REKLAMA

2129803897 views

REKLAMA

2129803896 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWirtualne zakończenie roku szkolnego u św. Brata Alberta Chmielowskiego  

Wirtualne zakończenie roku szkolnego u św. Brata Alberta Chmielowskiego  

-

W najbliższy weekend uczniowie szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago pożegnają rok szkolny drogą internetową. W ich gronie znajdą się maturzyści, dla których egzamin dojrzałości, ze względu na pandemię Covid-19 przebiegał inaczej niż dotychczas.

Egzaminy maturalne były składową lutowych prezentacji przeprowadzonych drogą tradycyjną i kwietniowych egzaminów pisemnych zrealizowanych online. Do matury przystąpiło 16 licealistów tej szkoły.

REKLAMA

– Nasza szkoła działa zaledwie od sześciu lat, a tegoroczna matura była drugą w historii naszej placówki. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ w roku ubiegłym mieliśmy tylko pięcioro maturzystów, a w tym roku było ich o jedenastu więcej. Są to uczniowie, którzy są z nami od początku istnienia szkoły. Egzamin maturalny składał się z dwóch części. Pierwsza w postaci prezentacji odbyła się już w lutym przed komisją egzaminacyjną i audytorium złożonego z koleżanek i kolegów z młodszych klas. To były promocyjne projekty biograficzno-historyczne, których tematem były różne regiony Polski. Maturzyści musieli wykazać się kreatywnością i pomysłowością w przekazywaniu wiedzy. Jedna z uczennic przygotowała materiał o Karpatach i Nowym Sączu. Było to spojrzenie na region przez pryzmat kuchni regionalnej. Prace te w przyszłości zostaną wykorzystane przy prowadzeniu zajęć z historii i geografii. Natomiast 25 kwietnia odbyła się część pisemna egzaminu polegająca na napisaniu testu ze znajomości języka polskiego, którego trudność była na poziomie wiedzy koniecznej do zdania egzaminu certyfikowanego z języka polskiego oraz zdobycia Seal of Biliteracy. Członkowie komisji egzaminacyjnej mieli możliwość śledzenia na ekranie swoich komputerów, jak postępują prace u każdego z uczniów. Aleksandra Nosek, Cecylia Selwocki, Wojciech Winiarczyk i Jan Haraburda otrzymali specjalne wyróżnienia za prezentacje z geografii, a Izabella Węglarz i Enzo Ornelas za pracę pisemną z języka Polskiego.

– Żeby wykazać się dobrymi wynikami i umiejętnością nauki młodzieży w obecnym czasie, trzeba umieć zachęcić ją do poznawania języka, historii czy geografii. Mamy bardzo zaangażowaną grupę wysokiej klasy nauczycieli. W tym miejscu chylę czoła przed  wychowawczynią maturalnej klasy Renatą Stafską i polonistką Jolantą Latochą . W naszej szkole panuje wręcz rodzinna atmosfera. Rodzice także bardzo angażują się w działalność placówki, za co wszystkim pragnę bardzo szczerze i gorąco podziękować – powiedziała dyrektor Marzena Klimek.

Duży nacisk dyrekcja szkoły kładzie na naukę religii oraz przygotowanie uczniów do sakramentu pierwszej komunii i bierzmowania. Raz w miesiącu uczniowie uczestniczą w sprawowanej w ich intencji mszy świętej. Niewątpliwie czynnikiem zachęcającym dzieci i młodzież do nauki w tej szkole jest bogaty kalendarz imprez towarzyszących i wyróżnień przyznawanych za wyniki oraz inwencję uczniów i nauczycieli.

W październiku odbyła się konferencja zorganizowania w ramach „Przystanku historia”. W listopadzie tradycyjnie celebrowany był Dzień Patrona szkoły, św. Brata Alberta Chmielowskiego. Z tej okazji odbył się konkurs plastyczny oraz wystawiony został spektakl poświęcony autorowi powiedzenia „Być dobrym jak chleb”. Motywem konkursu plastycznego i literackiego oczywiście był chleb. Klasy od pierwszej do trzeciej rywalizowały w konkursie plastycznym pod tytułem „Brat Albert”. W tej grupie najlepsza okazała się klasa IA Alicji Buch. Drugą lokatę otrzymali najmłodsi uczniowie z  klasy Marzeny Kozłowskiej. Trzecie miejsce przypadło podopiecznym Dominiki Michoń. Wśród uczniów z klas od czwartej do siódmej piszących esej pt. „Chleb w mojej rodzinie” nagrodzeni zostali: Aleksandra Malara, Julia Herba, Eryk Józefko i Adam Zagradziński. Uczniowie klas ósmych i licealnych przygotowywali projekt na działanie pod hasłem „I my bądźmy chlebem”. Najwyżej jury złożone z sióstr albertynek oceniło projekt Nel Winiarczyk. Druga lokata przypadła Katarzynie Zawiślak, a trzecią nagrodę odebrał Jan Haraburda.

Olbrzymim zainteresowaniem dzieci i rodziców cieszy się wieczerza wigilijna, która w minionym roku odbyła się 14 grudnia. Uczniowie wystawili jasełka pod tytułem „Krakowiacy i górale z pokłonem u żłóbka”. Dzieci pod okiem Marty Nowak i Jadwigi Myszki wystawiły spektakl ukazujący polskie zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały, jak robi się pierogi, piecze makowce i przygotowuje inne świąteczne specjały. Oczywiście na scenie nie mogło zabraknąć żłóbka, Świętej Rodziny i kolędników.

Prymusi z poszczególnych klas otrzymali wyróżnienie „Uczeń na medal”. Tytułem „Nauczyciel dobry jak chleb” dyrektor Marzena Klimek uhonorowała Jadwigę Myszkę i Joannę Drapak-Ornelas. Świąteczne spotkanie zakończył tradycyjny przygotowany przez rodziców wigilijny posiłek.

W lutym na wspólnej imprezie tanecznej spotkali się rodzice i nauczyciele. Organizatorzy szkolnego balu zorganizowanego w stylu Hollywood przyznali „Oscary” w kilkunastu kategoriach, które były wyrazem wdzięczności Rady Rodziców. Oczywiście był czerwony dywan, a jedną z wielu atrakcji była loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami oraz możliwość zrobienia sobie zdjęć z gwiazdami. W czasie Niedzieli Palmowej odbył się wirtualny konkurs palm wielkanocnych. Najwyższą palmę zrobiła Maya Gabryś z klasy piątej. W kategorii palm tradycyjnych pierwsze miejsce zdobyły Nicola i Natalia Biedak oraz Oliwia Kopeć. Drugie miejsce przypadło Wiktorii Pyskaty, a trzecią nagrodę na wrześniowych zajęciach odbierze Lilly Śpiewak. Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja na platformie FB młodzież zorganizowała wystawę zdjęć dotyczących celebracji tego święta i oflagowania domów. Do tej pory rok szkolny kończył wielki piknik, który niestety w tym roku ograniczy się do spotkania online.

Szkoła im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego działa od 6 lat przy parafii pw. św. Williama. Naukę od „zerówki” do trzeciej klasy licealnej w tym roku pobierało 224 uczniów. Zajęcia odbywają się systemie piątek-sobota. Pracuje 17 nauczycieli i katechetów. Prezesem szkoły jest ks. dziekan Robert Łojek. Nad całością czuwa dyrektor Marzena Klimek. Sztabowi rodziców przewodzi Dorota Pakos

Do 16 maja trwają zapisy dzieci i młodzieży na kolejny rok szkolny, który miejmy nadzieję będzie prowadzony w tradycyjnej formie. Zgłoszenia należy dokonywać na stronie http://szkolabrataalberta.org/dla-rodzicow/rejstracja/.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

REKLAMA

2121711499 views

REKLAMA

REKLAMA

2121711519 views

REKLAMA

REKLAMA

2123507839 views

REKLAMA

2121711530 views

REKLAMA

2121711539 views

REKLAMA

2121711543 views