REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSłowo do Polonii na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Słowo do Polonii na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

-

„Czas to miłość! (…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”
Kard. Wyszyński

Beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć w maju ubiegłego roku. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że uroczystość musiała zostać odwołana. Od tego czasu trwało oczekiwanie na wyznaczenie nowego terminu.

REKLAMA

Ojciec Święty Franciszek zdecydował o nowym terminie wyniesienia do chwały ołtarzy Prymasa Tysiąclecia i wyznaczył go na 12 września 2021 r. Papież postanowił tego dnia również beatyfikować siostrę Różę Marię Czacką, założycielkę Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego charyzmatem jest służba ludziom niewidomym.

Podczas uroczystości Ojca Świętego będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych.

O życiu i zasługach kard. Wyszyńskiego napisano już bardzo wiele. W przededniu jego beatyfikacji nie chcę przypominać faktów z jego życia, ale pragnę zwrócić uwagę na jego nauczanie, które pomimo upływu wielu lat, a także całkowicie innej rzeczywistości, nic nie straciło ze swojej aktualności.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej w latach 1979-1990, kard. Agostino Casaroli, powiedział kiedyś o Prymasie Tysiąclecia: „Opatrzność zdawała się sposobić go do wielkich zadań, jakie wyznaczyły mu losy Polski, Europy i świata. Jego inteligencja, szlachetność serca, męstwo ducha – hartowane przez długie lata w surowej szkole moralnej i duchowej karności – uczyniły z niego bohatera, który nie będzie zapomniany w tragicznych i heroicznych godzinach ojczystego kraju, bohatera Kościoła naszych czasów”.

Miał rację kard. Casaroli, Polska nie zapomniała tego bohatera. Dziś jego słowa nam, jako Polakom w kraju i za granicą, są bardzo potrzebne, ponieważ kształtują nasze serca i pomagają w podejmowaniu codziennych decyzji.

Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński w 1967 roku w liście pasterskim na Wielki Post ogłosił program Społecznej Krucjaty Miłości. Jest to program odnowy życia codziennego, to zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.Drogi bracie i siostro! Proszę zapoznaj się z „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” kard. Wyszyńskiego i sam odpowiedz sobie na pytanie, czy wypełniasz czas swojego życia miłością, do której wzywał nas Prymas Tysiąclecia.

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym.
7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich.
9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Niech te 10 wskazówek bł. kard. Wyszyńskiego staną się dla nas cenną radą, jaką drogą mamy kroczyć, by wypełnić czas naszego życia miłością. Prymas mówił, że „Czas to miłość! (…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”. Pozostaje nam tylko zacząć już dziś żyć tym programem. Czy jest coś ważniejszego niż Miłość? Bogu niech będą dzięki za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Czackiej.

Niech nowi błogosławieni orędują za nami w niebie.

ks. Marek M. Smółka
Koordynator ds. Duszpasterstwa Polonijnego Archidiecezji Chicagowskiej

REKLAMA

2119268629 views

REKLAMA

2119268722 views

REKLAMA

REKLAMA

2121065075 views

REKLAMA

2119268788 views

REKLAMA

2119268844 views

REKLAMA

2119268885 views