REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaTwórca filmu o ks. Popiełuszce nagrodzony przez polonijną społeczność

Twórca filmu o ks. Popiełuszce nagrodzony przez polonijną społeczność

-

Twórca filmu o ks. Popiełuszce nagrodzony przez polonijną społecznośćPrzed kilkoma dniami na kanale 11 WTTW wyemitowano film dokumentaly pt.: “Jerzy Popieluszko: Messenger of the Truth” (“Jerzy Popiełuszko – posłaniec prawdy”) o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszczce i jego męczeńskiej śmierci. Twórca filmu, Paul Hensler został uhonorowany płaskorzeźbą z wizerunkiem kapelana “Solidarności”.

Moment wręczenia wyróżnienia. Od lewej: Andrzej Kiesz, Stefan Niedorezo, Paul Hensler i ks. Tadeusz Dzieszko
Moment wręczenia wyróżnienia. Od lewej: Andrzej Kiesz, Stefan Niedorezo, Paul Hensler i ks. Tadeusz Dzieszko

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się podczas niedzielnej mszy świętej w kościele św. Konstancji. W obecności proboszcza, ks. Tadeusza Dzieszki, Paul Hensler odebrał wyróżnienie z rąk autora płaskorzeźby, artysty rzeźbiarza Stefana Niedorezy oraz pomysłodawcy wyróżnienia, Andrzeja Kiesza.

REKLAMA

Dziękując za plakietę, Paul Hensler przyznał, że jest zapatrzony w postać błogosławionego ks. Jerzego. Codziennie się do niego modli. Z posłannictwem księdza Jerzego spotkał sie w połowie lat osiemdziesiątych, gdy przeczytał książkę “Ksiądz i policjant” autorstwa Johna Moody’ego i Rogera Boyesa.

– Kiedy zacząłem pracować nad filmem o życiu błogosławionego księdza Jerzego, to okazało się, że to jest film o polskim narodzie. O historii ludzi, którzy stali w śniegu i deszczu mając nadzieję na wolność – powiedział Paul Hensler.

Film Henslera jest próbą przebicia się do szerokiej widowni międzynarodowej z tematyką walki z komunizmem w Polsce, prześladowaniami działaczy Solidarności i znaczeniem zrywu solidarnościowego do wolności i zmian demokratycznych w Europie i na świecie. Z punktu widzenia obserwatora niezwiązanego z polskimi realiami, Hensler stara się przybliżyć najnowszą historię Polski widzom niebędącym Polakami, ukazując postać spokojnego duszpasterza, który odegrał w niej niezwykle ważną rolę.

W swoim filmie przedstawił błogosławionego jako wzór kapłana godny naśladowania. Duchownego, walczącego z przemocą i niesprawiedliwością słowem, modlącego się za swoich prześladowców. Błogosławiony był duszpasterzem, który mówił ludziom prawdę, mówił o potrzebie wolności, poczuciu godności obywatelskiej. Swoją duszpasterska posługą i postawą życiową umacniał w ludzi w wierze i dążeniu do wolności. W filmie znalazło sie wiele archiwalnych nagrań ukazujących walkę działaczy soilidarności z aparatem komunistycznego państwa.

Wykonana przez Stefana Niedorezę płaskorzeźba jest repliką płyty nagrobnej jego autorstwa umieszczonej na symbolicznym grobie kapelana Solidarności,znajdującym się przy Bazylice pw. św. Jacka. Obok ekspresyjnego wizerunku twarzy kapłana, zawiera napis: księdzu Jerzemu Popiełuszce, niepokonanemu orędownikowi wiary, wolności, miłości, Boga i Ojczyzny zamordowanemu w Polsce przez komunistycznych oficerów SB.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

REKLAMA

2097991043 views

REKLAMA

REKLAMA

2097991276 views

REKLAMA

2099787668 views

REKLAMA

2097991419 views

REKLAMA

2097991520 views

REKLAMA

2097991629 views