REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Ważni goście na spotkaniu wydziału stanowego KPA

Ważni goście na spotkaniu wydziału stanowego KPA

-

Ważni goście zabierali głos i ważne kwestie były podnoszone na miesięczne spotkaniu Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddział na stan Illinois, które odbyło się w poniedziałek 24 czerwca, w sali parafialnej Our Lady Mother of the Church, 8747 West Lawrence w Chicago.

Wydział stanowy KPA gościł skarbnika powiatu Cook Marię Pappas i Pana Pawła Kawa, jej szefa sztabu, który przedstawił bardzo pouczającą prezentację na temat ponownej, bieżącej wyceny nieruchomości w powiecie Cook i sposobów uzyskania obniżek w podatkach. Prawdopodobnie wiele tysięcy polskich właścicieli domów i parceli przepłaca podatki od nieruchomości. Pan Paweł Kawa rozmawiał z wieloma członkami naszej organizacji, aby odpowiedzieć na indywidualne pytania dotyczące ich rachunków podatkowych.

Richard Owsiany, prezes Muzeum Polskiego w Ameryce i Małgorzata Kot zaprezentowali program MPA na resztę roku 2019, zapraszając na różne imprezy.

Kamil Szalewicz z US Census Bureau przedstawił, w jaki sposób wydział stanowy KPA i US Census mogą współpracować, żeby upewnić się że polska społeczność w Chicago i okolicach jest poprawnie policzona i reprezentowana. Rozpoczęto działania na rzecz spisu ludności w roku 2020 i istnieją możliwości zaangażowania władz lokalnych.

Dan Pogorzelski przedstawił propozycję petycji do przedsiębiorstwa transportu miejskiego CTA o zmianę nazwy stacji na Blue Line – na Niebieskiej Lini – z ,,Division” na „Division Polish Triangle”.

Dr Marek Rudnicki omówił treść listu, który został napisany przez wydział stanowy KPA do kilku resortów polskiego rządu w związku z odpowiedzią na ustawę HR 447.

Profesor Jacek Gołębiowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił raport o stanie swoich badań nad polskimi parafiami w Stanach Zjednoczonych. Wydział stanowy KPA jest jednym ze sponsorów finansowych badania.

Prezes Michael Niedziński opisał zakres proponowanej współpracy z Northwestern University i promocję polskich studiów w ramach programu nauczania języków słowiańskich. 31 maja odbyło się spotkanie z dziekanem wydziału slawistyki i profesor Kingą Kosmalą.

Dyrektor wykonawczy naszej organizacji Roman Korczak opisał zalety kalendarza Polonii, który jest umieszczony na stronie wydziału stanowego KPA. Kalendarz jest przyjazny dla użytkownika i zawiera wszystkie istotne informacje o wydarzeniach w Polonii. Joanna Szmurło z organizacji Save St. Adalbert’s (przy kościele św. Wojciecha) poinformowała uczestników o najnowszym zawiadomieniu kardynała Cupicha, że 14 lipca nastąpi zamknięcie parafii.

Dyrektor krajowy Andrzej Gędłek zaprosił wszystkich na obchody Dnia Pułaskiego, który odbędzie się 13 lipca w Pułaski Woods w Willow Springs. Pomnik Kazimierza Pułaskiego został poświęcony w 1930 roku.

Bożenna Haszlakiewicz, przewodnicząca komitetu naszego Bankietu Dziedzictwa przedstawiła postępy w pracach nad bankietem, który odbędzie się 20 października.

Na zakończenie prezes Niedziński życzył wszystkim miłego lata i zaprosił na kolejne spotkanie, które odbędzie się 26 sierpnia.

Wojciech Niedziński, Corresponding Secretary KPA-IL

Na zdjęciu: Maria Pappas

Zdj. KPA-IL

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks