REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia SDPA wręczy nagrodę podczas I Kongresu Teatru Polskiego w chicagowskim MPA

SDPA wręczy nagrodę podczas I Kongresu Teatru Polskiego w chicagowskim MPA

-

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce w dniu 9 sierpnia 2019 r. podjął decyzję o przyznaniu pierwszej w historii nagrody SDPA. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbędzie się 8 września podczas I Kongresu Teatru Polskiego w chicagowskim MPA.

Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce została przyznana Ewie Milde i Bogdanowi Łańko w uznaniu wieloletniej pracy artystycznej. SDPA zaprasza wszystkich członków i sympatyków na uroczystość, która odbędzie się w MPA 8 września o godz. 4 pm.

Dodatkowo organizatorzy I Kongresu Teatru Polskiego w Chicago informują, że wydarzenie ma być głosem środowiska, które chce wyraziście zwrócić uwagę na swoje dokonania, opowiedzieć o wyzwaniach towarzyszących tworzeniu teatru na obczyźnie, upomnieć się o znaczenie swojej pracy, ale także o tej pracy opowiedzieć.

Ewa Uszpolewicz i Andrzej Krukowski piszą w komunikacie prasowym: ,,Nie chcemy pisać sobie laurki. Chcemy przejrzeć się w głosach krytyków i kolegów po fachu, ale przede wszystkim publiczności. Chcemy pokazać, że jesteśmy kontynuatorami pięknej tradycji polskiego teatru w Chicago, który „stał się” wraz z przyjazdem pierwszych imigrantów do USA, ale także przedstawić nasze aktualne dokonania, bo przecież w sezonie teatralnym 2018/2019 każdy z naszych czterech teatrów zagrał premierę! I oczywiście pomówić o planach. Liczymy na otwartą dyskusję o polskim teatrze, którego specyfika leży w ekspatriacji”.

Jak informują organizatorzy, KTP został pomyślany jako dynamiczne spotkanie, w którym wezmą udział twórcy teatru zarówno ci ze sceny, jak i zza kulis, krytycy, mecenasi, widzowie. ,,Poza panelem dyskusyjnym zaprezentujemy się w literackim happeningu z udziałem publiczności. Nasze spotkanie, pomyślane jako integracyjne, ponad podziałami i wizjami artystycznymi, będzie także okazją do wręczenia specjalnej nagrody Kongresu. Trafi ona w tym roku, dla nas inauguracyjnym, do Wiesława Gogacza, właściciela Art Gallery Kafe, miejsca, które wszyscy polscy aktorzy w Chicago, a także spora liczba widzów, doskonale znają; wielu z nas na scenie AGK prezentowało swoje produkcje. Chcemy uhonorować Wiecha za wieloletnie i konsekwentne promowanie polskiej kultury w Chicago”.

Organizatorzy konkludują, że Pierwszy Kongres Teatru Polskiego w Chicago otwiera nową tradycję na bogatej mapie wydarzeń polonijnych w Wietrznym Mieście. W komunikacie czytamy: ,,Jesteśmy przekonani, że (tradycję) wyraźną i znaczącą nie tylko dla środowiska, ale także dla widzów, bowiem: ,,Cudze chwalicie/Swego nie znacie/Sami nie wiecie/ Co posiadacie”.

Kongres odbywa się przy wsparciu i pod patronatem Muzeum Polskiego w Ameryce. Wstęp 5 dol.

Do zobaczenia 8 września. Drzwi otwarte już od godz. 3 pm. Program rozpoczyna się punktualnie o godz. 4 pm – serdecznie zapraszają organizatorzy.

(Inf. wł.)

fot.Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks