REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia W. Brytania: protest Polaków przed Downing Street przeciwko dyskryminacji

W. Brytania: protest Polaków przed Downing Street przeciwko dyskryminacji

-

Około 300 osób protestowało w poniedziałek po południu przed siedzibą brytyjskiego premiera na Downing Street przeciwko lekceważeniu Polaków przez brytyjskich polityków i demonizowaniu polskich imigrantów w mediach. 

Protest przeciwko dyskryminacji i przedstawianiu Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii w negatywnym świetle odbył się przed 10 Downing Street w Londynie fot.Ela Walenda/PAP/EPA
Protest przeciwko dyskryminacji i przedstawianiu Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii w negatywnym świetle odbył się przed 10 Downing Street w Londynie fot.Ela Walenda/PAP/EPA

REKLAMA

“Demonstracja to głos sprzeciwu wobec wystąpień polityków, którzy w ramach międzypartyjnych rozgrywek wykorzystują imigrantów, w tym Polaków, do zbijania politycznego kapitału” – napisano w ulotce współorganizatora protestu stowarzyszenia Patriae Fidelis.

W liście otwartym przekazanym Downing Street przez stowarzyszenie oraz drugiego współorganizatora protestu – Forum Polskich Motocyklistów napisano, że w ostatnich miesiącach nasiliło się antypolskie nastawienie, za którego kulminację sygnatariusze uznali wypowiedź premiera Davida Camerona z 6 stycznia, w której zauważył, że Polacy niewspółmiernie obciążają brytyjski system dodatków rodzinnych na dzieci.

Sygnatariusze chcą, by premier Cameron “jednoznacznie stwierdził, że Polacy powinni być traktowani na równi z innymi”. Bezpośrednim powodem demonstracji jest atak na 35-letniego polskiego motocyklistę 10 stycznia przed pubem we wschodnim Londynie.

“Jedynym powodem napadu było to, że miał na kasku biało-czerwoną flagę z napisem +Poland+. Został on zaczepiony i ściągnięty z motocykla oraz pobity. Postanowiliśmy coś z tym zrobić, bo nie zgadzamy się z takimi objawami dyskryminacji” – powiedziała PAP Izabella Bąk z Forum Polskich Motocyklistów (Polish Bikers). “Jesteśmy tu legalnie, pracujemy, płacimy podatki, więc należy się nam szacunek. Tymczasem w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele artykułów, jakoby Polacy nadużywali gościnności” – dodała.

Demonstrację poprzedził przejazd około 60 motocyklistów spod pubu we wschodnim Londynie pod parlament. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks