0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaW środę spotkania organizacji polonijnych z przedstawicielami rządu i Senatu

W środę spotkania organizacji polonijnych z przedstawicielami rządu i Senatu

-

fot.Kpalion/Wikipedia
fot.Kpalion/Wikipedia

O problemach Polonii, głównych założeniach polityki zagranicznej w tej dziedzinie, a także ochronie dziedzictwa narodowego za granicą, edukacji i promocji Polski będą w środę w Warszawie rozmawiać reprezentanci organizacji polonijnych z przedstawicielami rządu, w tym MSZ oraz Senatu.

REKLAMA

Ponad 40 przedstawicieli organizacji polonijnych z całego świata oraz osoby polskiego pochodzenia odgrywające w swoich krajach rolę opiniotwórczą przyjeżdża do Warszawy i uczestniczyć będzie w dyskusjach seminaryjnych i wydarzeniach kulturalnych. Wizyta przedstawicieli środowisk polonijnych odbywa się w związku z przypadającym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Program obchodów obejmuje spotkanie z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, a także z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Jak informuje Kancelaria Senatu, w spotkaniu z Borusewiczem i senatorami wezmą udział rodacy ze wszystkich kontynentów, w tym prezes Rady Polonii Świata Jan Cytowski oraz przedstawiciele organizacji polskich i polonijnych z następujących krajów: Argentyna, Australia, Austria, Białoruś, Belgia, Brazylia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rosja, RPA, Rumunia, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy.

Spotkanie w Senacie jest punktem dwudniowego programu pobytu w Polsce, w ramach którego planowane są między innymi obrady i spotkania z przedstawicielami resortów zajmujących się sprawami Polonii i Polaków za Granicą (Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

W środę będą odbywały się seminaria z udziałem przedstawicieli rządu oraz Senatu poświęcone polskiej polityce zagranicznej, edukacji dla Polonii, promocji Polski, ochronie polskiego dziedzictwa za granicą oraz współpracy Polonii i Polaków za granicą. Program uroczystości przewiduje również wydarzenia kulturalne, w tym w środowy wieczór wspólne oglądanie spektaklu “Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Seweryna w Teatrze Polskim w Warszawie.

W czwartek zaplanowana jest wizyta w powstającym Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą muzeum jest Dworzec Morski z lat 30. ubiegłego wieku, skąd tysiące Polaków opuszczało ojczyznę na statkach. Placówka, która zostanie otwarta 16 maja, będzie jedynym miejscem w kraju, które pokaże historię emigracji z ziem polskich.

W ubiegłotygodniowym wystąpieniu w Sejmie poświęconym zadaniom polskiej polityki w 2015 roku Schetyna zaznaczył, że jego resort finalizuje prace nad rządowym programem określającym założenia współpracy z Polonią do 2020 roku.

“Polska dyplomacja skutecznie zapewnia wsparcie i opiekę ponad 20-milionowej Polonii rozsianej po całym świecie” – mówił Schetyna. Podkreślił, że priorytetem pozostaje pomoc dla Polaków na Białorusi i Litwie. “Pamiętamy także o Polakach na Ukrainie, nie ograniczając się do jednostkowych akcji, jak ewakuacja z Donbasu” – mówił minister spraw zagranicznych.

Zaznaczył, że rozpoczyna się budowę Domu Polskiego we Lwowie i jest wzmacniane szkolnictwo polskie. “Szczególną uwagę poświęcamy tym rodakom, którzy w ostatnim czasie wyjechali do państw Unii Europejskiej” – podkreślił.

MSZ pracuje też nad uznaniem praw Polaków mieszkających na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. “Odnotowujemy tu pewien postęp, między innymi w sprawie szkolnictwa oraz Domu Polskiego w Bochum” – poinformował minister. “Dążymy do tego, aby zgodnie z duchem i zapisami Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Polonia w Niemczech otrzymywała takie samo wsparcie i mogła korzystać z takich samych instrumentów podtrzymywania tożsamości, jak to ma miejsce w przypadku mniejszości niemieckiej w Polsce” – dodał Schetyna.

Zapewnił, że resort nie traci również z pola widzenia największej Polonii świata w Ameryce Północnej, gdzie wspiera “realizację coraz większej liczby ważnych dla niej projektów”. Schetyna podkreślił, że łącznie, w ramach konkursów dotacyjnych oraz innych projektów wspierania Polonii, MSZ przeznacza na ten cel blisko 90 mln zł rocznie.

O swoich oczekiwaniach wobec spotkania mówili w rozmowie z PAP także reprezentanci środowisk polonijnych.

Prezes Rady Polonii Belgijskiej Józef Ptaszyński wyraził nadzieję, że spotkanie będzie okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami w administracji rządowej odpowiedzialnymi za Polonię oraz do przedstawienia postulatów, omówienia sytuacji Polonii w Belgii. Ptaszyński powiedział, że belgijska Polonia liczy ok. 150 tys. osób, choć mogą to być dane niedoszacowane. Jak mówił, jest to zarówno tzw. stara Polonia, jak i przedstawiciele późniejszych fal emigracji.

Z kolei Karolina Eckardt z holenderskiej Polonii, przewodnicząca Fundacji Stichting KREDA i członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej ds. Edukacji powiedziała PAP, że chciałaby poruszyć na spotkaniu kwestie dotyczące kształcenia, szczególnie młodzieży. Mówiła, że warto byłoby zmienić sytuację, w której młodzi zbyt słabo znają zarówno język rodzimy, by móc utrzymywać kontakt z rodakami, a jednocześnie są zbyt słabo wykształceni, by robić prawdziwą karierę w nowym kraju.

“Czas skończyć z tym, że zarabia się na życie zbierając np. truskawki, możemy mieć w innych krajach ludzi sukcesu, swego rodzaju ambasadorów polskości. Trzeba jednak udzielać pomocy i płacić też na utrzymywanie językowych i kulturowych związków z krajem, by nie stał się on młodzieży obcy” – powiedziała Eckardt.

Dodała, że kolejnym tematem, o którym zamierza mówić na spotkaniu, jest “bezpośrednie dofinansowanie” organizacji polonijnych. “Obecnie, by dostać pieniądze, musimy mieć partnerską organizację w Polsce, jej znalezienie nie jest proste, współpraca również nie, bo nie zawsze znają one nasze realia” – mówiła. Dodała, że gdyby organizacje dostawały pieniądze bezpośrednio, byłyby one, jej zdaniem, wydawane “bardziej celowo”.

Święto Dnia Polonii i Polaków za Granicą obchodzone jest od 2002 roku. Z inicjatywy Senatu RP ustanowił je Sejm RP – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy krajowi w najtrudniejszych momentach.

Poza Polską żyje 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia – wynika z danych MSZ. Ponad 2 miliony osób opuściły nasz kraj w ostatnim dziesięcioleciu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126964130 views

REKLAMA

REKLAMA

2126964147 views

REKLAMA

REKLAMA

2128760467 views

REKLAMA

2126964157 views

REKLAMA

2126964161 views

REKLAMA

2126964165 views