i Buchenwaldu. Kierował gazetą do przejścia na emeryturę w styczniu 1985 r. Jego miejsce zajęła pierwsza na tym stanowisku kobieta, Anna Rychlińska. W okresie sprawowania przez nią stanowiska redaktora naczelnego wprowadzono liczne zmiany, m.in. korespondencje z Polski, a także – po raz pierwszy w historii gazety – umieszczono w stopce redakcyjnej nazwiska członków zespołu. W latach 1989-2009 redaktorem naczelnym był absolwent KUL-u, Wojciech Białasiewicz, historyk, dziennikarz, publicysta i autor kilku książek. A w latach 20092013 roku obowiązki redaktora naczelnego pełnił dziennikarz i historyk Piotr K. Domaradzki. W 2013 r.  roku stery gazety przejęła dziennikarka Małgorzata Błaszczuk, która stanowisko sprawowała przez kolejne cztery lata. 

Wydawcą gazety jest Frank Spula, prezez Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress). Dyrektorem generalnym dziennika jest Łukasz Dudka. Aktualnie gazetę redaguje zespół w składzie: Alicja Otap – redaktor naczelna, Grzegorz Dziedzic – kierownik działu miejskiego, Joanna Marszałek – kierownik działu społecznego oraz Ewa Malcher – szata graficzna, strona internetowa i media społecznościowe. Dział sportowy redaguje Dariusz Cisowski. Redaktorem naczelnym weekendowego magazynu „Kalejdoskop” jest Alexander Bilik.

Gazeta adresowana jest przede wszystkim do lokalnego, polskojęzycznego odbiorcy w aglomeracji chicagowskiej. Informuje o sprawach dotyczących Polaków w USA, wydarzeniach w środowisku polonijnym, w Chicago, stanie Illinois, USA oraz w Polsce i na świecie. „Dziennik Związkowy” zamieszcza obszerne fotoreportaże z wydarzeń polonijnych w Wietrznym Mieście. Bogato przedstawiana jest działalność społeczna i kulturalna polskiej społeczności w Chicago i okolicach zgodnie z mottem: „Jesteśmy najbliżej Polonii”. Gazeta posiada też bogatą część z ogłoszeniami. Dużą popularnością wśród czytelników cieszy się strona internetowa gazety: www.dziennikzwiazkowy.com oraz jej profil na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

(Informacja własna)

fot.arch. Dziennika Związkowego
grafika: Ewa Malcher

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks