REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Pozytywna wieża Babel

Pozytywna wieża Babel

-

Pod wiaduktem na skrzyżowaniu ulicy Irving Park i autostrady I-90 pojawił się ciekawy mural. Prezentuje on ponad 75 zabytków i znanych budowli z różnych zakątków świata. Wszystkie znajdują się na niebieskim tle, symbolizującym kolor flagi Chicago. Wśród nich znajdziemy budynek opery z Sydney w Australii, pomnik Chrystusa z Rio de Janeiro w Brazylii, świątynię Angkor Wat z Kambodży, egipskie piramidy, grecki Partenon, paryską wieżę Eiffela, barcelońską świątynię Sagrada Familia, moskiewski Kreml, a także warszawski Pałac Kultury i Nauki.

fot. Robert Wachowiak
fot. Robert Wachowiak

REKLAMA

Mural powstawał od 16 do 28 lipca. Tworzyło go 10 artystów pochodzących z różnych krajów, m.in. Grecji, Irlandii, Włoch, Szkocji, Anglii, Niemiec i Polski. Wszyscy tworzyli dzieło charytatywnie. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był mieszkający w sąsiedztwie muralu artysta Tony Sparrow, a jego głównym wykonawcą artysta polskiego pochodzenia, absolwent lubelskiego liceum plastycznego Jerry Z. Rogowski.

– Tony zapytał mnie z czego słynie Warszawa – mówił Rogowski. Zaproponowałem mu kolumnę Zygmunta, syrenkę, stadion narodowy i oczywiście Pałac Kultury i Nauki, no i Tony wybrał ostatecznie ten ostatni obiekt. Tak oto symbolem Warszawy w Chicago stał się relikt rodem z epoki PRL-u. Nie powinniśmy jednak narzekać, bo co by nie mówić, pałac jest i będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków naszej stolicy. Teraz zapraszamy wszystkich pod wiadukt. Nie ma bowiem lepszej zabawy, jak odgadywanie nazw budowli na podstawie ich symbolicznych wizerunków.

Zdjęcia:

Robert Wachowiak

[cincopa AkNAGOLByufQ]

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks