REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Wiceprezydent Joe Biden pisze do Polonii

Wiceprezydent Joe Biden pisze do Polonii

-

Wiceprezydent Joe Biden fot.Michael Reynolds/EPA
Wiceprezydent Joe Biden fot.Michael Reynolds/EPA

List skierowany do Kongresu Polonii Amerykańskiej przez wiceprezydenta Joe Bidena z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego

REKLAMA

Drodzy Przyjaciele,

chciałbym skorzystać z okazji i wyrazić uznanie dla Kongresu Polonii Amerykańskiej za ogrom pracy, jaki wkłada, by upamiętnić Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.

To dziedzictwo związane z rodziną, wartościami takimi jak wolność i równość, które ma historię dłuższą niż sama Ameryka. Polacy znajdowali się wśród pierwszych imigrantów, którzy przybyli do nowego świata ponad 400 lat temu. Zaliczali się do pierwszych wykwalifikowanych pracowników w Ameryce i przewodzili jednym z najważniejszych związków zawodowych w naszym kraju. Studiowali prawo i literaturę, wiedli prym w branży biznesowej i rozrywkowej, mogli pochwalić się osiągnięciami w sporcie. Pamiętamy, jak „Stan the Man” zdobywał bazy, mamy w pamięci poruszające opisy Miłosza z czasów stalinizmu i nie przestajemy podziwiać człowieka, który unormował stosunki z Chinami, pośrednicząc jednocześnie w wynegocjowaniu historycznego porozumienia pokojowego w Camp David. To przywódcy w każdym tego słowa znaczeniu.

Amerykanie polskiego pochodzenia dzielnie walczyli za nasz kraj i swobody, które cenimy, a wielu oddało za nie życie. Od Kościuszki do Shalikashvilego, od Pułaskiego do Krzyżanowskiego, Amerykanie polskiego pochodzenia pozostawili po sobie spuściznę, dając przykład życia w służbie i poświęceniu. Są naszą niezaprzeczalną dumą, a ich heroizm jest nie tylko warty uwagi, ale godny podziwu. Mamy wobec nich dług wdzięczności.

Siła naszego kraju leży w nieustannym ulepszaniu go o nowe pomysły, kultury i tradycje. To nasza charakterystyczna cecha będąca podstawą naszej tożsamości. Dziękuję za pomoc w uczczeniu naszej historii i dziedzictwa. Oby tak dalej.

Z poważaniem

Joseph R. Biden, Jr.

Wiceprezydent

Waszyngton

9 października 2015 r.

2015PolishHeritageMonth

1 KOMENTARZ

  1. No z tym Szalikaszwilim to się zaraz zacznie. Prawdziwie katolicka Polonia zaraz się dokopie, że on był dzieckiem esesmana. 😉
    Jak kopią w życiorysach wszystkich osób publicznych w Polsce to i jemu nie darują. A poza tym, co to za Polak? To nie Polak tylko jakiś mieszaniec rusków czy Gruzinów ze szwabami. To jeszcze gorzej niż Stalin!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks