REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia W hołdzie zmarłym żołnierzom

W hołdzie zmarłym żołnierzom

-

DSC_4402

Polonijne obchody Dnia Pamięci Narodowej (Memorial Day), przy pomniku Żołnierza Polskiego na cmentarzu Maryhill w Niles, zgromadziły niestety nieliczną już grupę weteranów z okresu II wojny światowej. Uroczystość w hołdzie poległym, która odbyła się w poniedziałek 25 maja, została zorganizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego w Chicago.

REKLAMA

2147483647 clicks

Po mszy świętej w intencji poległych i zmarłych żołnierzy, sprawowanej w kaplicy cmentarnej, rozpoczął się apel poległych. Wartę honorową zaciągnęli harcerze, którzy kilka lat temu przejęli od weteranów organizację dorocznego święta. Zgromadzonych − mimo deszczu − przy pomniku kombatantów oraz grupę przedstawicieli kilku organizacji polonijnych i osób niezrzeszonych, powitała przewodnicząca obwodu ZHP, druhna Barbara Chałko.

Harcmistrzyni przypomniała, że gościnna ziemia amerykańska stała się drugą ojczyzną i miejscem wiecznego spoczynku dla tysięcy żołnierzy z różnych formacji polskich sił zbrojnych toczących zwycięskie boje z Niemcami na wielu frontach II wojny światowej w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zaapelowała, aby kolejne pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia pamiętały i troszczyły się o przekazywanie prawdy o bohaterskich czynach rodziców, dziadków i pradziadków.

W intencji poległych i zmarłych weteranów do wspólnej modlitwy zaprosił zgromadzonych jezuita o. Józef Birecki. Reprezentanci środowiska harcerskiego złożyli pod pomnikiem wieniec. W apelu poległych przypomniano niektóre nazwiska tych, którzy zginęli na polach bitew i zmarłych w roku ubiegłym byłych żołnierzy z różnych jednostek. Członkowie Towarzystwa Historycznego Armii Polskiej im. 12 Pułku Ułanów Podolskich uczcili ich pamięć salwą honorową. Znajdujące się w kwaterze weteranów mogiły zwycięzców spod Monte Cassino, Bredy, Tobruku i wielu innych miejsc chwały polskiego oręża, przyozdobione zostały polskimi i amerykańskimi flagami.

Doroczna uroczystość jest okazją do wspomnień i spotkań po latach. W miniony poniedziałek bohaterami takiej sytuacji byli Feliks Rembiałkowski i Eugeniusz Niedzielski z Londynu, dwaj podkomendni generała Stanisława Maczka walczący z Niemcami w składzie X Brygady Kawalerii Pancernej.

– Wylądowaliśmy w Normandii, aby dalej przez Belgię dotrzeć do Holandii, gdzie wyzwalaliśmy Bredę. Za udział w tych walkach otrzymałem honorowe obywatelstwo tego miasta. Dla mnie wojna się skończyła pod Wilhelmshaven. Po zakończeniu wojny przez dwa lata służyłem na terenie Niemiec, aby w 1947 roku wyjechać do Londynu, gdzie mieszkam do tej pory – wspominał pan Eugeniusz Niedzielski.

Z kolei Feliks Rembiałkowski dołączył do Brygady po jej wkroczeniu na teren Niemiec. Służył pod dowództwem pułkownika Tadeusza Majewskiego, a później Antoniego Grudzińskiego. Po rozformowaniu jednostki postanowił zmienić zawód z mechanika na kucharza, który wykonywał w Anglii do momentu wyjazdu do Chicago.

Memorial Day czyli Dzień Pamięci Narodowej obchodzony jest tradycyjnie  od 1868 roku w ostatni poniedziałek maja.

  Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 • DSC_4311
 • DSC_4315
 • DSC_4320
 • DSC_4339
 • DSC_4345
 • DSC_4349
 • DSC_4351
 • DSC_4359
 • DSC_4376
 • DSC_4387
 • DSC_4402

REKLAMA

2131888908 views

REKLAMA

REKLAMA

2131888923 views

REKLAMA

REKLAMA

2133685243 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131888933 views

REKLAMA

2131888936 views

REKLAMA

2131888940 views