Warszawo, kochana Warszawo! Nie ma drugiej takiej!

0

Adolf Hitler chciał, aby Warszawa została praktycznie zmieciona z powierzchni ziemi. Po zajęciu stolicy Polski na początku II wojny światowej nazistowski najeźdźca traktował ją jedynie jako węzeł kolejowy. Później, gdy Sowieci zbliżyli się ze wschodu, a Powstanie Warszawskie zostało brutalnie stłumione, naziści rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy, budynek po budynku, ulica po ulicy. Po „wyzwoleniu” Sowieci nie byli dla miasta milsi, jak wie każdy, kto Polską historię zna. Gdyby jednak był ktoś, kto o szczegółach tej trudnej przeszłości nie wie, mógłby się bardzo zdziwić, że to piękne, nowoczesne europejskie miasto zaledwie kilkadziesiąt lat temu leżało praktycznie w gruzach.

Nie tak dawne cierpienia polskiej stolicy dziś z trudem można rozpoznać. Spacerując po mieście widzimy błyszczące drapacze chmur, których liczba szybko rośnie. To właśnie w Warszawie rozpoczęto już budowę nowoczesnego kompleksu architektonicznego, którego największą ozdobą będzie Varso Tower – nowy, najwyższy wieżowiec w Europie! Wśród imponujących nowoczesnych gmachów  znajdują się też nowe restauracje wyróżniające się najnowszymi stylami i światowej klasy innowacyjnością kulinarną. Mieszczą się tu również liczne designerskie sklepy i piękne galerie, puby i bary, a dobrze rozwiniętym i rozwiązanym transportem publicznym można swobodnie dziś przemierzyć całe miasto, aby zapoznać się z jego licznymi zabytkami, z wielką troską odbudowanymi i pielęgnowanymi po wojennej tragedii, o której mieszkańcy stolicy nigdy nie zapomną.

Warszawa w piękny sposób łączy swoją przeszłość z teraźniejszością i nowoczesnością. To coś, co mnie w czasie każdej wizycie zarazem zachwyca jak i wzrusza. Pierwszy raz to przeżyłam podczas mojego pierwszego spaceru po warszawskim Starym Mieście przy okazji robienia zdjęć do programu Flavor of Poland. Pamiętam, jak  nie mogłam wyjść z podziwu nad pięknem tej dzielnicy – kolorowe kamienice ciągnące się wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia prowadzące do jednych z najważniejszych narodowych zabytków: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Stary Rynek, Barbakan, liczne historyczne kościoły, a wśród nich piękne pomniki honorujące dzieła wybitnych Polaków takich jak Adam Mickiewicz czy Mikołaj Kopernik. Ta urocza dzielnica polskiej stolicy to jej najstarsza część, jak również jej historyczne i kulturalne centrum. Początki dzielnicy zwanej dziś Starym Miastem sięgają aż XIII wieku. Dziś ona nie tylko zachwyca i inspiruje odwiedzających mnóstwem urokliwych budynków i obiektów historycznych, ale jest także jedynym na świecie przykładem w pełni zaplanowanej i ukończonej rekonstrukcji zabytków i architektury powstałej między XIII a XX wiekiem.

REKLAMA

Trudno jest sobie dziś wyobrazić, że cały obszar warszawskiego Starego Miasta zaledwie kilka dekad temu legł całkowicie w gruzach w obliczu tragicznych wydarzeń Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Ale jeszcze bardziej niesamowity i godny podziwu jest projekt rekonstrukcji, którego podjęli się Polacy po wojnie – w ciągu zaledwie pięciu lat, cegła po cegle, z wielką troską odbudowali najpiękniejszą dzielnicę swojej stolicy, wykorzystując tyle fragmentów oryginalnych budowli, ile zdołali ocalić. W ciągu tych kilku krótkich lat zrekonstruowali cały obszar Starego Miasta, którym zwiedzający – turyści i miejscowi – mogą się nadal cieszyć dziś. To bohaterskie osiągniecie i coś co wzbudza ogromny podziw nie tylko we mnie, ale myślę, że w każdym, kto spacerując dziś po pięknych ulicach starej Warszawy o tych wydarzeniach pamięta.

Echa i ślady historii nadal doznać można prawie wszędzie w dzisiejszej Warszawie. Podczas pobytu w Stolicy z ekipą Flavor of Poland, miałam okazję nocować w pięknym hotelu Warszawa. Ten dziś luksusowy hotel mieści się w murach jedynego budynku, który przetrwał bombardowania podczas II wojny światowej. O tym fakcie dowiedziałam się podczas rozmowy z szefem kuchni nowoczesnej restauracji znajdującej się w dzisiejszym hotelu. To tu również dowiedziałam się, że współczesna warszawska kuchnia, tak jak i miasto, to połączenie nowoczesności z tradycją. O tym się przekonałam nie tylko w restauracji Warszawskiej, ale również przy kilku spotkaniach z założycielami najlepszych warszawskich restauracji i ich najbardziej wybitnymi kuchmistrzami. O szczegółach tego, jak dziś w Warszawie łączy się polskie smaki ze światowej klasy innowacją kulinarną dowiecie się w odcinku #102 Flavor of Poland w rozmowie ze słynnym polskim kuchmistrzem i pionierem nowoczesnej polskiej kuchni, Wojciechem Modestem Amaro. A o tym, czym charakteryzują się najstarsze i najbogatsze polskie smaki, opowie (i nawet pokaże) Wam Maciej Nowicki, dyrektor rekonstrukcji polskiej kuchni w Wilanowie.

Spacer po Warszawie do zdjęć Flavor of Poland zaprowadził mnie nie tylko do drzwi najlepszych polskich mistrzów kulinarnych, ale również w najpiękniejsze i najcenniejsze zakątki stolicy. Od nowoczesnego centrum i Starego Miasta, po Wilanów i przepiękne Łazienki to było doświadczenie niezapomniane, jakiego nie można mieć w żadnym innym mieście na świecie, w szczególności, gdy się jest Polakiem. Potwierdził to niedawno w rozmowie ze mną znajomy Amerykanin, który nie ma polskich korzeni, ale miał okazję zwiedzić nasz kraj i stolicę. Jak stwierdził, zwiedzając Warszawę odczuwa on nie tylko ogromny zachwyt i podziw nad jej pięknem i rozkwitem, ale i jeszcze coś więcej – pamiętając o jej trudnych przejściach musimy mieć również ogromny szacunek. W każdym zakątku Warszawy, w jej najnowszych konstrukcjach i rekonstrukcjach, w jej pięknych parkach, nowoczesnych muzeach, w jej kulturze, i w jej mieszkańcach do dziś tkwi duma z wszystkiego tego co polskie, i wielka troska o to, aby to nigdy nie zginęło. Warszawa to symbol polskiej siły, wytrwałości i patriotyzmu. Jej obecne bogactwo rosnące wśród starannie zachowanej historii właśnie o tym nam przypomina. Dumna jestem z tego, że dziś możemy się tymi osiągnięciami podzielić z całą Ameryką za pośrednictwem amerykańskiej telewizji publicznej (PBS). Zapraszam, zatem, na tę pełną wrażeń i sentymentu wizytę w Warszawie w kolejnym odcinku Flavor of Poland już w tę sobotę, 9 Maja o godzinie 11AM na kanale WTTW PBS Chicago jak również o godzinie 12PM i 4PM EST na kanale Create w nadchodzący poniedziałek, 11 Maja! 

Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony http://www.flavorofpoland.com. Z kolei w mediach społecznościowych umieszczane są wszelkie aktualności odnośnie programu i ciekawostki z mojej podróży po Polsce: @flavorofpoland na Instagram, Facebook i Twitter.

Prowadząca dla Was program:

Aleksandra August

Aleksandra August jest pochodzącą z Tuchowa koło Tarnowa amerykańską aktorką, absolwentką kierunku teatralnego na Northwestern University, grającą w teatrze i produkcjach filmowych. Ostatnio prowadzi niezwykle popularny program „Flavor of Poland”, emitowany w amerykańskiej telewizji publicznej (PBS). W rozmowie z naszą gazetą Aleksandra zdradziła m.in., że została aktorką ,,nie dlatego, żeby błyszczeć czy nosić piękne sukienki i chodzić po czerwonym dywanie”, ale po to, żeby przekazywać widzom ważne treści oraz ich inspirować. Wywiad z Aleksandrą August można przeczytać na naszej stronie internetowej.