REKLAMA

2129384931 views

REKLAMA

2129384930 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPrezydent podziękował Polonii w USA za dbanie o dobre imię Polski

Prezydent podziękował Polonii w USA za dbanie o dobre imię Polski

-

fot.Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Andrzej Duda (w środku) i ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf (z prawej) fot.Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii w USA za „budowanie prawdy historycznej” dot. dziejów Polski i dbanie o jej dobre imię. Dziękował też za “spokojne i rzeczowe” tłumaczenie elitom w Stanach Zjednoczonych rzeczywistego obrazu ostatnich zmian w naszym kraju.

REKLAMA

Prezydent od wtorku przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. weźmie udział w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego (w piatek). W czwartek wieczorem Andrzej Duda będzie natomiast uczestniczył w obiedzie wydanym w Białym Domu przez prezydenta Baracka Obamę dla wszystkich kilkudziesięciu przywódców przybyłych na szczyt.

W środę prezydent spotkał się w National Press Club ze środowiskiem ekspertów z waszyngtońskich think tanków, z którymi rozmawiał m.in. o polskiej koncepcji bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym o lipcowym szczycie NATO i polskich oczekiwaniach wobec niego.

Andrzej Duda spotkał się też tego dnia z amerykańską Polonią; najpierw w jej młodymi reprezentanci a wieczorem w polskiej ambasadzie z szerszym gronie.

Podczas wieczornego spotkania prezydent dziękowała Polonii m.in. z Waszyngtonu, Chicago i San Francisco za kultywowanie polskiej tradycji i polskiego języka. „Chciałbym podziękować za dbałość o nauczanie języka polskiego; za to, co państwo czynią w kwestii wychowania następnych pokoleń w duchu poczucia łączności z ojczyzną; to język, to znajomość naszej historii, to wszystko to, co wielu z państwa na co dzień czyni bardzo często całkowicie społecznie” – mówił prezydent.

Jak zapewnił, razem z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim i premier Beatą Szydło czynią starania, aby ze strony państwa polskiego wzmocnić tę działalność, w tym zapewnić odpowiedni status nauczyciela polonijnego. „To wymaga zmian legislacyjnych; będziemy te zmiany czynili” – powiedział prezydent.

Podziękował też Polonii za „budowanie prawdy historycznej” dotyczącej dziejów Polski i dbanie o jej dobre imię w Stanach Zjednoczonych. „Wiemy wszyscy doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Nie chce mówić, że ktoś specjalnie przedstawi informację, które mają postawić Polskę w złym świetle. Chciałbym wierzyć w to, że wszelkie sytuacje, kiedy dochodzi do zakłamania historii, są po prostu efektem braku wiedzy” – powiedział Duda.

Jak dodał, obrona dobrego imienia Polski to zadanie przede wszystkim dla polskiego rządu, ale także dla władz lokalnych. Pięknym przykładem tego – zaznaczył prezydent – jest niedawne otwarcie muzeum upamiętniające Polaków ratujących Żydów w Markowej, “w miejscu gdzie niemieccy naziści dokonali zbrodni na polskiej rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów mordując ich, ich dzieci oraz ich żydowskich sąsiadów, których przyjęli pod swój dach w czasie kiedy Niemcy dokonywali Holokaustu na Żydach”.

Duda zaznaczył, że w instytucie Yad Vashem jest ponad 6 tys. drzew upamiętniających Polaków ratujących Żydów. „To jest nasza duma, coś czym powinniśmy się szczycić i co zadaje kłam wszelkiemu fałszowi historycznemu” – podkreślił prezydent.

Podziękował amerykańskiej Polonii za to, że głoszą “niestrudzenie prawdę o naszej historii” i nie boją się “sprzeciwiać sytuacjom, kiedy w przestrzeni medialnej, publicznej w Stanach Zjednoczonych pojawiają się informację szkodzące Polsce”. Prezydent zapewnił, że Polonia będzie miała w tej działalności wsparcie ze strony prezydenta i polskiego rządu.

Podziękował też, za to, że Polonia „spokojnie i rzeczowo” przedstawia władzom USA i mediom „rzeczywisty obraz sytuacji, która ma miejsce obecnie w Polsce”. „Pojawia się na ten temat wiele nieprawdziwych informacji. Te sprawy trzeba spokojnie wyjaśniać. Polska naprawdę ma się dobrze, demokracja w Polsce ma się dobrze, wolność słowa ma się dobrze. Oczywiście są spory polityczne, czasem bardzo ostre. Mam nadzieję, że uda się je wyciszyć, uda się znaleźć rozwiązania, które będą mogły być zaakceptowane, które umocnią demokratyczność ważnych instytucji życia państwowego i publicznego i będą dobrym krokiem, jeżeli chodzi o tworzenie w Polsce demokratycznego ustroju” – mówił Duda.

Jak dodał, spory są naturalnym elementem demokracji, “ważne aby przebiegały w atmosferze myślenia o polskich interesach, które mają charakter nadrzędny.(PAP)

Z Waszyngtonu Marzena Kozłowska

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121589869 views

REKLAMA

REKLAMA

2121589889 views

REKLAMA

REKLAMA

2123386209 views

REKLAMA

2121589900 views

REKLAMA

2121589909 views

REKLAMA

2121589913 views