REKLAMA

2130471989 views

REKLAMA

2130471988 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównakoronawirusSeniorzy sfrustrowani, że nie mogą się zaszczepić: „Nikt nic nie wie”

Seniorzy sfrustrowani, że nie mogą się zaszczepić: „Nikt nic nie wie”

-

W ostatnim czasie w naszej redakcji mnożą się telefony od polskich seniorów z zapytaniem, gdzie i kiedy mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Skarżą się na brak informacji i pomocy dla tej najbardziej narażonej na zachorowanie grupy. Dodatkowe trudności sprawia niejednokrotnie brak dostępu do Internetu i słaba znajomość języka angielskiego. Przypominamy, że w Chicago i na przedmieściach trwa faza szczepień 1B, która obejmuje m.in. osoby po 65. roku życia, lecz ilość szczepionek jest nadal ograniczona.

80-letni Andrzej Krzemiński z River Forest od tygodni próbuje zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jako mieszkaniec przedmieść jest objęty planem szczepień powiatu Cook. O szczepionkę pytał kilkakrotnie swojego lekarza oraz w najbliższej aptece CVS – bez skutku. Senior nie posługuje się komputerem i internetem.

REKLAMA

Za naszą radą zięć emeryta, który posługuje się biegle językiem angielskim, dwukrotnie próbował zarejestrować go na powiatowej stronie szczepień. Po wpisaniu wymaganych informacji otrzymał tylko numer rejestracji i… na tym się skończyło. Żadnego terminu, żadnej lokalizacji, żadnych szczegółów.

– Stoję w miejscu – powiedział nam Pan Krzemiński w rozmowie telefonicznej. – Lekarz odsyła mnie do apteki, apteka odsyła mnie do lekarza. Nikt nic nie wie. Ten stan oczekiwania jest najgorszy – ubolewa nasz rozmówca.

Dla polskiego seniora brak szczepionki oznacza niepokój przy każdym wyjściu z domu i ograniczone spotkania z bliskimi. Emeryt nie przestaje regularnie dzwonić do swojego lekarza i wypytywać w aptece. Zwraca uwagę, że jego znajomi z Wisconsin zaszczepili się już „bez problemu”.

Osobom będącym w podobnej sytuacji przypominamy, że w fazę szczepień 1B – w której mogą się szczepić seniorzy od 65. roku życia – stan Illinois wkroczył 25 stycznia, lecz liczba szczepionek jest nadal bardzo ograniczona przez rząd federalny. Władze apelują do osób starszych, by uzbroić się w cierpliwość.

Punktów szczepień w naszym stanie stale przybywa. Do czwartku było ich już 860. Tylko w ciągu doby powstało ponad 300 nowych lokalizacji. Punkty szczepień mieszczą się w powiatowych przychodniach, klinikach i szpitalach, specjalnych punktach masowych szczepień oraz w coraz większej liczbie aptek, w tym Walgreens i CVS w całym Illinois.

Szczepienia w dalszym ciągu są możliwe tylko po umówieniu, lecz na najbliższe tygodnie władze Illinois zapowiadają uruchomienie punktów szczepień typu „walk-in”, czyli bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

Do szczepień w obecnej fazie 1B kwalifikuje się ponad 3,2 mln mieszkańców stanu: seniorów w wieku od 65. roku życia i pracowników „pierwszej linii”, w tym pracowników sklepów spożywczych, zakładów wytwórczych i szkół.

W środę gubernator Illinois J.B. Pritzker ogłosił również, że stan rozszerzy listę osób kwalifikujących się do szczepień w fazie 1B na osoby z grupy wysokiego ryzyka zdrowotnego: m.in. pacjentów z rakiem, cukrzycą, otyłością, kobiety w ciąży.

Blisko trzy tygodnie od rozpoczęcia fazy 1B władze nadal apelują do mieszkańców o cierpliwość, tłumacząc, że liczba szczepionek jest ograniczona przez rząd federalny. Radzą, by często sprawdzać dostępność wizyt.

Przypominamy adresy stron internetowych oraz telefon ws. szczepień:

vaccine.cookcountyil.gov – strona przeznaczona jest dla mieszkańców przedmieść powiatu Cook County kwalifikujących się aktualnie do szczepień. Osoby bez dostępu do Internetu mogą telefonować ws. rejestracji i aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące szczepień. Numer telefonu: 833-308-1988 – czynny jest od 7 am do 7 pm, od poniedziałku do piątku.

coronavirus.illinois.gov – witryna przeznaczona jest dla wszystkich mieszkańców stanu Illinois. Na tej stronie znajdują się wszystkie aktualne dane nt. szczepionek w Illinois, wyszukiwarka punktów szczepień i kompletna lista wszystkich placówek szczepień wraz z ich stronami internetowymi.

Mieszkańcy Chicago mogą uzyskać informacje o szczepieniach na stronie:

www.chicago.gov/city/en/sites/covid19-vaccine/home/vaccine-planning-in-chicago.html (na stronie jest możliwość automatycznego przetłumaczenia na język polski)

Z uwagi na dużą liczbę odwiedzających strony internetowe odnotowano trudności podczas prób rejestracji na szczepienia i spowolnienie funkcjonowania tych witryn.

Joanna Marszałek
[email protected]

współpraca:

Jeżeli jesteś seniorem po 65. roku życia, który pomyślnie przebrnął przez proces szczepienia przeciw COVID-19, zadzwoń do nas, by podzielić się swoim doświadczeniem: (773) 763-3343 wewn. 237

REKLAMA

2126315059 views

REKLAMA

REKLAMA

2126315076 views

REKLAMA

REKLAMA

2128111396 views

REKLAMA

2126315086 views

REKLAMA

2126315090 views

REKLAMA

2126315094 views