REKLAMA

2129395561 views

REKLAMA

2129395560 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWszystkich Świętych przy Pomniku Katyńskim

Wszystkich Świętych przy Pomniku Katyńskim

-

W Chicago do kontynuowania polskiej tradycji obchodów Wszystkich Świętych nawiązał Związek Klubów Polskich, który 1 listopada zaprosił do wspólnej modlitwy za zmarłych. Przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles zgromadziło się ponad 200 osób. Wierni modlili się w intencji żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej, ofiar Katynia, tragedii smoleńskiej oraz własnych. Modlitwie przewodniczył kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek.

– Chcemy modlić się za wszystkich żołnierzy, a szczególnie tych, którzy spoczywają w nieznanych mogiłach. Chcemy im dzisiaj dziękować za wielką miłość do ojczyzny, która skłoniła ich do ofiary własnego życia złożonej na ołtarzu wolności. Pragniemy także wpatrywać się w imiona i nazwiska wypisane na tej tablicy i modlić się za tych wszystkich, którzy zginęli w katastrofie nad Smoleńskiem – mówił proboszcz parafii św. Franciszka Borgii, ks. Ryszard Miłek, kapelan ZKP, któremu asystował ks. Mariusz Smółka z tej samej parafii.

REKLAMA

Duszpasterz powiedział, że modlitwa za pomordowanych w Katyniu, Starobielsku i Miednoje oraz ofiary katastrofy smoleńskiej jest wyrazem pamięci i uczczeniem tych wszystkich, którzy zginęli za Polskę, a jednocześnie okazją do wspomnienia swoich najbliższych spoczywających na różnych cmentarzach w Polsce i poza jej granicami. Zachęcił obecnych przy pomniku i całą Polonię do modlitwy w intencji tych, którzy tak bardzo pragnęli wrócić nad Wisłę, ale los sprawił, że ich doczesne szczątki zostały złożone w mogiłach z dala od ich ukochanej ojczyzny i znajdują się w ziemi, która ich przygarnęła jako tułaczy i stała się domem, i drugą ojczyzną.

Za udział w modlitwie dziękował zgromadzonym prezes ZKP Jan Kopeć, który przypomniał, że dla Polonii chicagowskiej monument postawiony z inicjatywy śp. Wojciecha Seweryna, który zginął na pokładzie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, jest miejscem szczególnym. Związek Klubów Polskich, który patronował budowie tego pomnika, nadal sprawuje nad nim pieczę.

Wybrany został nowy skład związkowego komitetu, w którego gestii będzie organizacja imprez i spotkań o charakterze religijnym i patriotycznym przy pomniku.
W skład komitetu weszli: Mirosław Ilecki, Jan Majka, Robert Nicpoń, Ireneusz Baran i Andrzej Brach. Głównym zadaniem komitetu jest opieka nad pomnikiem polegająca na przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych monumentu oraz organizowaniu imprez o charakterze religijnym i patriotycznym.

– Chcemy podtrzymać tradycję spotkań patriotycznych, których świętowanie w tym miejscu zapoczątkował śp. Wojciech Seweryn. To jest również miejsce, gdzie Polonia może przyjść i oddać cześć wszystkim zmarłym. Nie tylko tym, którzy zostali zamordowani w Katyniu, czy zginęli w Smoleńsku, ale podobnie jak dzisiaj, w dniu Wszystkich Świętych, swoim najbliższym i przyjaciołom. Nie zawsze możemy być na grobach w Polsce, ale możemy zgromadzić się tutaj, żeby się za nich modlić i wspominać – powiedział Andrzej Brach.

Po zakończeniu modlitwy jej uczestnicy zapalili znicze i składali kwiaty. Wśród licznego grona uczestników byli m.in. polonijni motocykliści, przedstawiciele szkół i biznesów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 • DSC_3438
 • DSC_3439
 • DSC_3461
 • DSC_3465
 • DSC_3489
 • DSC_3491
 • DSC_3506
 • DSC_3511

3 KOMENTARZE

 1. Jest to bardzo PRZYKRE, że Polonia w Chicago całkowicie ZAPOMNIAŁA o beztialsko zamordowanych 250 tysiącach Polakach zamordowanych przez oprawców UKRAINCÓW na Kresach Wschodnich II RP !
  Jest to NIESŁYCHANIE SMUTNE, że ks. Ryszard Miłek i ta RUSOFOBICZNA politycznie poprawna Polonia w Chicago wobec NEKONÓW nie modli się za dusze beztialsko pomordowanych, podziabanych siekierami 150 tysięcy bezbronnych Polaków z Wołynia przez zdegenerowanych Ukrainców.

  • Droga Kresowianko !!! Nie zapomniala, pamieta i wspomina na roznego rodzaju obchodach i mszach świętych. Posadzac nas o pro rosyjskie poglady to chyba jest ostatnia rzecz o jaka mozna oskarzyc tutejsza spolecznosc polonijna.

 2. Polonia to najodważniejsi z Polaków. Najpierw uciekli przed Ruskimi parę tysięcy mil na drugi brzeg Atlantyku i schowali się pod cudzy parasol atomowy a teraz spod tego parasola odważnie poszczekują na ruskiego misia. Z charakteru i z odwagi ratlerki – taka jest ta “odważna” Polonia.

REKLAMA

2121592785 views

REKLAMA

REKLAMA

2121592805 views

REKLAMA

REKLAMA

2123389125 views

REKLAMA

2121592816 views

REKLAMA

2121592825 views

REKLAMA

2121592829 views