REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSzkoła im. Marii Konopnickiej w Oak Lawn rozpoczęła rok szkolny 2020/2021

Szkoła im. Marii Konopnickiej w Oak Lawn rozpoczęła rok szkolny 2020/2021

-

Początek września dla wielu polskich szkół oznacza powrót do zajęć lekcyjnych. Niestety z powodu pandemii wiele placówek zawiesiło swoją działalność lub rozpoczęło nauczanie w trybie online. Jedną z niewielu szkół polonijnych, która oferuje nauczanie w budynkach szkolnych jest Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Oak Lawn, na południowych przedmieściach Chicago.

Początki istnienia placówki sięgają roku 1974 i są związane z parafią Pięciu Braci Męczenników. Szkoła prężnie się rozwijała i w niektórych okresach liczba uczniów wynosiła nawet 800 podopiecznych. Wraz z przemieszczaniem się Polonii na przedmieścia,„Konopnicka” także zmieniała swoją siedzibę i obecnie znajduje się w parafii St. Louis de Montfort w Oak Lawn.

REKLAMA

Niełatwy początek roku szkolnego 2020/2021 został poprzedzony wieloma przygotowaniami. Dostosowanie się do wymogów sanitarnych Archidiecezji Chicago, właściciela budynków szkolnych, wymagało istotnych zmian w funkcjonowaniu szkoły. Uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły są m.in. zobowiązani do noszenia maseczek i zachowywania odpowiednich odległości. Przed wejściem do obiektu mierzona jest każdemu temperatura, krzesła i ławki są dezynfekowane przed każdymi zajęciami.

Mimo nowych i uciążliwych regulacji wielu rodziców zdecydowało się posłać swoje dzieci na zajęcia. Liczba uczniów jest tylko nieznacznie mniejsza od tej z ubiegłego roku. „Mamy naprawdę wspaniałych rodziców, od marca do maja, kiedy szkoła działała wirtualnie, ofiarnie i z poświęceniem pracowali ze swoimi dziećmi, wchodząc niejako w rolę nauczycieli. Teraz także nie pozwolili, by„Konopnicka” została zamknięta i zapisali swoje pociechy na lekcje. Myślę, że nie każda polonijna szkoła może liczyć na takie wsparcie ze strony rodziców” – mówi Marek Adamczyk, dyrektor szkoły. W podobnym tonie wypowiada się Danielle Kroplewski, prezes Zarządu, która podkreśla ogromne zaangażowanie i pomoc wielu rodziców przy sprawdzaniu temperatury, dezynfekowaniu pomieszczeń czy nawet fundowaniu środków dezynfekujących.

Regulacje związane z pandemią nie zniechęciły również nauczycieli „Konopnickiej”, którzy bardzo tęsknili za spotkaniami ze swoimi uczniami. Większość dodaje, że nauczanie, to ich życiowa pasja i nawet nowy model pracy w szkole, tego nie zmieni. Radość ze spotkania ze swoimi podopiecznymi, ich uśmiechnięte buzie, szkolny gwar były bezcennymi doświadczeniami pierwszego dnia nowego roku szkolnego w„Konopnickiej”.

Podobnie jak przed innymi polskimi szkołami, przed Szkołą im. Marii Konopnickiej trudny rok. Wszyscy związani ze szkołą mają jednak świadomość, że nie wolno im zaprzepaścić dorobku niemal 50 lat istnienia placówki.

W dalszym ciągu prowadzona jest rejestracja, lekcje odbywają się w każdy piątek od 16:30 do 20:30. Nauka oferowana jest od przedszkola do liceum. Więcej informacji można znaleźć na szkolnym Facebooku, stronie internetowej www.szkolakonopnickiej.org lub pod numerem telefonu 708-990-0749.

Marek Adamczyk

dyrektor szkoły

Zdjęcia: arch. szkolne

REKLAMA

2107691638 views

REKLAMA

REKLAMA

2107691870 views

REKLAMA

2109488261 views

REKLAMA

2107692011 views

REKLAMA

2107692110 views

REKLAMA

2107692218 views