REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSenator Mark Kirk – sprzymierzeniec akcji zniesienia wiz

Senator Mark Kirk – sprzymierzeniec akcji zniesienia wiz

-

Mark Kirk (z lewej) fot.Tannen Maury/EPA
Mark Kirk (z lewej) fot.Tannen Maury/EPA

Senator Mark Kirk (republikanin z Illinois) w korespondencji skierowanej do naszej gazety uważa za bardzo przekonujące argumenty natury ekonomicznej, których dostarczają statystyki Kajowego Stowarzyszenia Turystycznego (U.S. Travel Association). Kirk od wielu lat czyni starania na rzecz dopuszczenia Polski do programu ruchu bezwizowego.

Kolejną próbę podjął w czerwcu br., gdy wraz z senator Barbarą Mikulski (demokratką z Maryland) przeforsował w komisji senackiej ustawę dotyczącą finansowania bezpieczeństwa narodowego, która zawierała dopuszczenie Polski do programu bezwizowego.

REKLAMA

W oświadczeniu wydanym specjalnie dla czytelników “Dziennika Związkowego” senator Kirk stwierdza: “Polska jest jednym z najbliższych sojuszników naszego narodu. Ponad milion Amerykanów polskiego pochodzenia mieszka w aglomeracji chicagowskiej. Swe dzisiejsze oblicze Chicago zawdzięcza w ogromnej mierze dziedzictwu kulturowemu polskiej społeczności. Już najwyższy czas, abyśmy otworzyli drzwi dla naszych partnerów, którzy chcą odwiedzić Stany Zjednoczone. Równocześnie, co jest bardzo ważne, rozszerzenie programu bezwizowego przysporzy wiele miliardów dolarów gospodarce naszego kraju.”

Warto przypomnieć, że senatorowie Kirk i Mikulski wielokrotnie wnioskowali o reformę programu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP). Inicjatywa legislacyjna ich autorstwa (VWP Enhanced Security and Reform Act) upoważniłaby sekretarza bezpieczeństwa narodowego do złagodzenia kryterium decydującego o przyjęciu do ruchu bezwizowego. Ustawa, pozwalająca na podwyższenie kryterium nawet do 10 proc. odrzuconych wniosków wizowych, nie została jednak przyjęta przez Kongres, ale jej elementy wykorzystano w ustawie JOLT (Jobs Originating through Lunching Travel), która czeka obecnie na rozpatrzenie w Izbie Reprezentantów i Senacie. Senator Kirk jest wśród współwnioskodawców inicjatywy JOLT.

Przypomnijmy, że senator Kirk od wielu lat czyni starania na rzecz dopuszczenia Polski do programu bezwizowego, zwiększenia jej potencjału obronnego przy pomocy tarczy antyrakietowej i zacieśnienia przyjaźni polsko-amerykańskiej. Za swą działalność został w 2012 r. odznaczony Komandorskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Senator Mark Kirk sprawuje urząd od 2010 roku. Wcześniej przez dziewięć lat zasiadał w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej. Polityk jest emerytowanym komandorem wywiadu rezerwy marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Z zawodu prawnik. Absolwent uniwersytetów Cornell i Georgetown oraz London School of Economics.

REKLAMA

2109561554 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561786 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358177 views

REKLAMA

2109561927 views

REKLAMA

2109562026 views

REKLAMA

2109562134 views