0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaW. Brytania. Rosną szanse na pomnik generała Maczka w Edynburgu

W. Brytania. Rosną szanse na pomnik generała Maczka w Edynburgu

-

W szkockim parlamencie rozpoczęła się kampania mająca na celu doprowadzenie do powstania pomnika generała Stanisława Maczka, który większość powojennego życia spędził w Edynburgu. Za wznowieniem kampanii stoi szkocka parlamentarzystka Jean Urquhart.

Generał Stanisław Maczek fot.Wikipedia
Generał Stanisław Maczek fot.Wikipedia

REKLAMA

„Generał Maczek był niezwykłym człowiekiem, który prowadził nadzwyczajne życie, ale nigdy tak naprawdę nie został w Szkocji uhonorowany za to, czego dokonał” – mówiła podczas specjalnego przyjęcia w szkockim parlamencie ku czci generała, na które zaproszono członków jego rodziny oraz czołowych przedstawicieli szkockiej Polonii.

Jednocześnie wznowiona została działalność fundacji, której celem jest pozyskanie środków na budowę pomnika generała, który miałby stanąć przed jego edynburskim domem. Celem fundacji jest zebranie 100 tys. funtów.

Kampania na rzecz uhonorowania generała Maczka rozpoczęła się w 2013 roku. Jej inicjatorem był nieżyjący już lord Fraser of Carmyllie, były członek parlamentu i szkockiego rządu, który reprezentował władze podczas pogrzebu generała. Starania te przerwała śmierć lorda Frasera w czerwcu 2013 roku.

Wznowienie projektu było możliwe również dzięki wdowie po lordzie oraz jego córce, które kontynuowały starania o budowę pomnika generała. Wsparcie projektu kwotą 5 tys. funtów już zadeklarowało Polskie Stowarzyszenie Kombatantów w Wielkiej Brytanii.

Gen. Stanisław Maczek w latach 1945-1947 dowodził I Korpusem Polskim w Szkocji. W 1946 roku, decyzją Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, został pozbawiony polskiego obywatelstwa. Decyzja ta została uchylona ostatecznie w 1989 roku.

Po demobilizacji Maczek osiadł w Edynburgu. Z racji braku statusu weterana nie miał prawa do świadczeń rządowych i podejmował się różnych prac. Był m.in. barmanem w edynburskim hotelu. Zmarł w Edynburgu 11 grudnia 1994 roku w wieku 102 lat. Pochowany został na cmentarzu żołnierzy polskich w holenderskiej Bredzie – miasta, którego został wcześniej honorowym obywatelem. 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Maczka wsławiła się w walkach w Europie Zachodniej m.in. wyzwalając w październiku 1944 roku Bredę bez strat wśród ludności cywilnej.

Z Londynu Marcin Szczepański (PAP)

fot.pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121769957 views

REKLAMA

REKLAMA

2121769977 views

REKLAMA

REKLAMA

2123566297 views

REKLAMA

2121769988 views

REKLAMA

2121769997 views

REKLAMA

2121770001 views