REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaProfesor Sienkiewicz na Przystanku Historia

Profesor Sienkiewicz na Przystanku Historia

-

Działający przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce Przystanek Historia IPN Chicago zorganizował po raz kolejny warsztaty dla nauczycieli. Tym razem do Wietrznego Miasta zawitał znakomity historyk sztuki, profesor Jan Wiktor Sienkiewicz. Pobyt profesora w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się od Portland, gdzie odbywał się XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych, na którym wygłosił inaugurujący wykład i poprowadził cieszące się dużym powodzeniem zajęcia.

Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz jest pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz jedynym w Polsce historykiem sztuki posiadającym specjalizację w zakresie sztuki polskiej na emigracji. Jest autorem, współautorem i współredaktorem ponad 200 publikacji, w tym 30 książek dotyczących kultury artystycznej w obrębie polskiej i europejskiej sztuki nowoczesnej, a szczególnie polskiej plastyki i polskiego życia artystycznego poza Polską w XX i XXI wieku. Celem większości opracowań autorstwa profesora Sienkiewicza jest przywrócenie polskiej XX-wiecznej historii sztuki dokonań polskich artystów tworzących na emigracji, a także określenie ich roli i udziału we współtworzeniu dziejów plastyki w krajach, które stały się ich nowymi ojczyznami. Za wybitne zasługi w badaniach i w upowszechnianiu sztuki i kultury polskiej powstałej na emigracji, w 2014 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artis.
Profesor Sienkiewicz wygłosił wykład dla polonijnych nauczycieli pt. „Artyści Andersa. Uratowani z nieludzkiej ziemi”. Spotkanie odbyło się 2 czerwca w siedzibie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, towarzyszyła mu także projekcja niezwykłego filmu pt. „Artyści Andersa” oraz prezentacja albumu o tym samym tytule. Osoby uczestniczące w prelekcji podkreślały ogromne znaczenie pracy prof. Sienkiewicza dla ocalenia od zapomnienia wielu wybitnych polskich twórców emigracyjnych. Była to również niebywała okazja na poszerzenie swojej wiedzy na temat mało znany, a jakże ważny dla polskiej historii i kultury. Warto także dodać, że profesor jest świetnym mówcą, a jago wykłady zawsze cieszą się dużą popularnością.
Kierujący jedynym w świecie w strukturach uniwersyteckich Zakładem Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji w Katedrze Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oprócz zajęć z pedagogami odwiedził też Muzeum Polskie w Ameryce, gdzie miał okazję zapoznać się z bogatą kolekcją polskiej sztuki współczesnej. Odbył szereg spotkań z wieloma osobami, m.in. konsulem Piotrem Janickim, prezesem ZNP i KPA Frankiem Spulą, Zofią Biernadską, uczestniczką bitwy o Monte Cassino i druhną Barbarą Chałko, posiadaczką praw autorskich do twórczości Ref-Rena i organizatorką apeli poległych na działce weterańskiej cmentarza Maryhill. Pobyt w Chicago i USA był dla profesora Sienkiewicza bardzo intensywny i z pewnością w jego wyniku zrodzi się wiele nowych pomysłów i projektów.
Obszerny wywiad z prof. Janem Wiktorem Sienkiewiczem ukaże się w kolejnym weekendowym wydaniu “Dziennika Związkowego”.

REKLAMA

Tekst i foto: Helena Sołtys, Marek Adamczyk
Koordynatorzy Przystanku Historia IPN Chicago

  • 1
  • 2
  • 3

REKLAMA

2122831262 views

REKLAMA

REKLAMA

2122831280 views

REKLAMA

REKLAMA

2124627600 views

REKLAMA

2122831290 views

REKLAMA

2122831296 views

REKLAMA

2122831300 views