REKLAMA

2115445227 views

REKLAMA

2115445226 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSenator Schumer specjalnie dla „Dziennika Związkowego”: JOLT ma szanse na zatwierdzenie

Senator Schumer specjalnie dla „Dziennika Związkowego”: JOLT ma szanse na zatwierdzenie

-

Senator Chuck Schumer fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Senator Chuck Schumer fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Senator Chuck Schumer (demokrata z Nowego Jorku) optymistycznie odnosi się do szans na przegłosowanie ustawy JOLT jeszcze w obecnej, 114. sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Alicja Otap: Ponownie zgłosił Pan w Senacie projekt ustawy JOLT (Jobs Originating through Launching Travel), która umożliwia włączenie Polski do programu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP). Dlaczego nie rezygnuje Pan z walki o zatwierdzenie przez Kongres tego wniosku?

Senator Chuck Schumer: Zawsze byłem przekonany, że ustawa JOLT będzie bodźcem dla naszej gospodarki i przysporzy miejsc pracy oraz doda energii, zwiększy siłę i żywotność społeczności polsko-amerykańskich w całych Stanach Zjednoczonych. Doceniam też to, że Polska jest jednym z najstarszych i najwierniejszych przyjaciół Stanów Zjednoczonych, i naszym partnerem w NATO. Polscy żołnierze walczyli przy boku amerykańskich w Afganistanie i Iraku. Polska zasługuje na udział w programie bezwizowym w uznaniu za to, że jest naszym partnerem i ze względu na nieoceniony wkład Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych, by wymienić chociażby historycznego bohatera Tadeusza Kościuszko, a obecnie senator Barbarę Mikulski, moją przyjaciółkę i partnerkę w Senacie.

Jakie według Pana są szanse na zatwierdzenie ustawy JOLT jeszcze w obecnej, 114. sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych?

– Szanse są duże, ponieważ ustawa JOLT ma dwupartyjne poparcie tak w Senacie, jak i w Izbie Reprezentantów. Pragnę też przypomnieć, że starania o zniesienie wiz dla Polaków prowadzone są dwutorowo. W poprzedniej sesji Kongresu USA przeforsowałem tę samą kwestię w kompleksowej reformie imigracyjnej, o której zatwierdzenie będę w dalszym ciągu zabiegał.

Ściśle współpracuje Pan z polsko-amerykańską społecznością…

– Tak, od dawna jestem rzecznikiem ważnych dla niej kwestii. Zniesienie wiz jest tylko jedną z takich spraw. Mam też kontakt z ambasadą RP. Osobiście rozmawiałem z ambasadorem Ryszardem Schnepfem o dopuszczeniu Polski do ruchu bezwizowego.

W lipcu Kongres Polonii Amerykańskiej uhonorował Pana Medalem Wolności w uznaniu Pańskich dokonań na rzecz polsko-amerykańskiej społeczności…

– Medal Wolności KPA to dla mnie wielki zaszczyt, dodający sił do dalszej działalności. Będę dalej niestrudzenie pracował na rzecz Amerykanów polskiego pochodzenia — od Greenpointu poprzez Greenport aż do Cheektowaga.

Rozmawiała: Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

REKLAMA

2116674426 views

REKLAMA

REKLAMA

2116674625 views

REKLAMA

REKLAMA

2118470994 views

REKLAMA

2116674732 views

REKLAMA

2116674817 views

REKLAMA

2116674905 views