REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Prezes IPN spotkał się z chicagowską Polonią

Prezes IPN spotkał się z chicagowską Polonią

-

Spotkanie gości z IPN-u z prezesem KPA i ZNP Frankiem Spulą  fot. G.Dziedzic

Polski nie da się zabić – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który w Chicago spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Szarek gościł w Stanach Zjednoczonych w związku z otwarciem lokalnego Przystanku Historia.

REKLAMA

Jak informuje IPN, prezes instytucji Jarosław Szarek wraz z delegacją w niedzielę uczestniczył we mszy św. w kościele Trójcy Świętej w Chicago oraz złożył w katakumbach świątyni ziemię z Kwatery Ł na warszawskich Powązkach, tzw. Łączki.

Na miejscu spotkał się z miejscowymi przedstawicielami Polonii, których prosił, aby dbali o złożoną w katakumbach ziemię, ponieważ “jest ona relikwią, przypominającą w zawsze wolnym mieście, że Polski nie da się zabić”. Jak podkreślał Szarek, o tym mówi ‘Łączka’ – miejsce, gdzie “chciano pogrążyć w niepamięci bohaterów walczących o wolność ojczyzny”.

Prezes IPN przypomniał zebranym także, że na schodach świątyni fotografowano niegdyś Paderewskiego i żołnierzy armii Hallera. Jak mówił, teraz jest to miejsce, w którym zebrało się kolejne pokolenie, aby wspólnie dbać o Polskę.

Zebranym – m.in. konsulom RP Piotrowi Janickiemu i Piotrowi Semeniukowi, przedstawicielom Narodowych Sił Zbrojnych, grup rekonstrukcyjnych, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz harcerzom – pokazano animację “Niezwyciężeni”; krótką filmową opowieść o polskiej historii i walce Polaków o odzyskanie wolności, w której pojawiają się m.in. postaci rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego. Uroczystości towarzyszyła też wystawa “Nie tylko dywizjon 303”, która – w ocenie IPN – podobnie jak film wzbudziła duże zainteresowanie.

Szarek podczas wizyty w USA rozmawiał także z Andrew Przybylo, burmistrzem miasta Niles, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Andersa. Prezes IPN odwiedził cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie upamiętnił amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia poległych w bitwach I Wojny Światowej oraz żołnierzy Armii Hallera.

Szarek złożył kwiaty także pod Pomnikiem Katyńskim, tablicą smoleńską, na grobie Agnieszki Wisły oraz pod pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarzu Maryhill w Niles.

Agnieszka Wisła, jak przypomina IPN, była jedną z 42 kobiet-ochotniczek Stanów Zjednoczonych, które jako pielęgniarki Polskiego Białego Krzyża w latach 1918-1921 opiekowały się rannymi żołnierzami w szpitalach wojskowych we Francji i w Polsce. Wisła w 1922 założyła także chicagowski Komitet Pomocy Weteranom.

W Chicago Szarek odwiedził również siedzibę najstarszej polskiej gazety poza granicami kraju “Dziennika Związkowego”, spotkał się z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą, złozył wizytę w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej (SWAP), najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej na świecie, gdzie zaprezentował m.in. wydany przez IPN album poświęcony legendarnemu dowódcy Błękitnej Armii – gen. Józefowi Hallerowi.

Wizyta Jarosława Szarka w Stanach Zjednoczonych odbyła się w związku z otwarciem Przystanku Historia w Chicago. Placówka wystartowała 18 stycznia. Celem działania instytucji, do której podobne działają także w wielu miastach w Polsce i za granicą – m.in. w Wilnie, w Brukseli, w Nowym Jorku – jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej, a także prowadzenie dyskusji o historii Polski. (PAP), (inf.wł.)

REKLAMA

Poprzedni artykuł100 lat temu (57)
Następny artykułMetra przypomina o podwyżkach

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks