REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaW konsulacie RP w Nowym Jorku przyznano nagrody za dialog i pamięć...

W konsulacie RP w Nowym Jorku przyznano nagrody za dialog i pamięć o Holokauście

-

Organizacja From the Depths przyznała w czwartek wyróżnienia “From the Depths dla dialogu” dla osób upamiętniających tragedię Holokaustu. W uroczystości, która odbyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku, wziął udział m.in. wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Wyróżnieniami uhonorowano Edwarda Mosberga i jego żonę Cesię, która nie mogła przybyć na ceremonię, a także Jacka Garfeina i Deana Caina.

REKLAMA

Ocaleni z Holokaustu 91-letni Edward Mosberg i jego o rok młodsza żona Cesia urodzili się w Krakowie, a obecnie mieszkają w New Jersey. Zostali wyróżnieni za pogłębianie dialogu między Żydami i Polakami oraz promowanie edukacji o Holokauście na świecie.

Urodzony w Czechosłowacji Garfein przeżył 11 niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz-Birkenau. W USA współtworzył słynne Actors Studio i jako jeden z pierwszych w Hollywood zaczął walczyć o prawa afroamerykańskich aktorów.

Cain – amerykański producent, scenarzysta, reżyser i aktor, znany m.in. z tytułowej roli w serialu „Nowe przygody Supermana” – pielęgnuje pamięć o Holokauście, wyprodukował też film dokumentalny o ludobójstwie Ormian.

Mosberg i Garfein zaprezentowali wstrząsające relacje m.in. ze swych przeżyć podczas wojny. Cain zwracał uwagę na potrzebę dialogu.

„Przyjazd Jacka (Garfeina) do USA po ocaleniu z terroru Holokaustu i fakt, że był pierwszą osobą, która walczy o prawa Afroamerykanów, jest czymś niezwykłym. Nawoływania Edwarda (Mosberga), by Polacy i Żydzi się jednoczyli, jest czymś nadzwyczajnym. Mówienie przez Deana o ludobójstwie Ormian czy dzielenie się z milionami użytkowników na Twitterze o rodzinach Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ginęli, usiłując ratować Żydów, to fakty i argumenty, które nas łączą i jednoczą” – streścił w rozmowie z PAP zasługi wyróżnionych założyciel i dyrektor wykonawczy From the Depths Jonny Daniels.

Wskazywał na znaczenie łączącego ludzi dialogu. „Koniec końców Bóg stworzył ludzi na swój obraz i wszyscy są tacy sami. Zebranie się tu razem Polaków, Żydów, Amerykanów, Izraelczyków, list od premiera Polski, podarunek od prezydenta USA jest sposobnością, aby mówić razem, łączyć się i wiązać. To jest dla mnie najważniejsze” – podkreślił.

Jako swoje zadanie wskazał przekazywanie opowieści i doświadczeń ocalałych z Holokaustu. Stanowią one historię, którą należy zachować dla przyszłych pokoleń – podkreślił.

Wiceminister Cichocki uznał w rozmowie z PAP za bardzo ważne goszczenie w konsulacie ocalonych, którzy niosą prawdę o tym, co przeżyli 70 lat temu. Jak powiedział, państwo polskie słusznie uważa się za strażnika prawdy o Holokauście i za pomocą środków publicznych dba – poprzez wspieranie badań i edukacji, budowę muzeów i utrzymanie takich szczególnych muzeów jak Auschwitz – o pamięć o Holokauście i jest sprzymierzeńcem prawdy, którą ocaleni przechowują.

„Kontakt z takimi osobami zostaje na zawsze w naszej pamięci. Dla uczestników tej uroczystości, ale także za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej i innych redakcji ten przekaz powinien pozostać z jak największą liczbą osób na świecie, bo niestety, jak mówił jeden z ocalonych, zło nie znika z natury ludzkiej, ono jest obecne. Nie powinniśmy zamykać prawdy o Holokauście tylko w podręcznikach historii. Powinna być z nami na co dzień” – ocenił wiceminister.

Mosberg przekonywał, że ludzie powinni wiedzieć, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były dziełem Niemców. „Nie było czegoś takiego jak polskie obozy zagłady (…). Nie wolno o tym zapomnieć i cały świat powinien o tym wiedzieć. (…) Trzeba uczyć ludzi prawdy, a prawdą jest, że były tylko obozy niemieckie” – zaznaczył.

Jak przyznał, do wspomnień z czasów Zagłady powraca wielokrotnie. Dodał, że mówi o nich podczas różnych spotkań i nigdy nie przestanie. „Straciłem całą rodzinę. Straciłem dziadków, wujków, ciotki, kuzynów, rodziców i moje siostry. Wszystkich straciłem i muszę o tym mówić dla ich pamięci, żeby nie zapomnieć. Nie wolno o tym zapomnieć. Moje dzieci nie miały ani wujka, ani dziadka, nikogo” – mówił PAP.

Apelował, by uczyć wiedzy historycznej i mówić prawdę. “Kiedy się mówi prawdę, nie można temu zaprzeczyć” – wskazał. „Dlatego ja zawsze mówię prawdę, to, co widziałem, jest prawdą. Elie Wiesel powiedział: +Gdy słuchasz świadka, sam stajesz się świadkiem+. Ja mogę mówić do stu osób; kiedy zrozumie to choćby jedna, jest to już warte wysiłku” – powiedział.

From the Depths jest organizacją non profit, która stara się budować wspólną przyszłość dla Polaków i Żydów. Współpracuje z ocalałymi z Holokaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, a zwłaszcza z Europy Wschodniej. Czwartkową uroczystość w konsulacie zorganizowano przy współpracy z Kancelarią Premiera RP oraz MSZ.

Nagrody wręczali Daniels oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który odczytał zgromadzonym list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu RP przypomniał m.in. o wielowiekowych relacjach polsko-żydowskich. Mówił o wkładzie Żydów w życie kulturalne i gospodarcze Polski. Nawiązywał też do Holokaustu, wskazując na losy ocalałego Mosberga.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Na zdjęciu: Gala przyznania nagrody “From the Depths dla Dialogu fot.arch. Konsulatu RP w Nowym Jorku

4 KOMENTARZE

 1. Szkoda ze do tego “dialogu” nie zaproszono nikogo ze spolecznosci polskiej a przeciez odbywal sie on w konsulacie RP za pieniadze polskiego podatnika.
  A szkoda bo slowo dialog kojarzy sie z wymiana doswiadczen, dyskutowania punktow wspolnych i rozbieznych.
  A tak naprawde dialog a nawet wiele dialogow na tym poziomie jest potrzebnych aby nie probowano pisac historii wedlug scenarusza zapotrzebowania przez politykow lub group interesu.

 2. …bo w wojnie według obecnej poprawności politycznej (żydowskiej!) ginęli Żydzi i jakaś tam reszta gojów nie zasługująca na uwagę ! Żydzi, Żydzi ponad wszystko !
  Jude, Jude über alles,
  über alles in der Welt,
  Wenn es stets zu Schutz und Trutze
  brüderlich zusammenhält

REKLAMA

2123199929 views

REKLAMA

REKLAMA

2123199946 views

REKLAMA

2124996266 views

REKLAMA

2123199956 views

REKLAMA

2123199962 views

REKLAMA

2123199966 views