Śladami Krzyżaków w Polsce

0

W Polsce jest wiele bajecznych miejsc – Stare Miasto w Krakowie, wrocławski rynek i Ostrów Tumski, Stare Miasto w Warszawie, Kazimierz Dolny, Długi Targ w Gdańsku, starówka w Poznaniu i wiele innych. W tych miejscach, których dawna architektura została pięknie zrekonstruowana i zachowana po wojnie, mają w sobie ducha czasu. Stworzona przez to romantyczna atmosfera potrafi przenieść zwiedzających w inną rzeczywistość. Byłam przekonana, że zwiedzając Polskę podczas trasy zdjęciowej do programu Flavor of Poland, odkryłam już wszystkie czarujące polskie miasta – dopóki z ekipą nie dojechaliśmy do Torunia! Tu, w stolicy rejonu kujawsko-pomorskiego, odkryłam najważniejsze ślady krzyżackiej historii w Polsce i jedne z najcenniejszych związanych z nią zabytków w Europie! Od architektury po kulinarne tradycje miałam okazję prawdziwie doświadczyć i poczuć smak krzyżackiej ery w naszym kraju. A zatem, była to kolejna, niesamowita podróż w czasie, którą podzielę się z widzami telewizyjnymi Chicago w kolejnym odcinku Flavor of Poland w tę sobotę. Ale najpierw kilka wspomnień…

Nie jestem jedyną ani pierwszą turystką, która się głośno zachwyciła urokiem Torunia. Toruń jest wielkim skarbem pod względem historii. Jego zabytkowy średniowieczny zespół miejski, który składa się ze Starego Miasta oraz niewiele młodszego Nowego Miasta i zamku krzyżackiego, jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznych miejsc w Europie i na świecie. Świadczy o tym wpis na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO z 1997 roku. Ten zachowany do dziś, cenny historyczny układ miasta, złożony głównie z czerwonej cegły, jest reliktem jego założycieli. Czyli, inaczej mówiąc, to krzyżakom zawdzięczamy rozplanowanie zespołu miejskiego, które nie zmieniło się od czasów średniowiecza. Warto zaznaczyć, że Toruń jest jednym z najstarszych polskich miast, założony został w 1233 roku. Miasto podlegało zarządowi krzyżaków aż do 1454 roku. Spacerując dziś po pełnym historii Toruniu możemy podziwiać pozostałości murów obronnych, przejść możemy przez kilka istniejących do dziś średniowiecznych bram miejskich. Zwiedzając słynną, krzywą basztę, zwaną „Krzywa Wieża,” lub pozostałości starego zamku krzyżaków znajdujących się na wschód od Starego Miasta, nie sposób uciec od przywołania powieści „Krzyżacy” autorstwa Henryka Sienkiewicza.

W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Toruń był jednym z największych i najbogatszych miast Królestwa Polskiego, i to widać do dziś! Położony nad rzeką Wisłą i Drwęcą, na skrzyżowaniu szlaków handlowych między zachodnią i wschodnią Europą, Toruń szybko rozwijał się pod względem gospodarczym. Był miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadającym autonomiczną władzę polityczną. Chociaż największy rozkwit Torunia miał miejsce w średniowieczu (gotyk) i renesansie, to nie ma epoki, która nie pozostawiłaby w architekturze Torunia swoich śladów. Spacerując przez miasto nie mogłam wyjść z zachwytu nie tylko nad jego pięknem, ale i elegancją.

REKLAMA

Średniowieczna przeszłość Torunia zostawiła po sobie nie tylko wiele zabytków historycznych, ale dała nam także parę innych podziwianych w skali światowej postaci i skarbów, którymi Polacy szczycą się do dziś. To Toruń dał światu Mikołaja Kopernika. Słynny astronom, który umieścił słońce w centrum Układu Słonecznego, urodził się właśnie tu w 1473 roku. Zwiedzając dzisiaj miasto, możemy zatrzymać się w muzeum przy ulicy Kopernika 17 (to dom w którym urodził się Kopernik), aby dowiedzieć się więcej o życiu i wynalazkach najbardziej znanego i wybitnego mieszkańca Torunia.

Toruń to również stolica uwielbianych na całym świecie pierników! Toruńskie pierniki to najbardziej charakterystyczny symbol miasta. Pierwsze wzmianki o ich wypieku pochodzą już z XIII wieku. Pilnie strzeżone receptury, wykorzystywanie jedynie najlepszej jakości składników do produkcji, sposób wyrabiania i leżakowania ciasta, to sekret tych wyjątkowych ciasteczek, których tradycja w tym mieście liczy ponad 700 lat! O szczegółach ich historii i wzrostu popularności na świecie dowiedziałam się podczas wizyty w uroczym Muzeum Toruńskiego Piernika. Na to słodkie doświadczenie zapraszam na kanale WTTW PBS Chicago w tę sobotę!

Smak pierników wzbudził we mnie chęć poznania również innych charakterystycznych produktów i potraw Torunia i regionu. Na ucztę składającą się z tradycji kujawsko-pomorskich trafiłam do wspaniałej restauracji „Cztery pory roku”, romantycznie ulokowanej w zabytkowym młynie na terenie przedzamcza Zamku Krzyżackiego, w centrum toruńskiej starówki. Tu poznałam szczegóły miejscowej kuchni, spróbowałam pysznej zupy chrzanowej, jak również dania z gęsiny, z której słynie region.

Ale największej niespodzianki turystycznej i kulinarnej doświadczyłam w mieście znajdującym się jakieś 150 kilometrów na północ od Torunia. Zafascynowana historią krzyżacką z Torunia, nie mogłam nie odwiedzić też największego w Europie zabytku pozostawionego przez zakon kryżacki w Polsce, a mianowicie Zamku w Malborku! Według Polskiej Organizacji Turystycznej, na terenie Polski znajduje się ponad 500 zamków (lub ich pozostałości). Zamek w Malborku jest niewątpliwie jednym z najbardziej imponujących. Choć dość brutalna historia zakonu krzyżackiego jest mniej warta podziwu, pod względem potęgi, układu architektonicznego, tradycji i zwyczajów, dawna siedziba Wielkich Mistrzów naprawdę potrafi zafascynować swoich gości. Zamek w Malborku jest najpotężniejszą średniowieczną fortecą pozostawioną w Europie. Przez 150 lat wielki kompleks trzech zamków malowniczo położony nad rzeką Nogat w północnej Polsce był stolicą państwa krzyżackiego.

Po długim spacerze po olbrzymiej, tajemniczej fortecy krzyżackiej, trafiłam do jedynej znajdującej się na terenie zamku restauracji – Gothic Cafe. Tu spotkałam się z jej współwłaścicielem i szefem kuchni w jednej osobie, panem Bogdanem Gałązką, który zapisał historię polskiego dziedzictwa krzyżackiego w moim sercu na zawsze. To dzięki jego historycznej wiedzy mogłam się prawdziwie przenieść w dawną rzeczywistość zamku w Malborku, próbując nawet mistrzowsko przygotowanych przez niego tradycyjnych dań jadanych niegdyś podczas uczt wydawanych w Wielkim Refektarzu!

Ale najbardziej cieszy mnie to, że na to naprawdę wspaniałe spotkanie i historyczną lekcję kulinarną mogę zabrać również Was! Zapraszam na ten unikalny spacer przez Toruń i Malbork w odcinku #110 Flavor of Poland w sobotę, 18 lipca o godzinie 11 rano na kanale WTTW PBS Chicago!

Prowadząca dla Was program,

Aleksandra August

Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony http://www.flavorofpoland.com. Z kolei w mediach społecznościowych umieszczane są wszelkie aktualności odnośnie programu i ciekawostki z mojej podróży po Polsce: @flavorofpoland na Instagram, Facebook i Twitter.

Zdjęcia z archiwum Flavor of Poland