REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPomoc przez zabawę, czyli piknik Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa

Pomoc przez zabawę, czyli piknik Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa

-

DSC_5992

Ponad tysiąc uczestników, msza święta, wspaniała pogoda oraz liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych sprawiły, że doroczny piknik charytatywny Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa − działającego w Chicago od 113 lat − był bardzo udany. Długa historia tej organizacji małopolskiej naznaczona jest wieloma akcjami pomocowymi na rzecz rodzinnej gminy i jej mieszkańców.

REKLAMA

W minionym ćwierćwieczu chicagowscy działacze wspierali gminę w wielu przedsięwzięciach urbanizacyjnych związanych z budową infrastruktury gazowej i telefonicznej na terenie podległych sołectw. Zgromadzone na zabawach i piknikach pieniądze trafiają do szkoły, parafii i klubów sportowych.

– Zafundowaliśmy szkole pracownię komputerową. Staramy się wspierać rodzimą parafię. Odnowiona została świątynia, do której zakupiliśmy nowe dzwony. W kościele zainstalowany został system grzewczy. Pomagamy straży pożarnej i miejscowym zespołom sportowym. Po ostatniej powodzi wsparliśmy najbardziej poszkodowanych – powiedział honorowy prezes towarzystwa Eugeniusz Golik.

– Nasz dzisiejszy piknik rozpoczęliśmy mszą świętą, którą odprawił nasz rodak z Golcowej, ks. Marek Herbut z parafii św. Michała Archanioła w Wheaton. Teraz trwa towarzyska część imprezy. Z okazji Dnia Ojca dla tatusiów przygotowaliśmy konkursy sportowe. Dzieci bawią się w dmuchanych namiotach, a wszyscy tańczą i często zaglądają do naszej kuchni. Serwujemy smaczne jedzenie, jest chłodne piwo, lody. Mamy dzisiaj piękną, słoneczną pogodę i zabawa jest na sto dwa. W ten sposób chcemy pomóc naszym rodakom w Szczurowej – powiedziała pracująca przy opiekaniu kiełbasek Katarzyna Nicpoń.

Kierowana obecnie przez Roberta Nicponia organizacja nie zapomina także o chicagowskim środowisku. Towarzystwo partycypowało w spłacie pożyczki na dom, gdzie mieści się siedziba Związku Klubów Polskich. Uczestniczyło też w budowie Pomnika Katyńskiego, który stoi na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Swoją cegiełkę dołożyli do budowy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Kolejnym przedsięwzięciem charytatywnym, z którego dochód zostanie przeznaczony na utrzymanie pomnika, będzie następna impreza piknikowa, która odbędzie się już 12 lipca w parku przy zbiegu ulic Cumberland i Irving Park.

Mieszkańcy Szczurowej, których los rzucił za ocean pielęgnują kontakty ze swoją małą ojczyzną. Wydarzeniem, do którego z sentymentem wracają we wspomnieniach była ubiegłoroczna wizyta w Wietrznym Mieście urodzonego w Szczurowej ks. dr. Jana Piotrowskiego, który kilka miesięcy wcześniej został wyniesiony do godności biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Biskupia nominacja obecnego już ordynariusza diecezji kieleckiej była pierwszym przypadkiem w wielowiekowej historii tej miejscowości. Gościem podczas tej historycznej wizyty u rodaków w Chicago byli również miejscowy proboszcz ks. Wiesław Majka oraz niezwykle energiczny i skuteczny gospodarz gminy Marian Zalewski.

Nad sprawnym przebiegiem niedzielnego festynu, który odbył się na polanie nr 13 w parku przy zbiegu ulic Cumberland i Irving Park czuwała liczna grupa klubowych wolontariuszy.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

  • DSC_5936
  • DSC_5955
  • DSC_5957
  • DSC_5960
  • DSC_5962
  • DSC_5967
  • DSC_5974
  • DSC_5992
  • DSC_6005
  • DSC_6031

REKLAMA

2096920817 views

REKLAMA

REKLAMA

2096921050 views

REKLAMA

REKLAMA

2098717444 views

REKLAMA

2096921197 views

REKLAMA

2096921299 views

REKLAMA

2096921410 views