REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaW intencji ocalenia kościoła św. Wojciecha

W intencji ocalenia kościoła św. Wojciecha

-

Polonijna wspólnota kościoła św. Wojciecha 11 sierpnia wyruszyła z Chicago do Merrillville w stanie Indiana w ramach XXXI Pieszej Polonijnej Pielgrzymki Maryjnej, która zakończyła się następnego dnia. Grupa maszerowała w intencji błagalnej – o ocalenie zabytkowego kościoła św. Wojciecha, któremu grozi zamknięcie.

REKLAMA

Była to już trzecia piesza pielgrzymka polonijnej wspólnoty kościoła św. Wojciecha skupionej wokół organizacji Save St. Adalbert Church (Uratujmy Kościół Świętego Wojciecha).

Pątnicy wspierani byli przez młodzież, która niosła olbrzymie transparenty i fotografie zagrożonej zamknięciem świątyni, które miały przypominać Polonii o nadal kontynuowanej, a podjętej trzy lata temu akcji ratowania kościoła.

Na największym transparencie, poświęconym podczas polskiej mszy w kościele św. Wojciecha, ze zdjęciami zabytkowego obiektu umieszczona została błagalna prośba skierowana do Matki Bożej Częstochowskiej: “Matko Boża Jasnogórska, Królowo Polski obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, do Ciebie pielgrzymujemy do Merrilliville z błagalną prośbą o uratowanie kościoła Świętego Wojciecha”.

Reprezentanci wspólnoty pielgrzymowali nie tylko we własnej grupie. Razem szli jedynie liderzy. Pozostali rozproszyli się ze zdjęciami kościoła św. Wojciecha wśród pątników, aby przypominać im o konieczności podejmowania wspólnych działań na rzecz uratowania kościoła.

Na jednym odcinku do wspólnoty św. Wojciecha dołączył pielgrzymujący do Merrillville po raz pierwszy konsul Piotr Semeniuk z córką. W krótkiej refleksji o polskim dziedzictwie podkreślił, że bardzo ważna jest współpraca. – Jest to dla mnie duży zaszczyt, że spotkaliśmy się z grupą św. Wojciecha, która dba o polskie dziedzictwo tu w Chicago. Przykład kościoła św. Wojciecha pokazuje, że musimy myśleć o ochronie dziedzictwa w metropolii chicagowskiej, wspierać się wzajemnie i współpracować z parafiami amerykańskimi na rzecz zachowania wspólnego dziedzictwa.

Po przybyciu do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville wszystkie transparenty z Wojciechowa zostały ustawione na ołtarzu kościoła przed obliczem Czarnej Madonny.

Po mszy świętej, kiedy w ogrodach Merrillville rozpoczęło się wielkie piknikowanie, wolontariusze wspólnoty kościoła św. Wojciecha zapraszali Polonię do kościoła św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen na koncert Polonia Restituta w niedzielę, 9 września o godzinie 4 po południu. W koncercie zorganizowanym z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski usłyszymy muzykę polską, amerykańską i meksykańską.

W programie znajdą się kompozycje klasyczne i patriotyczne Chopina, Sousy, Ponce’a, Paderewskiego, Gołembiowskiego, a także pieśni tradycyjne i patriotyczne na głos i fortepian. Orkiestrę Lincolnwood Chamber Orchestra poprowadzi dyrygent – Philip Simmons. Wystąpią Marlena Dziś – sopran i Jarosław Gołembiowski, kompozytor i pianista.

Przypomnijmy, że dochód z koncertu zostanie przeznaczony na renowację kościoła św. Wojciecha. Bilety można już nabyć w następujących lokalizacjach: DOMA przy 4448 N Milwaukee Ave i 6287 S Archer, księgarnia Źródło przy 5517 W Belmont Ave., Rich’s Deli 857 N. Western Ave. oraz w internecie: www.chicagochopinsociety.com

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

 • DAR_1954
 • DAR_1959
 • DAR_1864
 • DAR_1863
 • DAR_1965
 • DAR_1974
 • DAR_1993
 • DAR_2015
 • DAR_2017
 • DAR_2025
 • DAR_2030

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha

Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła

Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.

Rys historyczny
Kościół pw. św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

(inf. wł.)

REKLAMA

2107364197 views

REKLAMA

2107364429 views

REKLAMA

2109160820 views

REKLAMA

2107364570 views

REKLAMA

2107364669 views

REKLAMA

2107364777 views