0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoWażna zmiana w przepisach: obywatele USA mogą przylecieć do Polski

Ważna zmiana w przepisach: obywatele USA mogą przylecieć do Polski

-

MSWiA zmienia zasady wjazdu związane z pandemią COVID-19. Od soboty, 19 czerwca, do Polski przylecieć będą mogli obywatele i rezydenci USA. Zmiana ta jest kluczowa dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, posiadających podwójne obywatelstwo.

W piątek, 18 czerwca, w Dzienniku Ustaw ukazała się podpisana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego nowelizacja rozporządzenia w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19.

REKLAMA

Zgodnie ze zmianą, katalog państw, których obywatele mogą przylecieć do Polski, od soboty rozszerzy się o obywateli Stanów Zjednoczonych. Dotychczas drogą lotniczą przylatywać mogli obywatele Japonii, Kanady, Nowej Zelandii, Tajlandii, Republiki Korei, Tunezji, Australii i Izraela lub ci, którzy posiadają prawo pobytu na terytorium tych państw.

Oznacza to, że do Polski bez utrudnień będą mogli wjechać obywatele polscy, którzy posiadają podwójne obywatelstwo – polskie i amerykańskie – i zechcą użyć paszportu amerykańskiego jako dokumentu wjazdowego.

Do kraju zza granicy zewnętrznej nadal będą mogli poza tym wjeżdżać m.in. obywatele RP, ich małżonkowie i dzieci, obywatele państw UE, obywatele Białorusi, obywatele Wielkiej Brytanii, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, prawo stałego pobytu czy prawo do pracy w Polsce, kierowcy transportowi, uczniowie i studenci uczący się w Polsce, naukowcy prowadzący tam badania, dyplomaci i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, repatrianci i inni.

Wśród wprowadzonych w rozporządzeniu zmian jest także otwarcie od środy kolejnych trzech przejść granicznych z Ukrainą: w Krościenku, w Zosinie i w Dołhobyczowie. Dotąd otwarte były przejścia w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, w Medyce oraz w Budomierzu. W przypadku Rosji granice nadal przekraczać będzie można jedynie w Bezledach i Grzechotkach, a Białorusi – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu.

W nowelizacji w sposób wyjątkowy potraktowani zostali uczestnicy, artyści wykonawcy, jurorzy, akredytowani dziennikarze, opiekunowie uczestników i artystów biorący udział w międzynarodowych konkursach muzycznych i festiwalach w Polsce. Choć fakt swojego udziału będą musieli udokumentować Straży Granicznej, to zmiana ta umożliwi przyjazd uczestników m.in. XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, do którego eliminacji rozpoczną się już w lipcu.

Nie zmieniły się natomiast przepisy dotyczące kwarantanny wjazdowej, z której jednak można uzyskać zwolnienie pod warunkiem negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – test musi być wykonany po przylocie do Polski na terenie lotniska, przed odprawą graniczną.

(kk, PAP)

REKLAMA

2121788117 views

REKLAMA

REKLAMA

2121788137 views

REKLAMA

REKLAMA

2123584457 views

REKLAMA

2121788148 views

REKLAMA

2121788157 views

REKLAMA

2121788161 views