REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWspólna biało-czerwona

Wspólna biało-czerwona

-

IMG_3350

W uroczystości Dnia Flagi, Polonii i Polaków za Granicą oraz święta Konstytucji 3 maja w Warszawie wzięli udział przedstawiciele Polonii chicagowskiej z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą na czele.

REKLAMA

„Biało-czerwona jest nasza, wspólna. Jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce i tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami. (…) Wobec tych barw wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy jesteśmy równi, tym barwom jesteśmy winni szacunek” – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent RP Andrzej Duda na uroczystości Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Belwederze.

W uroczystości uczestniczyli m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ministrowie rządu i parlamentarzyści oraz przedstawiciele światowej Polonii, wśród nich m.in. prezes KPA i ZNP Frank Spula, ksiądz Zdzisław Torba z Chicago oraz prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego w Nowym Jorku Bożena Kamińska.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie kultury i tradycji narodowych”. Przedstawiciele organizacji polonijnych zasłużonych w działalności społecznej i gospodarczej otrzymali od prezydenta Dudy biało-czerwone flagi, wśród nich znalazł się proboszcz parafii św. Ferdynanda w Chicago ks. Zdzisław Torba.

W czasie swojego przemówienia prezydent Andrzej Duda poinformował zebranych o swojej pierwszej inicjatywie legislacyjnej w dziedzinie oświaty; projekcie, dzięki któremu uczniowie wszystkich polskich szkół poza granicami Polski otrzymaliby legitymacje szkolne upoważniające m.in. do zniżek na przejazdy komunikacją publiczną.

Po części oficjalnej para prezydencka zaprosiła gości na urocze przyjęcie w ogrodach Belwederu, połączone ze zwiedzaniem pałacu.

Wieczorem 2 maja na Zamku Królewskim TVP Polonia podczas Koncertu Galowego wręczyła prestiżowe nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. W tym roku do grona laureatów dołączyła m.in. znana w Chicago dziennikarka radiowa i wiceprezes KPA-IL pani Zofia Boris.

W samo południe we wtorek 3 maja na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się główna uroczystość obchodów 225. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie polskiej konstytucji. Uczestniczyli w niej prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, przedstawiciele najwyższych władz Polski, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzona społeczność Warszawy.

Po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego para prezydencka gościła przedstawicieli korpusu dyplomatycznego oraz zaproszonych gości, w tym również przedstawicieli Polonii.

Tekst i zdjęcia: Alicja Kuklińska

  • IMG_3350
  • IMG_3370
  • IMG_3443
  • IMG_3464
  • IMG_3620

REKLAMA

2102959607 views

REKLAMA

2102959841 views

REKLAMA

2104756232 views

REKLAMA

2102959983 views

REKLAMA

2102960083 views

REKLAMA

2102960192 views