REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaW Chicago rozpoczęło działalność centrum badań i wymiany naukowej z UW

W Chicago rozpoczęło działalność centrum badań i wymiany naukowej z UW

-

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Na Uniwersytecie Northeastern Illinois w Chicago powstało centrum badań i wymiany naukowej z Uniwersytetem Warszawskim, dzięki staraniom chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej. Polish and European Academic Center for Exchange and Research rozpocząło oficjalnie swą działalność po podpisaniu umowy o współpracy. Inauguracyjny wykład nt. średniowiecznego Krakowa wygłosił historyk z UW, dr Jakub Wysmułek, stypendysta FK.

REKLAMA

Na czele nowej placówki stanęły jej założycielki, prof. Lidia Filus, szefowa katedry matematyki w NEIU i dr Aleksandra Jarczewska z UW. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz NEIU: dziekan Wydziału Sztuki i Nauki Wamicii Njogu, dyrektor ds. programów międzynarodowych Lawrence Berlin i szef Wydziału Języków i Kultur Paul Schroeder-Rodriguez.

Jak poinformowała prof. Filus − będąca również prezesem chicagowskiego oddziału FK − pod egidą nowego ośrodka można będzie prowadzić interdyscyplinarne badania naukowe, które np. posłużą do zdobycia tytułu naukowego w jakiejś innej szkole wyższej. − Nasze centrum umożliwi gromadzenie informacji, prowadzenie pracy badawczej, nawiązanie kontaktów, a także zaprezentowanie dorobku naukowego i opublikowanie go. Chcielibyśmy przede wszystkim udostępnić programy w dziedzinie historii i kultury Polski, ale też zamierzamy przedstawić polskich naukowców specjalizujących się w innych dziedzinach. Zainteresowanie współpracą z nowym ośrodkiem wyraziły już uczelnie w Gdańsku i Częstochowie − podkreśliła prof. Filus.

Doradcą naukowym w nowym centrum jest Czesława Kolak, wykładowczyni języka polskiego na NEIU i działaczka chicagowskiego oddziału FK. Jej studenci wysłuchali inauguracyjnego wykładu o średniowiecznym Krakowie 26 kwietnia br. w auli w Lech Walesa Hall na uniwersytecie Northeastern w Chicago.

Tekst i zdjęcia: Alicja Otap

[email protected]

  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
  • SAMSUNG DIGITAL CAMERA

REKLAMA

2123239775 views

REKLAMA

REKLAMA

2123239792 views

REKLAMA

2125036112 views

REKLAMA

2123239802 views

REKLAMA

2123239808 views

REKLAMA

2123239812 views