REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Premiera filmu “America’s first Polish-English dual language program”

Premiera filmu “America’s first Polish-English dual language program”

-

Szkoła podstawowa Clearmont Elementary School w Elk Grove Village we współpracy z Fundacją Dobra Polska Szkoła i Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago przedstawi premierę filmu pt. „America’s first Polish-English dual language program” (Pierwszy w Ameryce program polsko-angielski program dwujęzyczny). Bogatą tradycję polskich programów dwujęzycznych ma chicagowskie szkolnictwo publiczne (CPS).

O premierze poinformował w komunikacie prasowym wicekonsul Piotr Semeniuk z Konsulatu Generalnego RP w Chicago.
Prezentacja odbędzie się w czwartek 30 stycznia 2020 r. o godz. 6.30 pm w Clearmont Elementary School 280 Clearmont Dr., Elk Grove Village, na pólnocno-zachodnim przedmieściu Chicago.
Zaproszeni są rodzice, pedagodzy i wszyscy zainteresowani problematyką edukacji dwujęzycznej. Wstęp wolny.

REKLAMA

Premiera połączona będzie z panelem dyskusyjnym nt. dwujęzyczności w szkołach amerykańskich jako sposobu na zachowanie biegłej znajomości języka polskiego wśród uczniów polonijnych w USA.

W komunikacie konsulatu czytamy: „Film opowiada o tym, jak powstał i jak wygląda Dual Program w szkole publicznej Clearmont Elementary School w Elk Grove Village koło Chicago. Sukces tego programu pokazuje jego ogromny wkład w utrzymanie języka polskiego w USA. W panelu dyskusyjnym będzie można dowiedzieć się szczegółów dotyczących polsko-angielskich programów dwujęzycznych, jak one wyglądają i dlaczego są tak ważne dla społeczności polonijnej w USA. W oparciu o program w Clearmont Elementary School powstały już trzy programy dwujęzyczne w metropolii nowojorskiej i jest szansa na otwarcie w przyszłym roku szkolnych trzech następnych. Zaprezentowany zostanie w związku z tym również fragment filmu o programie dwujęzycznym w Nowym Jorku ‘The Bilingual Revolution Po Polsku’.”

Film „America’s first Polish-English dual language program” został zrealizowany przez Fundację Dobra Polska Szkoła we współpracy z Clearmont Elementary School i Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Więcej informacji: clearmont.ccsd59.org/ oraz www.dpsfoundation.com/

Warto przypomnieć, że pierwsze programy nauczania dwujęzycznego polsko-angielskiego powstały w szkolnictwie publicznym w Chicago (Chicago Public Schools, CPS) na początku lat. 80 (o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszej gazety). Ich współzałożycielką była ówczesna nauczycielka liceum Foremana w Chicago Czesława Kolak, dziś działaczka Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia, CEP) i chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej.
(inf. wł)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA