REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPomnik Katyński zbezczeszczony!

Pomnik Katyński zbezczeszczony!

-

Na stopniach będących częścią Pomnika Katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles k. Chicago nieznany sprawca w nocy z poniedziałku na wtorek namalował białą farbą napis w języku angielskim: „They are not war heroes. I like people that weren’t captured”. Policja szuka wandala.

Informację o zbezczeszczeniu pomnika we wtorek rano przekazał przewodniczącemu Komitetu Opieki na Pomnikiem Katyńskim Robertowi Nicponiowi kierownik cmentarza. Na miejsce pojechał natychmiast Jan Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich z rzeczniczką związku Łucją Mirowską-Kopeć. – Wezwaliśmy policję, która sporządziła raport. Ale na cmentarzu nie ma kamer, jeśli nie zgłoszą się świadkowie, trudno będzie ustalić, kto to zrobił – mówi Mirowska-Kopeć.

REKLAMA

Napis został naniesiony na granitowych i kamiennych stopniach od strony orła, czyli od wewnętrznej części cmentarza, niewidocznej od ulicy.

Napis na stopniach Pomnika Katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles k.Chicago
Akt wandalizmu na stopniach Pomnika Katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles k.Chicago fot. Michał Niemkiewicz

– Kierownictwo cmentarza od razu chciało usuwać to zniszczenie, ale komitet zadecydował, że zrobi to we własnym zakresie. Chcieliśmy też poinformować jak największą liczbę mediów o tym co się stało, bo trudno pogodzić się z takim aktem wandalizmu – dodaje Mirowska-Kopeć.

Na razie nie wiadomo jakie będą koszty usunięcia napisu. W ciągu paru dni komitet dokona wyceny. Przedstawiciele Komitetu Opieki na Pomnikiem Katyńskim apelują do osób, które mogą pomóc u ujęciu wandala, by zgłaszały się na policję.

Pomnik Katyński na cmentarzy św. Wojciecha w Niles został odsłonięty 17 maja 2009 roku. Poświęcenia pomnika dokonał prymas Polski kardynał Józef Glemp. Autorem pomnika jest amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia Wojciech Seweryn, który zginął w katastrofie polskiego tupolewa w Smoleńsku.

(tz)

REKLAMA

2094043849 views

REKLAMA

REKLAMA

2094044133 views

REKLAMA

2095840582 views

REKLAMA

2094044383 views

REKLAMA

2094044521 views

REKLAMA

2094044662 views