0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSejm RP uczci Marię Mirecką-Loryś

Sejm RP uczci Marię Mirecką-Loryś

-

DSCF5034

Setna rocznica urodzin Marii Mireckiej-Loryś – podczas wojny członkini podziemia niepodległościowego, potem działaczki amerykańskich organizacji polonijnych – ma być uczczona przez Sejm RP. Stosowną uchwałę przyjęła we środę komisja Kultury i Środków Przekazu.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku. Studiowała na uniwersytecie we Lwowie, gdzie wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK, awansowana została na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

REKLAMA

W 1943 r. Maria Mirecka uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, które w maju 1936 r. podczas pielgrzymki złożyła polska młodzież akademicka. W 36-osobowej grupie młodzieży Maria Mirecka reprezentowała Lwów, a obecny tam Karol Wojtyła – Kraków.

Po zakończeniu wojny Mirecka wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana przez władze komunistyczne w Nisku. Na wolność wyszła 1 września 1945 r., na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę i z grupą kilkunastu działaczy narodowych dotarła do obozu 2 Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, oficera rezerwy, Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 r. wyemigrowała do Anglii.

W styczniu 1952 r. z rodziną wyjechała do USA, najpierw do Toledo w stanie Ohio, a w 1954 r. do Chicago. Tam zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych. Działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem Zarządu Głównego Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Od lat 70. XX w. zaangażowana jest w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. W grudniu 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Współpracuje z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywa cotygodniowe felietony z cyklu „Otwarty mikrofon”.

Maria Mirecka-Loryś jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”. W 2014 roku został zrealizowany film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś pt. „Szkic do życiorysu” w reżyserii Ewy Szakalickiej.

„W setną rocznicę urodzin Sejm RP pragnie wyrazić uznanie i podziękować wielkiej patriotce, pani Marii Mireckiej-Loryś za ogromny wkład w walkę o niepodległość Ojczyzny i nieustanna troskę o Polaków na całym świecie” – głosi tekst uchwały.

Wątpliwości posłów wzbudził fakt, że 100. rocznica urodzin Marii Mireckiej-Loryś minęła 7 lutego, poza tym zastanawiano się, czy Sejm RP kiedykolwiek uczcił podobną uchwałą osobę żyjącą. Przedstawiciel wnioskodawców – Robert Winnicki (Ruch Narodowy) argumentował jednak, że setna rocznica osoby tak zasłużonej dla Polski, wciąż aktywnie działającej, zasługuje na szczególne uznanie ze strony Sejmu RP. Jego zdaniem w osobie Marii Mireckiej-Loryś uhonorowane zostanie całe pokolenia Kolumbów, a także zamordowany przez komunistyczne władze w 1952 roku jej brat – Adam Mirecki.

Uchwała trafi niebawem pod głosowania Sejmu RP. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091327266 views

REKLAMA

2091327565 views

REKLAMA

2093124024 views

REKLAMA

2091327846 views

REKLAMA

2091327992 views

REKLAMA

2091328136 views