REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPrezydent Duda z wizytą w USA

Prezydent Duda z wizytą w USA

-

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent Andrzej Duda z małżonką przybył do Nowego Jorku, gdzie w przyszłym tygodniu weźmie udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także w szczycie ONZ dotyczącym migracji i uchodźców. Spotka się też z amerykańską Polonią.

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent zapowiedział, że Polska jest na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które wzmocni naszą pozycję w UE.

REKLAMA

Prezydent informował, że jego wizyta ma trzy zasadnicze elementy. Pierwszym jest spotkanie z Polonią i kombatantami, polskimi przedsiębiorcami, drugim – spotkanie z przedsiębiorcami, którzy są związani z Amerykańską Izbą Handlu oraz z przedstawicielami „wielkich amerykańskich firm, korporacji, które inwestują lub planują inwestować w naszym kraju”. Trzecim elementem wizyty jest jego obecność w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która ma być poświęcona zrównoważonemu rozwojowi, a także na szczycie ONZ, który ma być poświęcony sprawie ruchów migracyjnych i uchodźców.

„Na obu tych spotkaniach będą moje wystąpienia, będziemy rozmawiali o tych kwestiach, które tak mocno dzisiaj dotyczą przede wszystkim Europy, jeżeli chodzi o migrację i uchodźców” – powiedział Andrzej Duda.

18 września w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w Pensylwanii odbędą się uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym. Gośćmi ojców paulinów będzie polska para prezydencka – Agata i Andrzej Dudowie. Prezydent Duda odsłoni pomnik żołnierzy wyklętych, spotka się także z Polonią.

Uroczystości w duchowej stolicy amerykańskiej Polonii, poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych, rozpoczną się 17 września. Ich organizatorami jest Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. 17 września o godz. 10 rozpocznie się konferencja poświęcona działalności polskiego podziemia antykomunistycznego, w której udział wezmą m.in. prof. Marek Chodakiewicz z Institute of World Politics, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, Magdalena Merta z Urzędu ds. Kombatantów oraz dr Jacek Pawłowicz – dyrektor nowo powstałego Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 mszą św., w której uczestniczyć będzie prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda z małżonką. Po nabożeństwie, o godz. 15 para prezydencka spotka się z Polonią i przedstawicielami mediów. O 16 na przyklasztornym cmentarzu prezydent Duda odsłoni pomnik Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych w bestialski sposób przez komunistów: Danuty Śledzikówny ps. Inka, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Autorami pomnika są Bożena i Andrzej Praszczykowie. Bezpośrednio po odsłonięciu pomnika przewidywane jest uroczyste podpisanie generalskiej nominacji Jana Karskiego.

Oprócz udziału w uroczystościach w Amerykańskiej Częstochowie prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, a 19 września spotka się z przedstawicielami nowojorskiej Polonii, amerykańskiego biznesu i organizacji żydowskich. Wizyta pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych zakończy się 22 września.

(gd, PAP)

Obszerną relację fotograficzną z prezydenckiej wizyty w Amerykańskiej Częstochowie znajdą Państwo na stronie dziennikzwiazkowy.com

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2105153482 views

REKLAMA

2105153715 views

REKLAMA

2106950107 views

REKLAMA

2105153858 views

REKLAMA

2105153958 views

REKLAMA

2105154067 views