REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Szarek: w Chicago spotkaliśmy dumnych i otwartych na świat Polaków

Szarek: w Chicago spotkaliśmy dumnych i otwartych na świat Polaków

-

Podczas wizyty w Chicago spotkaliśmy Polaków bez kompleksów, otwartych na świat i dumnych z dziedzictwa swych rodziców – powiedział w środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Jak dodał, Polska powinna wspierać młode pokolenie Amerykanów polskiego pochodzenia.

Szarek przypomniał w TVP Info, że delegacja IPN na zaproszenie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce odbyła w zeszłym tygodniu wizytę w Chicago. Jak zaznaczył, jednym z jej celów była inauguracja cyklu spotkań w nowopowstałym “Przystanku Historia IPN – miejscu dyskusji na temat historii Polski”.

REKLAMA

Prezes IPN podkreślił, że “Przystanki Historia” funkcjonujące poza granicami Polski mają “inny charakter”. “Istotą przystanku w Chicago są spotkania pracowników IPN w szkołach, lekcje historii najnowszej, praca z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez IPN” – mówił.

“Podczas wizyty spotkaliśmy Polaków bez kompleksów, otwartych na świat i dumnych z dziedzictwa swych rodziców, dziadków i chcących promować to dziedzictwo świecie. Myślę, że jest to nowa rzeczywistość. Państwo Polskie musi wesprzeć to młode pokolenie Amerykanów polskiego pochodzenia” – ocenił prezes IPN.

Jak dodał, ta wizyta miała również charakter symboliczny. “Takim ważnym elementem było przekazanie do Kościoła Świętej Trójcy (…) ziemi z Łączki. To odbyło się na prośbę Polonii amerykańskiej, co pokazuje jak silne są związki z Polską. Ziemia z Łączki jest symbolem naszej dwudziestowiecznej historii, prób zniszczenia Polski, a jednocześnie odrodzenia – pokazania, że Polska jest nieśmiertelna” – mówił Szarek.

“Odwiedziliśmy w Chicago wiele miejsc związanych z historią Polski w Chicago. Zainaugurowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. (…) Na wielu spotkaniach pojawiał się jeden problem i jeden postulat. Tu chodzi o aktywność Polski w przedstawianiu naszej historii. W historii przekazywanej w Stanach Zjednoczonych – i nie tylko tam – często Polska jest przedstawiana jako współpracownik Hitlera w czasach II Wojny Światowej.(PAP)

Na zdjęciu: prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek
fot.Grzegorz Dziedzic

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks