REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaW.Brytania. Polonia nie angażuje się w kampanię wyborczą

W.Brytania. Polonia nie angażuje się w kampanię wyborczą

-

fot. Tomasz Gzell/EPA
fot. Tomasz Gzell/EPA

Przedstawiciele Polonii nie zaangażowali się w kampanię wyborczą przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Rozmówcy PAP podkreślają natomiast, że udało się zwrócić uwagę polityków na sprawę języka polskiego na maturze.

REKLAMA

“Polonia nie jest praktycznie zorganizowana. Mówiono tylko właściwie o jednej sprawie – polskich egzaminach. Chodziło o kwestię języka polskiego na brytyjskiej maturze. Chodziło o to, aby nakłonić kandydatów, by popierali tę kwestię, i nie likwidować tych egzaminów. Ta akcja się udała do tego stopnia, że dwie główne partie (Partia Konserwatywna i Partia Pracy) oficjalnie ogłosiły przez swoich rzeczników ds. edukacji, że te egzaminy będą utrzymane” – powiedział PAP działacz polonijny i m.in. autor książki “Polak Londyńczyk” Wiktor Moszczyński.

W jego ocenie mała polityczna aktywność rodaków w Zjednoczonym Królestwie jest niekorzystna dla Polonii, ponieważ wygrana torysów może doprowadzić do referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w UE i postawi przyszłość niektórych Polaków w tym kraju pod znakiem zapytania; szczególnie tych, którzy niedawno przyjechali. Z badań opinii publicznej wynika, że Brytyjczycy obawiają się przyjazdu pracowników z zagranicy, w tym krajów UE. Konserwatywny rząd Davida Camerona wykorzystywał te nastroje podczas kampanii wyborczej.

Moszczyński dodał, że niektóre środowiska Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii próbowały podejmować w czasie kampanii temat ochrony “dobrego imienia Polaków” i walki z określeniem “polskie obozy koncentracyjne”, jednak tego typu kwestie są mało istotne dla Brytyjczyków i tamtejszych polityków.

“Nagabywani w tej sprawie politycy wypowiadali się pozytywnie, nie mając w tej sprawie alternatywy. Jednak trudno powiedzieć, żeby Polacy jakąś rolę odgrywali w tych wyborach” – ocenił Moszczyński.

Natomiast koordynator twitterowej grupy reprezentującej Polonię #PolesinUK Jakub Krupa uważa, że głosy wyborców polskiego pochodzenia mogą odegrać rolę w takich okręgach, jak Londyn Zachodni, ale w skali całego kraju nie będą mieć większego znaczenia. Polskie wątki nie były poruszane podczas kampanii wyborczej, szczególnie że kwestia imigracji zeszła w ostatnich tygodniach na plan dalszy sporu głównych sił politycznych.

Podobnie jak Moszczyński, Krupa zwrócił uwagę, że największym sukcesem Polonii w trakcie obecnej kampanii było włączenie do dyskusji publicznej sprawy wycofania egzaminu z języka polskiego na brytyjskiej maturze.

Powołując się na wcześniejsze badania Polonii Krupa powiedział, że od wielu lat obserwowana jest zmiana upodobań politycznych rodaków w Zjednoczonym Królestwie. Przypomniał, że przez wiele lat głównym ugrupowaniem wyboru Polonii była Partia Konserwatywna, jednak w ciągu ostatnich 10 latach uległo to zmianie i obecnie największą popularnością cieszą się Liberalni Demokraci. W ocenie Krupy wynika to z pozytywnego nastawienia tego ugrupowania do imigracji.

“Z sondażu przeprowadzonego roku temu wynika, że największą popularnością cieszą się Liberalni Demokraci, potem Partia Pracy, Partia Konserwatywna i UKIP (Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa) z kilkoma procentami poparcia. Liberalni Demokraci są najbardziej proimigracyjni, nie chcą nikomu zabierać prawa do przebywania w tym kraju ani zamykać granic” – tłumaczył Krupa.

Zwrócił jednak uwagę, że mimo nikłego wpływu na kształt kampanii wyborczej Polacy w Wielkiej Brytanii śledzą z zainteresowaniem wydarzenia na tamtejszej scenie politycznej. Podkreślił, że zastanawiają się, jaka będzie przyszłość kraju i czy nowe władze zdecydują się na przeprowadzenie referendum ws. ewentualnego wyjścia kraju z UE.

“Jeżeli dojdzie do referendum, to Polacy będą starali się otrzymać brytyjskie obywatelstwo, aby móc głosować. (…) Jeżeli do głosowania dojdzie w latach 2016-17, to będzie sporo ludzi, którzy będą w Wielkiej Brytanii wystarczającą liczbę lat, aby otrzymać obywatelstwo. (…) Dzięki temu niezależnie od wyniku będą mogli pozostać” – podkreślił Krupa.

Aby otrzymać obywatelstwo Wielkiej Brytanii, należy m.in. być pełnoletnim i mieszkać i pracować w tym kraju przez co najmniej sześć lat.

Rozpisane na 7 maja wybory do brytyjskiego parlamentu są według komentatorów najbardziej nieprzewidywalne od kilkudziesięciu lat, a stawką w nich jest nie tylko to, kto obejmie rządy, ale też przyszłość kraju w Unii Europejskiej. Premier Cameron zapowiedział, że jeśli jego partia wygra, to przeprowadzi referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z UE.

Z większości przeprowadzonych sondaży wynika, że ani konserwatyści, ani Partia Pracy nie zdobędą większości w liczącej 650 miejsc Izbie Gmin, co oznacza, że języczkiem u wagi przy formowaniu koalicji staną się mniejsze partie.

Z Londynu Łukasz Marciniak (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2117785350 views

REKLAMA

2117785498 views

REKLAMA

REKLAMA

2119581859 views

REKLAMA

2117785589 views

REKLAMA

2117785664 views

REKLAMA

2117785735 views