REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Uroczyste zakończenie 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Uroczyste zakończenie 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

-

Zakończył się jubileuszowy, 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Zostały przyznane prestiżowe nagrody. Ostatnim festiwalowym seansem była projekcja nagrodzonego filmu.

Ceremonia sfinalizowania trwającego dwa tygodnie 30. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce odbyła się 18 listopada w AMC Rosemont, w jednym z najnowocześniejszych kompleksów kinowych w Stanach Zjednoczonych, w podchicagowskim Rosemont.
– To był dobry festiwal. Udało nam się stworzyć interesujący program. Dużo filmów warto byłoby powtórzyć, żeby jeszcze więcej ludzi je zobaczyło – powiedział Krzysztof Kamyszew, przewodniczący kapituły nagród Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), twórca i honorowy prezes festiwalu.
Podczas festiwalu są przyznawane następujące główne wyróżnienia: nagroda Złotej Ciupagi – za wybitny wkład w promocję kina polskiego w Ameryce Północnej, nagroda Złotych Zębów Kamery, którą otrzymuje od jury publiczności najciekawszy film fabularny i dokumentalny, oraz prestiżowa nagroda Skrzydeł, którą festiwal nagradza polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską.
Złotą Ciupagę 2018 Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce otrzymał Martin Scorsese – Amerykanin włoskiego pochodzenia, reżyser, producent, scenarzysta, aktor i historyk filmu z 50-letnim doświadczeniem zawodowym.
Scorsese zafascynowany polskim filmem wybrał ponad 20 klasycznych polskich filmów, które zostały cyfrowo odrestaurowane i złożyły się na cyklicznie powiększaną prezentację ,,Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina”.
Po raz pierwszy prezentację pokazano w Nowym Jorku w 2014 r., a następnie przez kolejne 2 lata w ponad 40 amerykańskich miastach. W 2015 r. również z inicjatywy Martina Scorsese program został powiększony o kolejne filmy i zaprezentowany w Wielkiej Brytanii.
Co ciekawe, filmy wydano w ograniczonym nakładzie na dyskietkach blue ray.
Główną nagrodę Złotych Zębów 2018 i specjalną nagrodę chicagowskich krytyków filmowych w kategorii filmu fabularnego otrzymał film Pawła Pawlikowskiego ,,Zimna wojna” – polskie zgłoszenie do Oscara.
Reżyser Paweł Pawlikowski był gościem tegorocznego festiwalu, a wszystkie pokazy jego filmu zostały wyprzedane. W związku z tym warto zapamiętać, że w grudniu tego roku obraz Pawlikowskiego wejdzie na ekrany kin amerykańskich.
W dokumencie nagrodą Złotych Zębów został nagrodzony film ,,Over the Limit” (Powyżej limitu) według scenariusza i w reżyserii Marty Prus.
Nagroda Skrzydeł w tym roku, podobnie jak w 2017, nie została przyznana.
Zdaniem Krzysztofa Kamyszewa, szczególnie ciekawe były nagrody specjalne jury w kategorii filmów fabularnych, spośród których wymienił ,,Kamerdynera” Filipa Bajona oraz ,,Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz.
Niespodzianką tegorocznego festiwalu była nagroda specjalna jury przyznana filmowi ,,Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera.
Nagrodę 2018 PFFA Special Honorary Mention – którą odebrała przybyła na galę z Londynu aktorka Aneta Piotrowska – zostali wyróżnieni Ewa Banaszkiewicz i Mateusz Dymek za film ,,Moja polska dziewczyna”.
Natomiast nagrodę prezydenta za mistrzowskie reżyserowanie filmu dokumentalnego (2018 PFFA President’s Award for a Masterful Directing to Documentary Film) osobiście odebrała Anna Ferenc, której film ,,Rzeczpospolita. Reaktywacja” otrzymał nagrodę ex aequo z filmem ,,Niepodległość” 1918 Krzysztofa Talczewskiego.
Podczas ceremonii wręczenia Krzysztof Kamyszew podziękował Annie Ferenc za ,,wspieranie festiwalu i dzielenie się z nami filmami.”
Ogromnego znaczenia nabrały również tegoroczne nagrody Odkrywczego Oka dla młodych twórców, wśród których znalazła się duża grupa niezwykle utalentowanych Polaków: Adrian Panek reżyser ,,Wilkołaka””, Olga Chajdas z ,,Niną” czy Piotr Domalewski z filmem ,,Cicha noc”. Rekomendowanym filmem festiwalu jest ,,Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz, który nie miał jeszcze polskiej premiery.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości był przygotowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich specjalny program bezpłatnych pokazów, obejmujący arcydzieła polskiego kina historycznego: ,,Popiół i diament”, ,,Człowiek z marmuru”, a także nowe filmy, takie jak: ,,Wołyń” czy ,,Miasto 44”.
Jubileuszowy festiwal filmowy odwiedziło ponad 200 gości ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Australii. Wśród wielu osobistości było duże grono ciekawych filmowców, dzięki obecności których prowadzone dyskusje były niezwykle inspirujące. Na część filmów zabrakło biletów. Dlatego organizatorzy festiwalu będą się starali wkrótce powtórzyć filmy.
Niektórzy z festiwalowej publiczności chodzili do kina codziennie, co wzbudziło w Krzysztofie Kamyszewie – twórcy i honorowym prezesie festiwalu najwyższy podziw i szacunek.
Powtarzanymi filmami przed Świętem Dziękczynienia były filmy-laureaci poprzednich festiwali – np. obraz o Marii Skłodowskiej-Curie – ,,Odwaga wiedzy” oraz ,,Szczęście świata” z 2017 r., a po Thanksgiving będą pokazywane filmy nagrodzone, których lista zostanie udostępniona w mediach.
Dokładną listę nagrodzonych filmów można znaleźć na stronie internetowej: pffamerica.org
Głównym organizatorem dorocznego festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts), założone przez Krzysztofa Kamyszewa. Misją instytucji jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

  • DAR_8428
  • DAR_8430
  • DAR_8433
  • DAR_8435
  • DAR_8437
  • DAR_8439
  • DAR_8442

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks