REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaProf. Maria Siemionow otrzymała tytuł doktora honoris causa UWM w Olsztynie

Prof. Maria Siemionow otrzymała tytuł doktora honoris causa UWM w Olsztynie

-

Chirurg i transplantolog, pracująca w Stanach Zjednoczonych prof. Maria Siemionow otrzymała w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2008 r. wykonała czwarty na świecie, a pierwszy w USA udany przeszczep twarzy.

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uhonorował prof. Siemionow tytułem doktora honoris causa „za znaczny wkład w rozwój nauki polskiej i światowej w obszarach takich, jak chirurgia rekonstrukcyjna, medycyna regeneracyjna oraz transplantologia; wybitną działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i medyczną oraz niezwykłą życzliwość i stałą gotowość do pomagania innym”.
Tytuł wręczono prof. Siemionow w dniu święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – 1 czerwca miną 24 lata od powołania uczelni. Rektor prof. Jerzy Przyborowski podkreślał, że przyjęcie przez prof. Siemionow tytułu jest „ogromnym zaszczytem i radością dla uczelni”.
Prof. Dawid Larysz, który był promotorem w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa prof. Siemionow, podkreślał, że zapisała się ona na stałe w dziejach nauki światowej jako naukowiec, który w 2008 r. przeprowadził pierwszy w USA prawie całkowity przeszczep twarzy. Pacjentka była ofiarą postrzelenia.
„Pani profesor była gotowa do tego zabiegu już w 2002 r., ale względy biurokratyczno-administracyjne jej przeszkodziły. Pomogła w tym zabiegu innym ośrodkom, a sama uzyskała pierwszy raz na świecie zgodę komisji bioetycznej na przeczep twarzy” – mówił prof. Larysz, podkreślając, że dzięki trwającemu 22 godziny zabiegowi pacjentka uzyskała m.in. możliwość samodzielnego oddychania, jedzenia i mówienia.
Prof. Siemionow ma na koncie ponad 400 publikacji naukowych i 120 książek, pod jej nadzorem naukowym powstały 4 publikacje zbiorowe. Jest też autorką 8 patentów.
Prof. Siemionow ukończyła studia medyczne w Poznaniu. W 1985 r. poznańska uczelnia nadała jej stopień doktora nauk medycznych, w 1992 r. prof. Siemionow uzyskała stopień doktora habilitowanego za pracę na temat hemodynamiki krążenia w wolnym płacie mięśniowym. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2011 r. w Poznaniu, a swoje umiejętności doskonaliła m.in. w USA i Finlandii. Prawie 20 lat prof. Siemionow kierowała Oddziałem Chirurgii Plastycznej i Mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland. Obecnie jest profesorem i dyrektorem Microsurgery Research, University of Illinois, College of Medicine w Chicago. (PAP)

REKLAMA

2094043260 views

REKLAMA

REKLAMA

2094043544 views

REKLAMA

2095839993 views

REKLAMA

2094043794 views

REKLAMA

2094043932 views

REKLAMA

2094044073 views