REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Sikorski zapowiada konkurs w sprawie Polonii

Sikorski zapowiada konkurs w sprawie Polonii

-

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jego resort w maju ogłosi dodatkowy konkurs dla organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem dla Polonii. Jak zaznaczył, na konkurs będzie przeznaczona pula 8 mln zł.

fot.PAP-Leszek Szymański/ Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski
fot.PAP-Leszek Szymański/ Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski ogłosi w maju konkurs dla organizacji działających na rzecz Polonii

REKLAMA

Sikorski przedstawił w środę w Senacie informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.

Minister poinformował, że nie wszystkie środki przyznane w ramach konkursu z 2012 r. mogły być wydane „z różnych przyczyn losowych”. – Zobowiązuję się wobec Senatu, że na te środki – co do których jeszcze mamy pewne rezerwy – jeszcze w maju ogłosimy dogrywkę – powiedział Sikorski.

Jak zapowiedział, w nowym konkursie będzie można składać projekty inwestycji polonijnych. – Przewidujemy w jego ramach pulę około 8 mln złotych – dodał.

Sikorski przypomniał, że w 2012 roku konkurs dla organizacji pozarządowych obejmował 201 wniosków na kwotę 139 mln zł, a w konkursie na 2013 rok było już 418 wniosków na 224 mln zł.

W ocenie ministra, świadczy to o „pozytywnym odbiorze nowego systemu”. – Ta oferta (…) trafiła do znacznie szerszej puli zainteresowanych organizacji. I to też tłumaczy (…), że siłą rzeczy jest więcej podmiotów niezadowolonych – przekonywał.

Minister zaapelował też do wnioskodawców o rzetelność. Jak mówił, w ostatniej edycji konkursu nie można było dofinansować jednej z fundacji. – Powodem nie była zła wola, ale nieprecyzyjne czy wręcz nieprawdziwe informacje przekazane we wniosku konkursowym. Na przykład drastycznie zawyżono deklarowaną liczbę uczniów w jednej ze szkół. Otrzymujemy wnioski o dotacje dla organizacji fikcyjnych lub nieistniejących czasopism – wyliczał minister.

Przyznał, że wnioskodawcom zdarza się również zawyżanie wynagrodzeń pracowników stowarzyszeń. – Kuriozalne było przedstawienie przez jedną z fundacji kosztorysu uwzględniającego miesięczne wynagrodzenie prezesa w wysokości 20 tys. zł – więcej niż zarabia minister spraw zagranicznych – zaznaczył.

“Na takie praktyki w MSZ nie będzie zgody” – oświadczył Sikorski.

– Wiemy, że zeszły rok był trudny dla beneficjentów i dla krajowych organizacji pozarządowych, które są partnerami i pośrednikami w finansowaniu współpracy z rodakami. Staraliśmy się, aby żadne wartościowe inicjatywy nie ucierpiały. Jednocześnie chcemy, żeby każdy, kto wykorzystuje pieniądze polskiego podatnika miał świadomość, że ponosi pełną odpowiedzialność za ich racjonalne i uczciwe wydatkowanie – powiedział szef MSZ.

Sikorski zaznaczył, że należy też “rozwiać niepokoje” dotyczące wsparcia MSZ dla mediów polonijnych. – To jest współpraca dla nas priorytetowa. W zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 4,5 mln zł ze środków konkursowych. Nie mniej mamy zamiar wydać w tym roku – oświadczył szef MSZ.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks