REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Prezes KPA Franciszek Spula pisze do prezydenta Obamy ws. Ukrainy

Prezes KPA Franciszek Spula pisze do prezydenta Obamy ws. Ukrainy

-

To już trzeci list, który w imieniu Kongresu Polonii Amerykańskiej prezes Frank Spula wysłał do Białego Domu z wyrazami poparcia dla sankcji wymierzonych w Rosję oraz w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu nad Ukrainą.  W rozmowie z “Dziennikiem Związkowym” prezes Spula podkreślił, że o podobnej, jak w przypadku Ukrainy, kampanii nacisku nie było mowy po katastrofie w Smoleńsku, ponieważ polski rząd sam dobrowolnie przekazał Rosji prawo do przeprowadzenia śledztwa. Tym samym zamknął możliwość interwencji Stanów Zjednoczonych.

Prezes KPA Frank Spula fot.Anna Zalińska
Prezes KPA Frank Spula fot.Anna Zalińska

REKLAMA

– Każdy list do Białego Domu ma duże znaczenie. Rząd wie, że ma poparcie społeczeństwa i podejmuje decyzje zgodne z jego życzeniami. Liczą się listy osób indywidualnych, a jeszcze bardziej organizacji, które reprezentują setki ludzi. KPA otrzymał podziękowanie za wspieranie wysiłków prezydenta. To miłe, lecz mało ważne. Ważny jest tylko wynik interwencji naszych i innych organizacji – oświadczył Frank Spula.

A oto treść listu w tłumaczeniu na język polski:

“Prezydent Barack Obama

Kongres Polonii Amerykańskiej i jego reprezentanci w całym kraju są mocno zaniepokojeni wydarzeniami na Ukrainie. Zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu malezyjskich linii lotniczych przez wspieranych przez Kreml rosyjskich separatystów w środowisku polonijnym przywołało pamięć o katastrofie lotniczej w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku, w której zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i członkowie polskiego rządu.

Społeczność polsko-amerykańska zdecydowanie opowiada się za nałożeniem na Rosję surowych sankcji, a w razie potrzeby za podjęciem innych akcji. Rosyjsko-ukraiński konflikt bez wątpienia jest dla Europy największym od zakończenia zimnej wojny wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa i takim pozostanie aż do rozwiązania.

Panie Prezydencie, Kongres Polonii Amerykańskiej popiera Pana wysiłki zmierzające do przekonania światowych liderów o zagrożeniach dla Ukrainy ze strony rosyjskiego rządu. Panu Putinowi, jako prezydentowi Rosyjskiej Federacji, należy przypomnieć o obowiązku wykorzystania własnych wpływów i siły do hamowania zatargów i walk – zamiast ich prowokowania.

Zwracamy się do Pana z prośbą o wpływanie na państwa europejskie, by wspólnie działały i mówiły jednym głosem ze Stanami Zjednoczonymi. W przeciwnym wypadku my i reszta świata będziemy żyć w zagrożeniu. Jest rzeczą niefortunną, że takie kraje jak Francja, Anglia, Włochy i Niemcy przedkładają stosunki gospodarcze nad bezpieczeństwo. Musimy popierać nowy rząd Ukrainy, by mogła żyć bezpiecznie i w pokoju. Kongres Polonii Amerykańskiej ma również na uwadze bezpieczeństwo obywateli Polski sąsiadującej z Ukrainą i położonej niedaleko Rosji.

Musimy wzmocnić wysiłki dyplomatyczne, by przekonać skłócone państwa do szanowania praw międzynarodowych oraz praw państw sąsiednich, co jest podstawą bezpieczeństwa w cywilizowanym świecie.

Polsko-amerykańska społeczność liczy na Pana przywódczą rolę w tej kwestii.

Prezes Frank Spula”

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks