REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSpołeczna zbiórka funduszy dla Akademii Muzyki PaSO. Radioton 14 i 15 maja...

Społeczna zbiórka funduszy dla Akademii Muzyki PaSO. Radioton 14 i 15 maja oraz strona GoFund Me

-

Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra działa w Chicago od 2000 roku, ma status Organizacji Not-For-Profit i jest jedyną w Chicago szkołą muzyczną dla polonijnych dzieci. Jesienią 2019 roku organizacja podjęła decyzję o zakupieniu budynku o powierzchni ponad 10 500 stóp, położonego w Forest Glen, północno-zachodniej dzielnicy Chicago zamieszkanej przez wiele polonijnych rodzin.

Akademii Muzyki PaSO jest unikalna pod wieloma względami: nauka odbywa się w języku polskim i obejmuje edukację na 5 poziomach – od przedszkolnego do zaawansowanego (precollege); nauczanie oparte jest na programie polskich szkół muzycznych – podstawowych i średnich, dyplomy i certyfikaty Akademii honorowane są przez szkoły oraz uczelnie amerykańskie – uczniowie i absolwenci dostają się na wydziały i programy muzyczne szkół średnich i wyższych, zdobywają stypendia. Misją szkoły jest także promocja i rozwój kultury polskiej w Chicago. M. in. w ubiegłym tygodniu chór, pianiści i skrzypkowie  szkoły uczestniczyli aktywnie w obchodach 230 Rocznicy Konstytucji 3 Maja prezentując patriotyczne pieśni i piosenki oraz muzykę Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Michała Ogińskiego i innych polskich kompozytorów.

Szkoła mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach budynku Eagles Athletic Club, przy 5844 N. Milwaukee Avenue. Klasy planowane pierwotnie dla 80 uczniów dziś muszą pomieścić 200, a lista dzieci oczekujących na miejsce wydłuża się. 

Jesienią 2019 roku organizacja podjęła decyzję o zakupieniu budynku o powierzchni ponad 10 500 stóp, położonego w Forest Glen, północno-zachodniej dzielnicy Chicago zamieszkanej przez wiele polonijnych rodzin. Dzięki tej inwestycji uczniowie i pedagodzy będą mieli lepsze warunki nauki i pracy: nowoczesne, funkcjonalne klasy, dużą salę na próby szkolnych chórów, zespołów kameralnych i orkiestry, studio nagrań, czytelnię, bibliotekę, i to, czego teraz najbardziej brakuje: audytorium – salkę koncertową z dużą sceną i miejscami dla ponad 130 słuchaczy. 

REKLAMA

Zakup budynku i realizacja projektu były możliwe dzięki pożyczce bankowej wysokości $1 mln. Jednakże, zanim zbudowany w 1956 roku obiekt będzie służył szkole, wymaga gruntownego remontu systemów elektrycznego, hydraulicznego oraz chłodzenia i ogrzewania, wymiany okien, zbudowania ścian działowych, a także dostosowania do kodów City of Chicago, m.in. zamontowania windy. 


Budynek, który wymaga remontu:


Starannie opracowany plan zbiórki funduszy, które pokryłyby koszty koniecznych prac, okazał się jednak niemożliwy do realizacji z powodu, którego nikt nie mógł przewidzieć – pandemii COVID-19.

Chociaż wszystkie planowane wydarzenia musiały być odwołane, nie zatrzymała ona realizacji projektu. Dzięki grantom, działaniom Zarządu PaSO, hojności sponsorów oraz zbiórkom prowadzonym przez rodziców udało się zebrać większość środków na pokrycie kosztów remontu i adaptacji budynku. Okazało się jednak, że ceny materiałów budowlanych drastycznie wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy i ostatecznie konieczne jest zebranie dodatkowo ok. $180 tys., aby w sierpniu b.r. budynek mógł być oddany do użytku.

W dniach 14 i 15 maja 2021 r. odbędzie się na falach polonijnego radia Polski FM 92.7 Radioton dla Akademii. Dyrekcja, Zarząd i cała szkolna społeczność zwraca się do Polonii z prośbą o pomoc poprzez przekazanie donacji lub ufundowanie nagrody dla uczestników – ofiarodawców. Poszukujemy także cennych nagród na aukcje, które będą prowadzone na antenie radiowej. Podziękowania dla sponsorów radiotonu będą przekazywane podczas transmisji na żywo ze studia, znajdą się w lokalnej prasie, na stronie internetowej radia i Akademii Muzyki PaSO oraz w mediach społecznościowych. 

W nowej siedzibie – dzięki społecznemu wysiłkowi wielu osób firm, biznesów, organizacji i instytucji Akademia Muzyki PaSO będzie jeszcze efektywniej służyła kolejnym pokoleniom naszych dzieci i młodzieży, będzie jeszcze skuteczniej promowała polską kulturę, wzbogacała polonijne życie kulturalne, a tym samym przyczyni się do utrzymania polskości wśród chicagowskiej Polonii i podnoszenia prestiżu naszej grupy etnicznej w wielokulturowym środowisku Chicago.
Wspierając Akademię stajesz się aktywnym uczestnikiem tej szlachetnej misji!

Pytania, uwagi, komentarze prosimy kierować do biura Akademii, tel. 773 467 9000 lub email: [email protected]

Do usłyszenia na falach radia POLSKI FM 92.7 w piątek, 14 maja od 2 pm do 7pm oraz w sobotę od 7am do 7pm. Od środy, 12 maja będzie czynna także strona na GoFundMe.

Będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy, żadna suma nie jest za mała!

Barbara Bilszta
Dyrektor Generalna
oraz Uczniowie, Pedagodzy i Rodzice
Akademii Muzyki PaSO

Zdjęcia: Akademia Muzyki PaSO

REKLAMA

2123151129 views

REKLAMA

REKLAMA

2123151146 views

REKLAMA

REKLAMA

2124947466 views

REKLAMA

2123151156 views

REKLAMA

2123151162 views

REKLAMA

2123151166 views