REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Wielki powrót mistrza!

Wielki powrót mistrza!

-

Paderewski Symphony Orchestra of Chicago zaprasza na Galę Paderewskiego – koncert z okazji 155 rocznicy urodzin wielkiego artysty, wybitnego pianisty, kompozytora, hojnego filantropa, dyplomaty, wybitnego męża stanu, pierwszego premiera odrodzonej Polski. Koncert odbędzie się w Orchestra Hall at Symphony Center w niedzielę, 8 listopada o godz.15.

REKLAMA

Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 w Kuryłówce, zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku. Był gwiazdą swojej epoki, należał do największych osobowości świata kultury i polityki, stał w jednym szeregu z królami, przyciągał tłumy słuchaczy. Swoje rekordowe honoraria przeznaczał na cele charytatywne: szpitale, szkoły, pomniki, na zbrojenie polskiej armii i na pomoc walczącej Polsce. Jego wpływ na największych polityków świata był ogromny; według niektórych historyków – decydujący dla odzyskania niepodległości Polski w 1919 r.

Podczas swojej niezwykłej, trwającej ponad 50 lat kariery Paderewski odbył dwadzieścia tras koncertowych w Stanach Zjednoczonych, zagrał ponad półtora tysiąca koncertów, w tym sześćdziesiąt pięć w Chicago. W 1892 roku wystąpił w inauguracyjnym sezonie Chicago Symphony Orchestra.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt określił Paderewskiego mianem „Modern Immortal” – „Współczesny nieśmiertelny”. Pierwszy biograf artysty, znany krytyk i historyk muzyki – Charles Philips we wstępie do swej wydanej w 1932 r. książki pt. „The Story of a Modern Immortal” napisał: „Trudno jest pisać o Paderewskim bez emocji. Mąż Stanu, orator, pianista i kompozytor, jest człowiekiem, którego geniusz emanuje i przerasta wszystkich ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Ci, którzy kochają Polskę są szczęśliwi, że może Go Ona nazwać swoim synem, ale niechże pamiętają, że należy On do całej ludzkości (…) Artysta o tak niespotykanie wyraziście określonej osobowości, jest zjawiskiem niezwykle rzadkim – można śmiało powiedzieć: fenomenem”.

W programie Gali Paderewskiego w Orchestra Hall at Symphony Center znajdą się utwory najbliżej związane z legendą Ignacego Jana Paderewskiego: wirtuozowski Koncert fortepianowy a-moll w brawurowym wykonaniu Igora Lipinskiego oraz fragmenty symfonii „Polonia”, skomponowanej jako muzyczna alegoria powstania styczniowego. Usłyszymy także niezwykle rzadko wykonywaną, piękną, dedykowaną Polsce i Polakom uwerturę Elgara „Polonia” oraz Andante spianato i Wielki Polonez Brillante w wykonaniu 16-letniego, wybitnie utalentowanego Daniela Szefera.

Nie zabraknie polskiego tańca. Wspaniałego mazura ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, w choreografii Magdaleny Solarz, wykona reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici” z towarzyszeniem chóru PaSO i orkiestry.

Z towarzyszeniem orkiestry pod batutą dyrektora muzycznego PaSO Wojciecha Niewrzola wystąpi 29-letni pianista Igor Lipinski, absolwent prestiżowej uczelni Eastman School of Music. Artysta zadebiutował w USA właśnie Koncertem Paderewskiego w 2008 roku, z orkiestrą Buffalo Philharmonic.

W drugiej części koncertu wystąpi 16-letni Daniel Szefer, który wykona słynne Andante spianato i Wielki Polonez Fryderyka Chopina. Młodziutki pianista ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Recenzent „Chicago Sun Times” określił go jako „wspaniały talent, cudowne dziecko muzyki”, a „Chicago Tribune” nazwała go „młodą gwiazdą muzyki klasycznej”.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Symbole naszej historii”.

Wielka Gala Paderewskiego odbędzie się 8 listopada 2015 roku o godz. 15:00 w Orchestra Hall, Symphony Center, 220 S. Michigan Avenue, Chicago, Illinois 60604. W sobotę 7 listopada odbędzie się koncert dla uczniów polonijnych szkol sobotnich.

Bilety można nabyć w kasie Orchestra Hall, w biurze PaSO, biurach Polameru, w księgarniach D&Z i Quo Vadis, w internecie: bilety.com oraz cso.org

Więcej informacji na stronie internetowej pasochicago.org lub w biurze PaSO, tel. (773) 467-9000.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks