REKLAMA

2126653408 views

REKLAMA

2126653406 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaUroczystość nadania sztandaru Polskiej Szkole im. T. Kościuszki w Wisconsin

Uroczystość nadania sztandaru Polskiej Szkole im. T. Kościuszki w Wisconsin

-

Przysięga uczniów na Sztandar Szkoły

W 2012 roku w Milwaukee Polskie Stowarzyszenie w Wisconsin założyło polską szkołę. Główne cele, jakie przyczyniły się do powstania placówki, to nauczanie języka polskiego, chęć rozpowszechniania i zachowania polskich tradycji, kultury i obyczajów już od najmłodszych lat, szczególnie wśród pokolenia Polaków urodzonych w Ameryce. W 2013 roku szkoła obrała Tadeusza Kościuszkę na swojego patrona.

REKLAMA

Wybór był oczywisty. Polak, który w 1776 roku przybył do Stanów Zjednoczonych pomóc młodemu narodowi amerykańskiemu w walce o niepodległość, wydawał się najwłaściwszą osobą zasługującą na to wyróżnienie. Po krótkich debatach Zarząd Polskiego Stowarzyszenia w Wisconsin zdecydował jednogłośnie o wyborze Tadeusza Kościuszki na patrona największej polskiej szkoły w stanie Wisconsin.

W ciągu tych kilku lat polska szkoła w Wisconsin pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia rozwinęła swą działalność, dając opiekę pedagogiczną ponad sześćdziesięciorgu dzieciom. W międzyczasie stowarzyszenie organizowało cykliczne imprezy dla lokalnej Polonii. Najważniejszym jednak przedsięwzięciem organizacji jest działalność polskiej szkoły w Wisconsin.

Polska i Stany Zjednoczone w pierwszych tygodniach października żyły przygotowaniami do uroczystości uczczenia dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Także zarząd szkoły zastanawiał się, w jaki szczególny sposób uczynić 200. rocznicę śmierci patrona. Każda szkoła w Polsce ma sztandar z wizerunkiem patrona, na który to sztandar nowi uczniowie co roku składają przysięgę. Polskie Stowarzyszenie w Wisconsin dzięki hojności sponsorów ufundowało szkole sztandar z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Wykonano go w Polsce, a przed rozpoczęciem roku szkolnego znalazł się w USA.

Barbara Gawronska wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich z zarządem i nauczycielami Polskiej Szkoły w Milwaukee

9 września rozpoczął się rok szkolny, a dzień później odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru. W niedzielę, 15 października, dokładnie w dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, sztandar został przekazany uczniom polskiej szkoły w Wisconsin. Uroczysta akademia odbyła się w jednej z pięknych sal Uniwersytetu Mount Mary, gdzie polska szkoła ma siedzibę. Uroczystość uświetniła swoją obecnością wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Barbara Gawrońska.

Absolwenci szkoły: Barbara Kłos, Ashley i Michael Świątek przekazali sztandar obecnym uczniom naszej szkoły, którzy złożyli uroczystą przysięgę, że będą pilnie uczyć się języka polskiego, czcić tradycje i święta narodowe oraz sławić dobre imię szkoły i jej patrona. Po części oficjalnej, w krótkim programie artystycznym wystąpił absolwent szkoły Wojciech Kłos, który wykonał na pianinie utwór „Fantazja-Impromptu op.66” Fryderyka Chopina. Następnie uczniowie, którzy na zajęciach dodatkowych pod szyldem zespołu Syrenka uczą się polskich tańców ludowych, zaprezentowali wspaniałego krakowiaka. Na sam koniec dzieci zainscenizowały złożenie przysięgi przez Kościuszkę na krakowskim rynku. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek.

Pamięć o Tadeuszu Kościuszce kultywowana jest zarówno w Polsce, jak i w USA. O wielkim Polaku, bohaterze dwóch narodów uczą się teraz również najmłodsi przedstawiciele polskiej społeczności w Wisconsin. Tadeusz Kościuszko, który jest nie tylko polskim, ale i amerykańskim bohaterem narodowym, wpisuje się idealnie w rolę autorytetu dla pokolenia młodych ludzi, którzy urodzili się w USA, ale dzięki rodzicom i dziadkom są ściśle związani z Polską.

Łukasz Sieniawski

REKLAMA

2120975709 views

REKLAMA

REKLAMA

2120975739 views

REKLAMA

REKLAMA

2122772061 views

REKLAMA

2120975752 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120975762 views

REKLAMA

2120975767 views