REKLAMA

2115671588 views

REKLAMA

2115671586 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaWielkie otwarcie Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria

Wielkie otwarcie Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria

-

Po latach budowy i starań na weekend 23-24 października zaplanowano wielkie otwarcie najnowocześniejszego Centrum Dziedzictwa Polskiego na terenie Stanów Zjednoczonych w Panna Maria w Teksasie. Uroczystości będą towarzyszyć liczne atrakcje, rozrywka i wycieczki po tym fascynującym ośrodku.

Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria w Teksasie fot. Polish Heritage at Panna Maria, Texas/YouTube/screenshot

Będzie to najpiękniejsze Centrum Dziedzictwa Polskiego na terenie Stanów Zjednoczonych. Centrum dla całej amerykańskiej Polonii, dla wszystkich 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w USA – mówił nam w grudniu 2019 r. John W. Cebrowski, szef ds. rozwoju Polish Heritage Center w Panna Maria w Teksasie.

REKLAMA

Pandemia pokrzyżowała plany otwarcia centrum jesienią 2020 r., lecz po latach starań, poświęceń i wsparcia finansowego między innymi Polonii ten supernowoczesny obiekt o powierzchni 16,5 tys. stóp kwadratowych jest gotowy do użytku.

Misją Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria ma być prezentowanie historii tej pierwszej i najstarszej osady w Stanach Zjednoczonych, a także historii Polski i wiedzy na temat byłych pokoleń tym, którzy niewiele wiedzą na temat swojego polskiego pochodzenia.

W centrum dziedzictwa będą prezentowane zdjęcia i dokumenty opisujące historię pierwszych emigrantów. Centrum będzie można zwiedzać z przewodnikiem multimedialnym w języku polskim, angielskim, hiszpańskim.

Ośrodek jest bardzo zaawansowany technologicznie, posiada komputerowe laboratorium genologii, w którym można sprawdzić pochodzenie swoich przodków. W pięknej sali kinowej będą odbywać się seminaria i inne wydarzenia edukacyjne.

Pomysłodawcą budowy Polish Heritage Center w Pannie Marii w Teksasie był emerytowany obecnie 90-letni biskup John Walter Yanta, w latach 1997-2008 r. biskup w Amarillo w Teksasie. Mimo że urodzony w Teksasie, to jest bardzo dumny ze swojego polskiego pochodzenia. Historia jego rodziny sięga pierwszych osadników przybyłych do Teksasu w połowie XIX wieku. Podróże do krajów przodków pozwoliły biskupowi Yancie dowiedzieć się więcej na temat swojego polskiego pochodzenia i poznać historię śląskiej emigracji do Teksasu.

W 1954 roku około stu rodzin – 800 osób, emigrantów z Górnego Śląska kierowanych przez księdza Leopolda Moczygembę – przybyło na tę ziemię na południowy-wschód od San Antonio, na południu Teksasu. Do Panna Maria emigranci dotarli 24 grudnia. W Wigilię 1854 r. ksiądz Moczygemba odprawił pasterkę pod bardzo starym dębem, który wciąż tam stoi. Wdzięczni imigranci oddali to miejsce pod opiekę Najświętszej Marii Panny i stąd nazwa Panna Maria. Rozpoczęli budowę kościoła Immaculate Conception Church, najstarszego polskiego kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Panna Maria to mała miejscowość w rejonie rolniczym w powiecie Karnes na południu Teksasu. Panna Maria została włączona do Rejestru Miejsc Historycznych w Stanach Zjednoczonych.

Udział w sobotniej uroczystości przecięcia wstęgi zapowiedział Konsul Generalny RP w Houston Robert Rusiecki i pomysłodawca projektu, emerytowany biskup John W. Yanta.

Joanna Marszałek, Joanna Trzos

(Inf. wł. DZ)

REKLAMA

2116725328 views

REKLAMA

REKLAMA

2116725523 views

REKLAMA

REKLAMA

2118521891 views

REKLAMA

2116725628 views

REKLAMA

2116725713 views

REKLAMA

2116725801 views