REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Sztandar Związku Spadochroniarzy Polskich w Chicago przekazany do Krakowa

Sztandar Związku Spadochroniarzy Polskich w Chicago przekazany do Krakowa

-

Sztandar Związku Spadochroniarzy Polskich w Chicago został oficjalnie przekazany  6. Brygadzie Powietrznodesantowej z Krakowa. Symbolu organizacji złożonej z mieszkających w Stanach Zjednoczonych legendarnych „cichociemnych” strzec będą polscy spadochroniarze znani jako “Czerwone berety”. Z przekazaniem sztandaru kończy się niezwykle ważny etap historii Polski Walczącej.

sztandar1
Gen. bryg. Adam Joks z 6.Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa odbiera sztandar

REKLAMA

Leonard Mackiewicz, który oficjalnie przekazał sztandar jest jednym z trzech ostatnich żyjących w Chicago „cichociemnych” – członków 1. Brygady Spadochroniarzy gen. Stanisława Sosabowskiego, pierwszego oddziału polskiej armii na uchodźstwie, utworzonego w Wielkiej Brytanii w 1941 roku. Po rozwiązaniu Brygady w 1947 wielu polskich skoczków wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych. W Chicago założyli oni Związek Spadochroniarzy.

– Jestem jednym z trzech ostatnich żyjących członków związku i jedynym, który miał siły pojawić się na dzisiejszej uroczystości – powiedział w polskim konsulacie Mackiewicz. Józef Kozak, sztandarowy Związku Spadochroniarzy w Chicago, przyznaje, że rozstać się ze sztandarem, pod którym z narażeniem życia walczono o niepodległość Polski nie jest łatwo.

-Byłem sztandarowym związku przez czterdzieści lat. Nie traktowali mnie najgorzej bo byłem najmłodszy. Zawsze byłem ze sztandarem. Na każdej uroczystości: amerykańskiej, polskiej, kościelnej – zawsze z naszym sztandarem. Bardzo ciężko mi się go oddaje, ale dumny jestem mogąc zdawać go polskiemu generałowi – ze łzą w oku wyznaje sztandarowy.

Sztandar trafi do Izby Pamięci 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, która jest naturalnym kontynuatorem tradycji Brygady gen. Sosabowskiego. Jak zapewnił byłych żołnierzy z Chicago gen. bryg. Adam Joks  – sztandar trafi w dobre ręce.

– Dla nas, żołnierzy, sztandar jest dobrem najwyższym, wokół któego gromadzą się wszyscy żołnierze i w obliczu którego każdy z naszej jednostki czuje się spadochroniarzem. Sztandar Związku Polskich Spadochroniarzy z jego ponad półwieczną historią jest dla nas niesłychanie cenny, bo jest wyznacznikiem naszej tożsamości. Szósta Brygada Powietrznodesantowa jest kontynuatorką 1. Brygady Spadochroniarzy gen. Sosabowskiego. Otrzymanie tego sztandaru z rąk legendarnych cichociemnych gen.Sosabowskiego jest dla mnie olbrzymim wyróżnieniem – przyznaje dowódca “Czerwonych beretów” z Krakowa.

Generał Brygady Adam Joks wraz ze swoimi oddziałami brał udział w międzynarodowych ćwiczeniach skoczków na poligonach Fortu Bragg w Karolinie Północnej. Jego obecność w Stanach Zjednoczonych stała się doskonałą okazją do przekazania sztandaru.

Obecny na czwartkowej uroczystości w konsulacie RP w Chicago prezes Stowarzyszenia Weteranów Armii Krajowej Marian Prusek tłumaczy związki łączące AK z „cichociemnymi” Sosabowskiego: – Pierwsza Brygada Spadochronowa była naszą najbliższą bronią, bo ona służyła nam, przysyłała nam skoczków, specjalistów od walki bezpośredniej czy dywersji, broń, zaopatrzenie, a także organizowano szkoły przyszłych dowódców. Ci koledzy byli nam bardzo bliscy.

– Każdy, kto był członkiem cichociemnych przysięgał na sztandar Armii Krajowej i był członkiem podziemnego walczącego Państwa Polskiego – dodaje reprezentujący oddział chicagowskich członków AK Tadeusz Gubała.

Sztandar chicagowskich spadochroniarzy jest w dobrych rękach, zgodnym chórem mówią uczestnicy ceremonii przekazania sztandaru. Od tej pory o ponad półwiecznej historii Związku Polskich Spadochroniarzy i o jego członkach w krakowskim garnizonie przypominał będzie pilnie strzeżony sztandar – najważniejszy symbol każdego żołnierza.

Sergiusz Zgrzębski

Zdjcia: E. Jarząbek

sztandar2
Uroczystość przekazania sztandaru Związku Spadochroniarzy odbyła się w konsulacie RP w Chicago

sztandar4
Gen. bryg. Adam Joks z 6.Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa

sztandar3
Prezes Stowarzyszenia Weteranów Armii Krajowej Marian Prusek (z prawej)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA